«Ми постійно стикаємося з перешкоджанням нашій журналістській діяльності, І, як не сумно це звучить, найчастіше потерпають від цього саме жінки-медійниці. Однак вони ж і найактивніше борються з цим», – таку думку висловила перед початком круглого столу «Перешкоджання професійній діяльності. Зовнішня і внутрішня цензура», що пройшов у запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ, молода журналістка сайту «Запорізький центр розслідувань» Катерина Шевченко.
Актуальність теми зумовила активність обговорення, в якому взяли участь і журналісти-переселенці, і місцеві медійники. Сприяли цьому і досвідчені спікери – заступник голови обласного адвокатського об’єднання, керівник юридичної групи Запорізької обласної організації НСЖУ і один з консультантів юридичної гарячої лінії Центрів журналістської солідарності України Олексій Біленко та доцентка кафедри теорії комунікацій, реклами та зв’язків з громадськістю факультету журналістики Запорізького національного університету Ірина Бондаренко.
Учасники круглого столу одержали практичні поради і консультації щодо своїх прав і обов’язків, які в цій царині гарантує їм закон, та алгоритму дій у разі випадків перешкоджання професійній діяльності, дотримання якого дасть можливість досягти успіху у відстоюванні своїх прав аж до судового засідання. Принагідно Олексій Біленко зазначив, що будь-кому із запорізьких журналістів у таких випадках буквально з перших кроків гарантована адвокатська підтримка юридичної групи Запорізької обласної організації НСЖУ.
– Знати та захищати свої права на вільну професійну діяльність ми навчаємо студентів уже з першого курсу. При цьому підкреслюємо, що вони мають і певні обов’язки. Ви як досвідчені журналісти, це добре знаєте, – зазначила доцент кафедри теорії комунікацій факультету журналісти ЗНУ Ірина Бондаренко.
Вона детально проаналізувала статті законів про ЗМІ, які покликані захищати право журналістів на професійну діяльність, зупинилась, зокрема, і на новому Законі «Про медіа», який викликав так багато суперечок.
– Хочу звернути вашу увагу на той, зокрема, факт, що на 300 сторінках цього документу жодного разу не зустрічається термін «перешкоджання» щодо діяльності журналістів. Лише – щодо національного регулятора, тобто інституції, яка наділена аж надто великими правами з регулювання журналістської діяльності. Закон потребує серйозного доопрацювання.
У цьому її підтримали спікер-юрист Олексій Біленко і всі учасники круглого столу. В дискусії з винесених на обговорення питань взяла активну участь журналістка-розслідувачка Катерина Шевченко. Вона наголосила на вирішальній ролі журналістської солідарності у відстоюванні своїх прав на професійну діяльність. Прикладом стала епопея боротьби з міською владою за право допуску на засідання постійних депутатських комісій і сесійних засідань, якого журналістів було незаконно було позбавлено з надуманих причин.
Своїми думками поділилися студентка факультету журналістики Олександра Антибура, кореспондент газети «Запорізька правда» Пилип Юрик, журналісти-переселенці Світлана Карпенко, редакторка газети «Трудова слава» з Оріхова, Алла Шамрай, власкор вижн-радіо «На дотик» з Енергодара, Валентина Авєріна, заступниця редактора газети «Новий путь» з Лисичанська та інші.
На закінчення засідання Олексій Біленко розповів учасникам круглого столу про роботу Юридичної гарячої лінії Центрів журналістської солідарності.
– Слухаючи наших спікерів та іноді майже детективні історії своїх колег, ми набували досвід внутрішньої цензури, протидії насильству і перешкодам на шляху до правдивої інформації, проаналізували деякі статті нового Закону України «Про медіа». Дуже корисно було також почути інформацію про те, що запорізькі журналісти перебувають під правовим захистом юридичної групи, – зазначила учасниця круглого столу Вікторія Горбатко, тележурналістка з Бердянська.
Засідання круглого столу «Перешкоджання журналістській діяльності. Зовнішня і внутрішня цензура» відбулося в рамках проекту «Безпека жінок-журналісток».
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Алла Шамрай
Фото Серія Біжка та Юрія Зелінського