Журналіст та фотограф Стас Козлюк до моменту повномасштабного вторгнення росіян спеціалізувався на темі злочинів часів Революції гідності. Нині він працює як фіксер з іноземними медіа. Інтервʼю із журналістом вийшло на сайті ThePage у межах ініціативи НСЖУ «Журналісти – важливі!».
На момент інтервʼю він перебував у деокупованому Херсоні.
Про те, як змінилася робота журналістів з початком повномасштабної війни, Стас каже так:
«По-перше, роботи стало більше, і вдома я практично не буваю, тобто якщо до 24 лютого я їздив у відрядження раз на місяць або раз на кілька місяців, то зараз я фактично живу у відрядженнях, і за всі ці місяці я вдома був, напевне, в сумі місяці три. Це складно».
По-друге, говорить, для українських медіа зараз не найпростіші часи.
«Сильно порізані гонорари, сильно порізані зарплати, і якби я працював тільки з українськими медіа, це не дозволяло б мені їздити у відрядження і працювати там, де я працюю.
Тому цього року я почав працювати як фіксер з іноземними журналістами, і це насправді для української журналістики дуже сумно, коли я маю багато друзів-журналістів, фотографів, фоторепортерів, які були змушені працювати фіксерами, тому що там значно вищі гонорари».
Паралельно Стас Козлюк також волонтерить. Каже: коли ти їдеш на деокуповані території, ти не можеш просто з порожніми руками їхати.
«Ти не можеш не спробувати допомогти людям, тому що це було б неправильно. По Київщині ми їздили з колегою, і ми займалися непрофесійсним волонтерством, чи як це правильно сказати. Тобто ми займалися журналістикою, але паралельно у нас в багажнику в машині було кілька пакетів з їжею, які ми роздавали людям, з медикаментами».
Робота журналістів під час війни, дуже важлива, переконаний Стас.
«Від журналістської роботи багато чого залежить, зокрема і ставлення світу і розуміння світу, розуміння політиків у світі про те, що відбувається в Україні. Можемо згадати історію з Бучею, як змінилася риторика в західних політиків, коли вони побачили кадри з Бучі, коли вони побачили наслідки окупації росіян. Та ж сама історія з Херсоном. Тобто росія всіх переконувала, що тут пройшов референдум, що весь Херсон підтримує вступ до росії. І тут кадри, де на площі тисячі людей з прапорами українськими, зустрічають військових українських, обнімаються з ними, цілуються, підписуються прапори, фотографуються, і так далі. Це також важливо показувати, тому що цей матеріал, ці відео, ці фото, вони руйнують абсолютно ці фейкові історії російські про проросійськість Херсону. І це мають робити журналісти».
Нагадаємо, що ініціатива «Журналісти – важливі!» має на меті розповісти широкій аудиторії про цінність роботи медійників, ризики і виклики, з якими стикаються працівники ЗМІ, висвітлюючи правду та разом із усім українським народом воюючи за свободу і незалежність нашої країни.