У 40-овий день від загибелі на фронті громадянського журналіста, колишнього кримського політв’язня Кремля і воїна ЗСУ Геннадія Афанасьєва в Музеї Майдану на Хрещатику зібралися його правозахисники, друзі, колеги, його родина – дружина, мама та бабуся.
Вони провели в його честь вечір пам’яті, в ході якого згадували стосунки та дружбу з ним, продивлялися його виступи по телебаченню, інтерв’ю, записи читання віршів. Рідні та друзі Геннадія Афанасьєва згадували історії з його життя, зачитували уривки з його книги «Піднятися після падіння». У цій книзі він згадує російський полон, катування, перебування в країні-ГУЛАГу і про те як, опинившись сам на сам із ворогом, він знайшов у собі сили продовжувати боротьбу.
Афанасьєв за національністю росіянин. Був активним учасником Евромайдану в рідному Сімферополі. Із початку протиправного захоплення Росією Кримського півострова брав участь у русі спротиву окупації. Після звільнення з російської тюрми шляхом обміну Геннадій Афанасьєв співпрацював із сайтом Крим.Реалії (проєкт Радіо Свобода), де опублікував понад 40 уривків зі свої книги.
25 грудня 2014 року Московський міський суд засудив Афанасьєва до семи років в’язниці за «участь у терористичній організації» у справі, яку було сфальсифіковано співробітниками ФСБ. За версією російського слідства, він був причетним до підпалу офісів «Російської громади Криму» і місцевого відділення партії «Единая Россия», а також до підготовки підриву пам’ятника Леніну біля вокзальної площі Сімферополя. 31 липня 2015 року під час судового засідання політв’язень відмовився від свідчень у справі Сенцова-Кольченка, заявивши, що вони були отримані під тортурами. Після цього співробітники ФСБ погрожували йому та його рідним. Пережиті катування він описав у своїй книзі. У червні 2016 року його вдалося звільнити внаслідок обміну в’язнями між Україною та Росією.
Після обміну Геннадій Афанасьєв добивався звільнення незаконно утримуваних громадян України в Росії та тимчасово окупованому Криму як активіст та спецпредставник МЗС України. На початку повномасштабного вторгнення Росії до України Геннадій Афанасьєв вступив до 130 батальйону Територіальної оборони 241 бригади Збройних сил України та обороняв Київ та Київську область. Геннадій Афанасьєв загинув 18 грудня 2022 року у бою біля селища Білогорівка Луганської області.
Своє рішення приєднатися до лав ЗСУ він пояснював бажанням бачити Україну та Крим вільними. Як розповіла його дружина, таке рішення він ухвалив, ні з ким не радившись. Згодом він поїхав у Харківську та Луганську області, де служив під позивним «Тор».
Своїми думкам про життя і подвиг Геннадія Афанасьєва поділилися заступник міністра культури та інформації України Тарас Шевченко, Постійний Представник Президента України в АРК Таміла Ташева. У своєму виступі народна депутатка України Ірина Геращенко поділилася спогадами про тодішню роботу по звільненню політв’язнів, в тому числі Геннадія Афанасьєва, висловила переконання, що ця робота була вдалою, адже Афанасьєва вдалося звільнити. «Якби треба було добиватися хоч з чортом звільнення, я би цей шлях пройшла», – емоційно заявила вона.
Головний редактор сайту «Крим.Реалії» Володимир Притула розповів учасникам вечора, що ще в 2014 році на акціях протесту проти окупації Криму він вирізнив серед протестувальників Геннадія Афанасьєва, який відзначався активністю, щирістю, був надзвичайно світлою людиною. Після початку публікації на сайті його книги «Піднятися після падіння» вона була зустрінута загальним підвищенням інтересу та широко обговорювалась журналістами та учасниками ток-шоу і різних тематичних програм.
Дружина політв’язня Людмила Афанасьєва розповіла, що після полону він багато працював для звільнення інших політв’язнів. «Він вкрай гостро переживав кожну подію, несправедливість чи помилку. Це був його особистий біль. З часом він почав дедалі більше приймати людей з їх недоліками, такими, якими вони є», – сказала дружина.
Людмила Афанасьєва під час виступу закликала широко вшановувати пам’ять загиблих, дбати про родини військових, які наразі воюють на фронті. За її словами, такі родини часто бувають «спустошені, спантеличені та живуть у невідомості». «Я закликаю кожного з вас дбати про них. Повірте, кожному військовому там на фронті буде легше, якщо він буде впевнений, що про його сім’ю дбають, що його мама, дружина, діти мають все необхідне», – закликала вона.
Людмила Афанасьєва подарувала Музею Майдану вишиванку, яку Геннадій носив після звільнення, та підписані ним книги.
Інформаційна служба НСЖУ