Євгенія Вірлич, головна редакторка херсонського видання Кавун.City , чотири з половиною місяці пробула під окупацією, нині проживає у Києві, продовжує журналістську діяльність та віднедавна працює й у виданні Район.Херсон. Матеріал про колегу підготували журналісти сайту Район.in.ua.
Чоловік Євгенії Вірлич теж медійник. Перші робочі будні після початку повномасштабної війни були напруженими. Через те, що журналісти опинились під прицілом ворога, редакція працювала за зачиненими дверима. Вони продовжували писати, допоки зник український зв’язок та інтернет. Інформували місцевих про те, де можна придбати ліки, продукти, розплатитися готівкою чи карткою. Саме це вдавалося завдяки роботі усієї команди.
Як розповідає Євгенія, часто у Херсоні на медійників було відкрито полювання. Вони потрапили в ту категорію осіб, так само як атовці, як військові, і їх почали декого викрадати, погрожувати. Через ці події журналісти почали виїжджати із тимчасово окупованих територій. Хоч чимдуж намагалися втримати видання на плаву під час окупації.
«Чотири з половиною місяці ми з чоловіком пробули в окупації. Мої медійники по одному виїхали і це було абсолютно правильне рішення. Нас шукали доволі оригінальними способами. Коли не знайшли і ми не реагували на ці провокації, народилася плітка – ніби ми виїхали до Польщі. І ця інформація так добре розійшлась, що два місяці ми сиділи і нікуди не виходили, нам допомагали малознайомі люди. Ми розуміли, що навіть рідним маємо сказати, що виїхали, бо в певний момент вони можуть прийти щось нам принести і їх випасуть. Отож Польща практично нас врятувала. В окупації зайнялася плетінням, щоб геть не збожеволіти. Ми трималися більше двох місяців і для мене був страшний день 30 квітня, коли в Херсоні вперше зник зв’язок, він зник взагалі. І я подумала, що ті, хто вірить, що ми в Польщі, побачать, що на сайті нічого не виходить, вони здогадаються, що ми тут. Але наш колега, який виїхав з окупації, зрозумів, що відбувається. Він наповнював сайт і тг-канал моєю риторикою. Згодом змінювали локації. Нас шукали, нас здавали люди, проте й нам допомагали. І тих, хто нас здавав було в рази менше тих, хто нас прикривав», – зізнається журналістка.
За словами редакторки, видання Кавун.City майже не втратило свою аудиторію, проте знизилася відвідуваність.
«В окупації заходити на сайт дуже тяжко навіть через VPN. Контент ми публікували у тг-каналі, бо в окупації це єдине джерело нормальне джерело інформації, куди люди заходили. Наша аудиторія потроху повертається назад, але ми працюємо для херсонців не лише в Херсоні. Наша редакція працює на імідж міста для всіх. Ми відповідальні за контент, який подаємо», – додає медійниця.
Нагадаємо, що ініціатива «Журналісти – важливі!» має на меті розповісти широкій аудиторії про цінність роботи медійників, ризики і виклики, з якими стикаються працівники ЗМІ, висвітлюючи правду та разом із усім українським народом воюючи за свободу і незалежність нашої країни.