І тоді можна сказати: «Я сам собі командир, сам собі вирішую, коли і який матеріал готувати».
Спілкуючись з редакторами і журналістами районних газет, часто можна почути, що редакції вимушені були скоротити штати до мінімуму. Так продиктувала ситуація з фінансами. Добре, коли оптимізація обійшлася скороченням людей пенсійного віку. Та залишилося за бортом багато далеких від 60-річного рубежу. Що тоді? Йти в нову професію складно, організовувати нову друковану газету також чи доцільно, бо навряд вона завоює ринок читача поряд з виданням, до якого звикли, яке приходить в домівки не одне десятиліття.
Але вихід є!
Досвід такого – далекого від пенсії – харків’янина Сергія ЄРМАКОВА стверджує: людина, яка хоче бути в журналістиці і водночас не залежною у виборі теми, часу, обсягу матеріалу, завжди може знайти вихід. Таким виходом став інтернет портал, і створював ресурс навіть не вимушено, не через втрату роботи, а через бажання бути не залежним. «Я сам собі командир, сам собі вирішую, коли і який матеріал готувати», – зазначив на початку нашої розмови.
Підтримали ідею і стали співзасновниками ІА «Хроніки» двоє давніх друзів. З них тільки Сергій Єрмаков уже був досвідченим журналістом – працював і в друкованих виданнях, і на телебаченні, і в інтернет виданнях. Двоє інших співзасновників мають інші професії і в журналістиці ніколи не працювали. До створення інформагентства і сайту їх спонукала занепокоєність тим, що люди, лінуючись читати і думати, все більше віддають сьогоді перевагу картинці і тексту на кілька рядків, що люди втрачають інтерес до нових знань.
Напевно, ця проблема зачаїлася сьогодні у надлишку інформації, котра поряд з нестачею часу обрушується на всіх нас, зазначає Сергій Єрмаков . Розуміючи проблему, усі троє були заточені на те, щоб давати на сайті «Хронік» тільки цікаву, потрібну, живу інформацію, щоб людям було цікаво.
КОНТЕНТ ФОРМУЄТЬСЯ, ЯК І В КОЖНОМУ ВИДАННІ.
Від самого початку інформаційне агентство «Хроніки» було задумане і тепер працює як всеукраїнський суспільно-політичний ресурс. Поряд з оперативною інформацією з життя харків’ян, ідуть аналітичні матеріали, подаються журналістські розслідування (Сергій Єрмаков багато працював в інших виданнях, вів журналістські розслідування, і тепер ця практика стала в пригоді у власному ЗМІ). І поряд з цим присутня також важлива інформація всеукраїнського рівня.
Контент формується, як і в кожному виданні. Більшість матеріалів, звичайно що ексклюзивні, підготовлені авторами ІА «Хроніки». Частина публікацій на резонансні теми можуть бути запозичені з інших ЗМІ з обов’язковим посиланням на першоджерело. Моніторинг інших медіа ресурсів може дати інформаційний привід: береться інформація про подію, а потім розширюється матеріалами власного журналістського розслідування.
Допоможе орієнтуватися у пошуку потрібного чітка рубрикація. Рубрики відтворюють усі аспекти нашого життя – «Влада», «Політика», «Війна», «Держава», «Гроші», «Економіка», «Наука.Технології», «Кримінал», «Шарм – новини культури, моди » відразу спрямують відвідувача сайту до того, що йому цікаво.
І, звичайно ж – про коронавірус. На жаль, без «корони» сьогодення не уявляємо. Отже, головна сторінка сайту ІА «Хроніки» здебільшого зайнята матеріалами про корона вірус ы карантин. Інформація набирається буквально з миру по нитці, а разом виходить якнайповніше і всебічне інформування користувача.
Де беруть інформацію?
– Найперше у нас на Харківщині добре працює прес-служба облдержадміністрації, – каже Сергій Єрмаков. – Беремо інформацію з нещодавно відкритого Міністерством охорони здоров’я Viber каналу, де містяться усі найсвіжіші новини щодо корона вірусу,а також з інтернет-ресурсів Всесвітньої організації охорони здоров’я. Знайшлося кілька телеграм-каналів і сайтів, де свої матеріали публікують експерти, різного штибу ентузіасти (наприклад, науково-технічний – Хроніки хаброхіміка, блог білоруського хіміка – Сергія Бесараба).
