Україна виграє інформаційну війну, але українським журналістам слід краще освоїти візуальні розслідування. В цьому переконаний один із найкращих у світі фахівців з розвитку новинних медіа Хуан Сеньор (Juan Señor), керівник компанії INNOVATION Media Consulting, майстер-клас якого відбувся сьогодні на майданчику київського Центру журналістської солідарності НСЖУ за ініціативи Української асоціації медіа бізнесу.
Тема виступу експерта – «Чому тільки журналістика врятує журналістику – погляд крізь призму останніх світових тенденцій у медіа на те, як примусити ситуацію працювати на вас у часи війни».
Пан Сеньор зазначив, що часто бував в Україні й спостерігав «великі потоки вільної преси». Цього разу він представляє Всесвітню новинну асоціацію і Міжнародну федерацію журналістів. Ці організації попросили передати українським журналістам ключовий меседж: «Колеги із різних країн солідарні з вами! Ви можете розраховувати на їхню підтримку!» Медійники з різних країн цінують не лише те, що українські медіа продовжують забезпечувати аудиторію важливою щоденною інформацією, а й те, що вони створюють розважальний контент, аби люди могли трохи відволіктися і перепочити.
– Нині війна ведеться на всіх фронтах: військовому, економічному, дипломатичному, інформаційному. Інформаційну війну Україна виграє, оскільки українська комунікація глобально має просто фантастичний вигляд, – сказав Хуан Сеньор. – Але вам треба освоїти інструмент візуальних розслідувань. Це дуже важливо. Коли людину запитують, чому вона читає новини тієї чи тієї компанії, то вона відповідає: тому, що ця компанія використовує факт-чекінг, її інформація перевірена. Люди читають інформацію й у соціальних мережах, але їм потрібна перевірка цієї інформації. Тож ви повинні мати бренд, якому будуть довіряти.
Крім того, як наголосив експерт, 85% інформації, яку ми сприймаємо, є візуальною. Тож візуалізація стала одним із найпереконливіших способів розповідати історії.
– Так було під час епідемії ковіду, і так є зараз, під час війни. Наприклад, коли ви показуєте людям Бучу до окупації й після, ви використовуєте супутникові знімки, тобто ви можете проілюструвати інформацію у значно більшій кількості вимірів, ніж якби вона була представлена текстом, – зазначив експерт.
На його думку, зараз в Україні сприятливий час для розвитку гарних медіабрендів.
– ЗМІ, які сьогодні народжуються як бренд і демонструють якісну журналістику, формують міцний зв’язок зі своєю аудиторією. Люди, які зацікавилися вами зараз, коли ви висвітлюєте складні інформаційні події, залишаться із вами назавжди. Це стосується не тільки, приміром, польської «Gazety Wyborczej» (яка виникла у важкі часи кінця 1980-х, коли поляки виборювали демократію, – Ред.), а й херсонського «Нового дня». Адже після деокупації Херсона перше видання, яке вступило в контакт із його жителями, став саме «Новий день». Коли люди намагаються вижити, важливо нести їм не лише новинний, а й розважальний контент, такий як кулінарія, приміром, як це й робить «Новий день», – сказав Хуан Сеньор. – Під час війни за незалежність народжуються чудові нації.
Він також додав, що «хороша журналістика – це хороший бізнес. І хороший бізнес – це хороша журналістика».
– Україна – у війні, є величезні руйнування, але видавці чи редактори медіа мають продовжувати розвивати свої медіа як бізнес: надавати своїй аудиторії унікальний потрібний контент і при цьому використовувати всі можливості, щоб отримати дохід, – зазначив Хуан Сеньор.
Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко, вітаючи гостя, розповів йому про системну фінансову підтримку, яку надає НСЖУ друкованим медіа в деокупованих та прифронтових областях України. Така підтримка вже дозволила відродити 15 місцевих газет, які, отримавши допомогу на випуск першого номера, поступово стають на ноги і виходять далі, самостійно залучаючи для цього кошти і максимально застосовуючи ринкові механізми фінансування своїх редакцій.
Інформаційна служба НСЖУ