Наприкінці листопада відряджені в Україну Міжнародною федерацією журналістів Гейр Тер’є Рууд та Іво Бурум навчили понад 100 представників ЗМІ мобільній журналістиці. Водночас Норвезька спілка журналістів передала українським колегам-журналістам 62 тис. норвезьких крон, зібраних норвезьким телеканалом TV 2.
Про це інформує Норвезька спілка журналістів.
Цієї весни співробітники TV 2 збирали гроші на акцію солідарності норвезьких журналістів з українськими. У тимчасовому магазині, розташованому в студії, продавали одяг, яким користувалися ведучі ТV 2.
Тепер ці кошти від Норвезької асоціації журналістів стали в пригоді у роботі Центрів журналістської солідарності, розміщених в різних куточках України. Керує центрами НСЖУ Національна спілка журналістів України.
Перша секретар НСЖУ Ліна Кущ каже, що кошти підуть, зокрема, на закупівлю потужних акумуляторів для журналістських ноутбуків, і павербанків, які дають можливість редакціям заряджати обладнання.
– Дефіцит електроенергії стає дедалі більшою проблемою. У Києві електрика кожні чотири години включена і чотири години відключена. Деякі міста взагалі не мають світла, – каже пані Кущ.
Ліна Кущ співпрацювала з керівниками тренінгів з мобільної журналістики в питаннях координації їх проведення. Їхні учасники вчилися створювати повноцінний та відредагований телерепортаж на смартфоні. Гейр Тер’є Рууд та його австралійський колега Іво Бурум подорожували Україною – провели воркшопи у Львові, Івано-Франківську, Чернівцях та Києві.
За даними НСЖУ, учасники були дуже задоволені та охарактеризували курси як дуже цінні та важливі у нелегкій роботі, якою стала українська журналістика.
– Але найбільше ми відчули, що журналісти були дуже вдячні саме за те, що ми приїхали до них в Україну, зрозуміли, що їм потрібно, і були готові проводити тренінги в них удома, – каже Рууд.
Днями вони з Іво провели невелику інформаційну зустріч у Норвезькому будинкові преси, демонструючи фотографії та розповідаючи історії про тижневу поїздку в Україну, зокрема для представників Міжнародної та Норвезької асоціацій журналістів, а також для Міністерства закордонних справ, яке оплатило проєкт.
Голова НСЖУ Сергій Томіленко наголосив на важливості курсу, вітаючи учасників у Києві. Він вважає, що вкрай необхідно оприлюднити відеорозповіді про важливі історії сучасної України, як для українців, так і для зовнішнього світу.
– Від якості та темпів роботи журналістів залежить те, як люди в країнах, які допомагають нам захищати Україну, сприймають нашу ситуацію. Саме журналісти можуть описати світові те, що відбувається в нашій країні, – сказав Томіленко.
Томіленко каже, що п’ята частина ЗМІ в Україні зникла після вторгнення, а кожне третє ЗМІ довелося закрити на термін від одного до трьох місяців. На війні загинуло 43 журналісти, з них вісім – під час журналістської роботи. Решта стали цивільними жертвами окупантів або загинули як військовослужбовці.
Найбільші небезпеки для журналістів в Україні зараз, на думку пана Томіленка, це:
• російські військові, які обстрілюють людей і автомобілі з написом «Преса»;
• переслідування журналістів на окупованих територіях;
• викрадення росіянами журналістів та членів їхніх родин;
• обстріли редакцій місцевих ЗМІ.
Томіленко вітає норвезьких журналістів і дякує їм за солідарність, продемонстровану впродовж дев’яти місяців війни.
– Мої колеги та Національна спілка журналістів дуже цінують потужну підтримку наших норвезьких колег, – каже він.
Підготовлено Інформаційною службою НСЖУ