Головна сторінка «Хронік» щоденно, а то й кілька разів на день оновлюється свіжою інформацією про статистику захворюваності на коронавірус, новими відомостями по Харківській області, розповідями про те, як живуть люди в умовах карантину. При цьому дотримуються головного – щоб, застерігаючи від небезпеки, не нагнітати обстановку, заспокоювати людей, що від біди можна вберегтися, керуючись простими правилами життя.
Тут же – роз’яснення, як поширюється небезпечний вірус, постійні нагадування, яких треба дотримуватися правил, щоб убезпечити себе і близьких від зараження.
Однією з найважливіших вважають інформацію стосовно якості масок і респіраторів – які дійсно захищають і які варто купувати, де і за якою ціною маски можна придбати. Розповідають про антисептики – де придбати і як їх можна виготовити самим, як захистити руки після гумових рукавичок і антисептиків.
Само собою, що життя карантином не обмежується. Тому ІА «Хроніки» не забуває розповісти у відповідних рубриках про те, чим живе Харківщина і Україна, що вважливого відбувається в світі, як будемо оговтуватися від наслідків карантину..
ШТАТИ І ОБОВ’ЯЗКИ..
У «Хроніках» про таке не йдеться, бо Сергій Єрмаков від самого початку більшість обов’язків узяв на себе.
Коли взяли в оренду сервер він сам налагодив «залізо» так, щоб сервер працював з солідним навантаженням і без збоїв. Сам же створив сайт, який, за визначенням спеціалістів, має добротну структуру і легкий доступ до розміщеної інформації. Не потрібно робити багато переходів від рубрики до рубрики: усе найсвіжіше – зверху, віддалене у часі – на другому плані.
Він же, Сергій Єрмаков, – системний адміністратор і адміністратор сайту, редактор і журналіст. Якщо є кому виїхати на місце для підготовки інформації, то добре. Коли такого немає, сам іде або їде і тут же готує матеріал – оперативність поряд з об’єктивністю і точністю завжди стоять на першому місці.
Його робота як журналіста полягає й у тому, щоб моніторити відкриті джерела інформації про події та особистостей. Щоб мати найповнішу інформацію, готує і надсилає чимало запитів у різні інстанції, працює з отриманими відповідями.
У підготовці матеріалів з «Хроніками» співпрацює молода і активна журналістка одного з харківських телеканалів. Склалося так, що дата реєстрації інформаційного агентства співпав з датою народження журналістки, і тепер між собою жартівливо кличуть її «Міс «Хроніки». А коли без жартів, то колеги високо оцінюють її внесок в інформаційну наповненість сайту, вдячні за співпрацю, готовність прийти на допомогу. Своєю чергою, співробітники сайту стають у пригоді телевізійникам, коли діляться з нею інформацією про події і людей. Такий собі своєрідний бартер.
Сергій Єрмаков став членом Асоціації випускників Харківського інституту радіоелектроніки, випускником якого він є, і тепер з університетом укладено угоду про проходження студентами факультету медіа комунікацій практики в інформаційному агентстві «Хроніки». Це обопільно вигідно. З одного боку в цьому сучасному медіа студентам буде чого повчитися, вони отримають справді цікаву і корисну для себе практику. З іншого боку, в інформагентстві студенти будуть хорошою підмогою у підготовці публікацій.
Багато що (а точніше – економічна основа агентства) прямо залежить від менеджерських здібностей і можливостей Сергія Єрмакова. Дякувати Богу, за багаторічну роботу в ЗМІ він – людина щиросердної вдачі – має широке коло знайомств у різних галузях і структурах. Він знає, де можна отримати цікаву інформацію і тим самим робити сайт ще більш затребуваним, а значить – потрібнішим для рекламодавців.
ЧИ ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ КОЛИШНЯ РОБОТА ВІД ТЕПЕРІШНЬОЇ?
Чи відрізняється колишня робота Єрмакова в друкованому ЗМІ і на телебаченні від теперішньої – в інтернеті? Відрізняється.
Найперше, зазначає мій співрозмовник, значно активізувався інтернет, у відкритому доступі з’явилося багато інформації, яку раніше отримати було зась або дуже складно. І це дає більше можливостей для отримання оперативних даних.
Якщо раніше інформацію доводилося збирати, що називається, на ногах – шукати входи і виходи в установи, де тобі не завжди були раді, то тепер досить не полінуватися і розібратися біля комп’ютера, відібрати зерна правди від фейкової полови. Також інтернет дає можливості розмістити більше документів, що доповнюють і ілюструють, підтверджують наочно сказане журналістом.
