Віце-президент Бундестагу Німеччини Катрін Герінг-Екардт закликала звільнити засудженого російським «судом» у Криму до 17 років колонії кримськотатарського політика, активіста, громадянського журналіста Нарімана Джеляла.
Про це вона написала у своєму Twitter: «Наріман Джелял – мій колега. Перший заступник голови Меджлісу – представницького органу кримськотатарського народу. Незважаючи на відсутність доказів, його засудили до 17 років позбавлення волі. На нього чекає дружина Левіза з чотирма маленькими дітьми», – написала Герінг-Екардт. Вона зазначила, що суд над Джелялом «не відповідав міжнародним стандартам у галузі прав людини». Віце-президент Бундестагу зазначила, що Джелял був прихильний до прав меншості, прав людини, прав кримськотатарського народу, про що він багато писав у різних медіа і, на її думку, через це був затриманий російськими силовиками у вересні 2021 року.
«Громадянський пакт ООН було прийнято 53 роки тому. Цей пакт гарантує, зокрема, права культурних меншин. Наріман Джелял наполягає на цих правах та їх дотриманні. Я наполягаю», – додала Герінг-Екардт.
Підконтрольний Росії «Верховний суд Криму» 21 вересня оголосив вирок фігурантам «справи про диверсію на газопроводі» в Перевальному: Джеляла засудили до 17 років позбавлення волі зі штрафом 700 тисяч рублів, Асана Ахметова засудили на 15 років колонії суворого режиму зі штрафом 500 тисяч рублів, Азіза Ахтемова засудили до 13 років колонії суворого режиму зі штрафом у 500 тисяч рублів.
Вирок Джелялу та братам Ахтемовим засудили МЗС України, Представництво Президента України в АРК, Меджліс кримськотатарського народу та правозахисники. Національна спілка журналістів України засудила фальсифікований процес над Джелялом и вимагає зняття з нього і братів Ахтемових всіх звинувачень та звільнення їх з-під варти.
Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв заявив в інтерв’ю «Крим. Реалії», що має намір обговорити з президентом Туреччини Реджепом Ердоганом питання звільнення Джеляла з російського ув’язнення.
23 серпня учасники другого міжнародного саміту «Кримська платформа» закликали Росію негайно звільнити Нарімана Джеляла та всіх кримських політв’язнів.
Справа про «диверсію на газопроводі» у селі Перевальне – це приклад фальсифікованого російського правосуддя. 3-4 вересня 2021 року в Криму російські силовики провели обшуки та затримали п’ятьох осіб, у тому числі кримськотатарського політика та активіста Нарімана Джеляла. 6 вересня у Криму заарештували чотирьох затриманих: братів Азіза та Асана Ахтемових, їхнього батька Ескендера та ще одного сина Ескендера Арсена Ахтемова. Також підконтрольний Кремлю Київський районний суд заарештував кримськотатарського політика та журналіста Нарімана Джеляла. Він заперечує всі звинувачення на свою адресу.
7 вересня 2021 року російське державне агентство ТАРС із посиланням на ФСБ Росії повідомило, що затримані «за підозрою у скоєнні диверсії на газопроводі в Криму 23 серпня цього року дали свідчення». За цими даними, на «відео допиту двох із них, поширеного ФСБ, чоловіки докладно розповіли, від кого отримували інструкції та як влаштували підрив газопроводу в селі Перевальне».
При цьому у ФСБ Росії стверджують, що «диверсію було організовано Головним управлінням розвідки (ГУР) Міністерства оборони України».
Головне управління розвідки Міноборони України розглядає звинувачення ФСБ Росії як цілеспрямовану провокацію.
На днях у Судаку кримськотатарські ветерани та активісти звершили колективну молитву за політичних в’язнів — Нарімана Джелялова, Асана та Азіза Ахтемових, які звинувачуються у диверсії газопроводу у селищі Перевальному. «Наша півстолітня боротьба за наші права та справедливість завжди проходила ненасильно. По сьогоднішній день ми дотримуємося цих методів. Але, незважаючи на це, влада вживає стосовно нашого народу суворі жорсткі заходи кримінального покарання. Ми молимося Всевишньому, щоб він дав нашим співвітчизникам сили волі, терпіння та здоров’я, щоб гідно пройти ці випробування», — заявив учасник події Мустафа Османов.
Інформаційна служба НСЖУ