Чернівецький центр журналістської солідарності днями зібрав медійників місцевих видань і журналістів, що евакуювалися на Буковину з прифронтових і тимчасово окупованих територій, на тренінг «Фактчекінг і робота з джерелами інформації».
Людмила Раренко, асистентка кафедри журналістики Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, кандидатка наук із соціальних комунікацій, тренерка Українського інституту медіа та комунікацій і Академії викладачів журналістики, під час тренінгу наголосила, що під час війни дуже важливо уміти проводити оперативну перевірку фактів.
-Це необхідно, аби давати відсіч брехні і ворожій пропаганді, яка не має нічого спільного з журналістикою. Не тільки Україна, весь світ потребує правдивої інформації з фронтів нашої битви з рашистським агресором, об’єктивної картини, в яких умовах живе і протистоїть ворогові наша держава, – зазначила тренерка. – Журналісти сьогодні також воюють – на інформаційному фронті. За допомогою брудної брехні ворог намагається нас зламати, дискредитувати. Фактчекінг – це один з дієвих інструментів нашої боротьби з маніпуляціями й дезінформацією.
Учасники тренінгу акцентували увагу на тому, як відрізнити правду від напівправди і брехні, як перевіряти факти, застосовувати метод контент-аналізу і протидіяти в традиційних ЗМІ і соцмережах дезінформації, фейкам і відвертій ворожій провокації. Говорили про особливості сучасної інформаційної війни росії проти України і про те, якими наративами, емоційними тригерами ми повинні зі свого боку заповнювати комунікаційні майданчики.
-Медіапростір докорінно змінився, – наголосила Людмила Раренко. – Перед журналістами постали нові виклики та глобальні місії. Тож потрібні нові знання та навички, щоб забезпечувати правдивість і об’єктивність інформаційних систем, неухильно дотримуючись при цьому стандартів професії журналіста.