Водночас, зазначається у нашій розмові, ніхто не відмінив «ноги», які журналіста годують. При всіх можливостях інтернету для якісної інформації треба й ногами походити, на власні очі побачити і отримати емоції від події, з людьми поспілкуватися – хтось, можливо, побачив і почув таке, чого не помітили інші.
Сайт цікавий ще тим, що він об’єднує можливості друкованого ЗМІ і телебачення. Газета – це здебільшого тексти, фотографії тільки як допоміжне. Телебачення – це картинка, яку роз’яснює короткий текст ведучого. А інтернет поряд з можливістю розміщення розлогих текстів дає водночас можливість розмістити тут же велику кількість фотоілюстрацій і відео.
Ще одна можливість інтернету – розмістити документи по темі в тих розмірах, щоб їх можна було прочитати. Газета і телебачення такої можливості не дають – не вміститься.
ЖУРНАЛІСТСЬКІ РОЗСЛІДУВАННЯ ПОКЛАВ У ДОВГИЙ ЯЩИК?
Не можу не запитати, чи не переважає і сьогодні тема журналістських розслідувань в роботі пана Сергія? Адже багато років було віддано саме цій далеко не завжди безпечній журналістиці.
Знаю, що він проводив майстер класи для студентів своєї альма матер, де нині готують спеціалістів за новітніми спеціальностями, де радіоелектроніка межує з інформаційними технологіями. На майстер класах розповідав не тільки про те про те, як можна стати журналістом, маючи технічну освіту, користуватися правом журналіста на інформацію, а й про те, як користуватися базами даних та інтернет ресурсами, показав приклади сюжетів – розслідувань гучних справ, де був автором або брав участь.
І дійсно: журналістські розслідування у довгий ящик не відкладено. Але задля журналістського розслідування відволіктися від сайту надовго поки що виходить. Якщо інформацію можна набрати у відкритих реєстрах, зв’язатися з людьми телефоном, не треба далеко і надовго їхати, тоді журналістське розслідування має свій шанс бути на сайті «Хронік».
Але сайт потребує невідривної уваги – щоденного оновлення новинної стрічки. Чим цікавіша вона буде, тим більше приверне увагу читача до сайту, а значить – і рекламодавця. Вимагають уваги й інші теми. Оскільки, як уже сказано, інформаційне агентство «Хроніки» має статус всеукраїнського, на його сторінках мають бути публікації не лише з Харківщини, а й з інших регіонів. Під час нашої розмови готувався, наприклад, проект з Сумської області – журналістське розслідування про рейдерське захоплення земельних ділянок громадянином РФ. А це також потребує часу і зусиль.
Ще одна широка, вразлива, щемна і водночас оптимістична тема – Донбас. Сергій Єрмаков з друзями-волонтерами часто буває на фронті, у прифронтовій зоні і привозить звідти живі розповіді з власними враженнями, з емоціями українських бійців, мирних жителів прифронтової зони. Ця тема незмінно користується інтересом відвідувачів сайту.
Обов’язкова умова кожної публікації кожної рубрики – фотоілюстрація, при можливості – відео.
ТВОРЧІСТЬ – ДОБРЕ. ЩО З КОШТАМИ?
Заробляють «Хроніки» на підготовці іміджевих публікацій, на редагуванні та розміщенні матеріалів на комерційній основі.
Досі були націлені, щоб вийти на достойний рівень відвідувань і тим самим залучити рекламу. Зараз сайт набирає потужності, і вже можна собі дозволити говорити з рекламодавцями про стабільне розміщення промо- матеріалів і реклами на «Хроніках».
Зараз є взаємовигідна домовленість з аналітичною системою YouControl, яка містить великий обсяг інформації щодо підприємців – як фізичних, так і юридичних осіб, відомості про володіння будинками, автомобілями, яхтами тощо, про податкову заборгованість, судові суперечки підприємств і підприємців.
YouControl дає «Хронікам» безкоштовний доступ до своєї інформації і тим самим позбавляє необхідності при підготовці матеріалів (особливо журналістських розслідувань) «ритися» в інформації по всьому інтернет полю. Своєю чергою «Хроніки» регулярно і безкоштовно розміщують у себе рекламу аналітичної системи YouControl.
Ольга Войцехівська.