Генеральний секретар Європейської федерації журналістів Рікардо Гутьєррес 15 листопада ц. р. зустрівся в Приштині з українськими медійниками – учасниками міжнародної програми «Journalists-in-Residence Kosovo», які в час війни дистанційно працюють на Балканах. У цій зустрічі взяли участь представниця Європейського центру свободи преси та медіа Флютура Кусарі, голова Асоціації журналістів Косова Джемайль Реджа.
Генеральний секретар ЄФЖ повідомив, що впродовж 15–18 листопада партнери Платформи Ради Європи з безпеки журналістів відвідують Косово й Албанію, щоб оцінити поточний стан свободи ЗМІ та захисту журналістів у цих двох країнах. Він вислухав українських співрозмовників, серед них були, зокрема, київські журналісти Сергій Шевченко – секретар Національної спілки журналістів України й Олена Солодовнікова – головна редакторка сайту «Force news».
Секретар творчої спілки передав слова вдячності від імені голови НСЖУ Сергія Томіленка керівництву ЄФЖ, всім міжнародним партнерам і урядові Косова за підтримку українських медійників, які виконують свій професійний обов’язок у час воєнних випробувань. Сергій Шевченко запевнив, що українські колеги, працюючи дистанційно, використовують цю можливість для активної роботи на інформаційному фронті, готують публікації для своїх редакцій, беруть участь у спілкуванні наживо з телеглядачами в Косові.
Рікардо Гутьєррес своєю чергою наголосив на важливості професійної солідарності. Він висловив задоволення розвитком співпраці ЄФЖ з НСЖУ – ідеться, зокрема, про створення й ефективне функціонування в Україні центрів журналістської солідарності (вони діють нині в низці областей). Генеральний секретар ЄФЖ наголосив також, що програма професійного захисту, втілена в Косові, показала свою корисність як для Києва, так і для Приштини.
Спілкування з журналістами допоможе оцінити ситуацію щодо безпеки працівників преси і свободи ЗМІ в Косово й Албанії. Водночас основні контакти учасників місії Платформи Ради Європи з безпеки журналістів будуть на рівнях урядів, законодавчих та інших державних органів. Організації-партнери запросили в країнах, які відвідують, зустрічі з прем’єр-міністрами, міністрами, представниками профільних парламентських комітетів, судових органів, місцевих чиновників, регуляторних органів, громадських мовників та організацій громадянського суспільства.
Місія спрямована на розв’язання таких актуальних проблем, як побиття, напади на журналістів, погрози їм, безкарність за вчинені злочини проти медійників – загалом буде розглянуто багато аспектів незалежності ЗМІ та суспільних мовників. Організації-партнери оприлюднять результати своєї місії та нададуть рекомендації для урядів і політиків. Проміжні результати оприлюднять на пресконференціях, запланованих на 16 листопада в Приштині та 18 листопада в Тирані.
Пресслужба НСЖУ