Завдяки спільним проєктам з Національною спілкою журналістів України національне видання «Главком» змогло отримати фінансову допомогу від Ukrainian Media Fund та зберегти колектив. Про це зазначає головний редактор видання Микола Підвезяний.
«Главком» має плідну співпрацю з НСЖУ у проєктах «Ми з України!» та «Журналісти важливі!». Серія матеріалів, які вже вийшли у рамках цих ініціатив, зацікавила читача: їхня загальна аудиторія з травня 2022 року станом на середину грудня склала 456 тис. унікальних користувачів. Героями публікацій проєкту «Ми з України» стали прості громадяни – представники різних професій: усі вони були об’єднані ідеєю допомоги тим, хто під час війни опинився у скруті. Волонтери, цивільні та військові медики, залізничники, освітяни і навіть актор, який взяв до рук зброю, розповіли свої історії служіння Україні та її народу», – коментує Микола Підвезяний.
Серед матеріалів особливий відгук знайшла історія про провідника Анатолія Бабічева (автор – Михайло Глуховський). Під час рейсу у Лиман на Донеччині, у ніч з 12 на 13 березня, поїзд, в якому він працював разом зі своєю дружиною Наталією, потрапив під обстріл. Потяг прямував за дітьми Донбасу, аби вивезти їх у безпечне місце. Наталія тоді загинула внаслідок осколкового поранення. Анатолій попри біль втрати невдовзі повернувся до роботи. Згодом залізничник отримав відзнаку президента «Національна легенда України».
У рамках ініціативи «Журналісти важливі» «Главком» розповідає про роботу медійників під час війни. Героєм першого матеріалу з цієї серії (автор – Наталія Сокирчук) стала воєнкор-телевізійниця Наталка Нагорна: вона працює на лінії фронт вісім років. Із власного досвіду репортерка розповіла про принципи роботи у гарячих точках і етику воєнної журналістики.
«Хотілось би також окремо відзначити потужну роботу колективу самої Національної спілки журналістів. «Главком» мав честь отримати не лише фінансову, а й якісну контентну підтримку від організації – портал став платформою, де вперше публікувалися матеріали, які підготувала пресслужба Спілки. Вони були присвячені роботі журналістів під час війни, опору українських медійників в окупації, а також історіям журналістів, які загинули під час російського вторгнення в Україну», – додає головред «Главкому».
Як відзначає пан Микола, підтримка міжнародних партнерів НСЖУ, зокрема, ініціативи Ukrainian Media Fund, Gazeta Wyborcza Foundation, була, без перебільшення, своєчасною.
«З початком повномасштабного вторгнення робота редакції була порушена. Значна частина співробітників розосередилась по країні. Зникли джерела доходів: рекламодавці припинили свою активність у медіа, партнерські програми були згорнуті. Завдяки спільним проєктам з НСЖУ ми зберегти колектив під час війни. Жодного вимушеного звільнення не відбулося. Робота сайту не переривалась ні на хвилину. За період вторгнення нам також вдалося завершити програму змін дизайну сайту та оновлення його технічної частини», – ділиться Микола Підвезяний.
Наразі видання ставить перед собою ще одну задачу – забезпечити працівників, які перебувають у різних куточках країни, автономними джерелами живлення для забезпечення безперебійної роботи.
***
За час дії програми допомоги українським медіа у 2022 році Національна спілка журналістів України, за вагомої підтримки партнерів Ukrainian Media Fund та Gazeta Wyborcza Foundation, надала фінансову допомогу 43 редакціям.
У контентних проєктах «Ми з України!» та «Журналісти важливі!», ініційованих НСЖУ, на постійній основі взяло участь 36 медіа. Вони отримували фінансову допомогу від партнерів терміном два місяці і більше. Зокрема, серед учасників проєктів – 29 регіональних та місцевих редакцій. Допомогу від НСЖУ та Ukrainian Media Fund отримало й 7 всеукраїнських медіа, загальна аудиторія яких становить понад 3,5 мільйона читачів. 25 українських медіа – учасників проєктів НСЖУ – завдяки допомозі змогли оплачувати друк своїх газет.
За час дії проєкту «Ми з України!», ініційованого НСЖУ за підтримки Ukrainian Media Fund та Gazeta Wyborcza Foundation, у місцевих та національних медіа вийшли друком чи в ефір понад 480 авторських матеріалів про сильних духом українців, які допомагають співвітчизникам під час війни. За два місяці впровадження ініціативи «Журналісти важливі!» медіа-учасники проекту опублікували понад 80 матеріалів про роботу своїх колег. Проєкт ще триває.
Ініціативу Ukrainian Media Fund започаткувала Фундація Gazeta Wyborcza разом із партнерськими організаціями медіакомпаній скандинавських країн. Фонд був заснований на знак солідарності з журналістами та фотографами, які щодня ведуть репортажі з передової в Україні. Його головною метою є мобілізація міжнародної підтримки – як фінансової, так і матеріальної – для місцевих засобів масової інформації в Україні. Так через Ukrainian Media Fund для українських журналістів було передано захисне спорядження і обладнання для роботи: ноутбуки, павербанки, фото- та відеокамери, штативи, смартфони.