Як 29 жовтня 2022 року повідомляє «УП.Життя», дев’ять країн Європи підтримали позицію Комісії з журналістської етики України та вийшли зі складу Альянсу незалежних пресрад Європи (AIPCE). Основною причиною цього є невиключення зі складу представників Росії, йдеться в офіційній заяві. Зокрема, з Альянсу вийшли пресради Вірменії, Данії, Естонії, Фінляндії, Грузії, Ірландії, Молдови, Норвегії та Швеції.
У спільній заяві про вихід зазначається, що Україна пропонувала виключити Росію зі складу пресрад ще у квітні 2022 року, однак у самій організації дебати з цього приводу заборонили до Генеральної асамблеї на Кіпрі 21 жовтня. «Повномасштабна війна в Європі та нові медіа-закони в Росії, які забороняють вільні та незалежні медіа, є серйозною проблемою, яку слід було розв’язати на ранніх стадіях, як неодноразово пропонувалося кількома членами AIPCE», – йдеться в повідомленні. Крім того, під час зустрічі у Кіпрі пресради поскаржились на погану підготовленість, що призвело до конфлікту через російське питання, оскільки у Комітеті планували «зберігати нейтральність» і не розглядати питання про виключення Росії.
Представники дев’яти країн вирішили вийти з Альянсу незалежних пресрад Європи після того, як там не прийняли навіть тимчасове відсторонення Росії як компроміс. У заяві зазначають, що залишатись в організації без України стало неможливим, і нагадують, що у РФ наразі відсутня свобода преси, а весь медіасектор використовується у путінській пропаганді.
«З цього моменту ми призупиняємо наше членство в AIPCE, поки наші українські колеги не зможуть приєднатися знову. Логотипи та назви наших пресрад необхідно негайно видалити з сайту AIPCE», – йдеться в заяві.
Нагадаємо, що українські журналістські організації закликали Міжнародну федерацію журналістів позбавити членства і засудити Союз журналістів Росії, який утворює свої осередки на тимчасово окупованих українських територіях – у Донецькій, Луганській, Херсонській та Запорізькій областях. «Поки ми разом із вами рятуємо сотні журналістів, які стали жертвами війни, тікаючи від переслідування росіян з окупованих територій чи прифронтових зон, Союз журналістів Росії є інструментом війни та окупації», – зазначив у зверненні до керівництва Міжнародної федерації журналістів голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко.
Національна спілка журналістів України та Незалежна медіа профспілка України наполягають на виключенні Союзу журналістів Росії зі складу Міжнародної федерації журналістів. Відповідний протест надіслано до виконкому МФЖ 25 жовтня, одразу як стало відомо про рішення СЖР утворити свої осередки у 4 тимчасово окупованих українських областях.
«Такі дії стали продовженням безкарності з боку міжнародної спільноти за відкриття російської філії в незаконно анексованому Криму. Донецька, Луганська, Херсонська та Запорізька області є українськими територіями. У цих регіонах давно створені та працюють осередки Національної спілки журналістів України та Незалежної медіа-профспілки України. Створення осередків сжр на території України є серйозним порушенням міжнародного права, втручанням у сферу діяльності НСЖУ та НМПУ і має викликати негайну реакцію з боку МФЖ», – наголошується у листі до штаб-квартири МФЖ у Брюсселі, підписаному очільниками українських журналістських організацій Сергієм Томіленком та Сергієм Штурхецьким.
Наразі Європейська федерація журналістів виступила з заявою, в якій засуджує створення Союзом журналістів Росії осередків на незаконно анексованих українських територіях. ЄФЖ закликала СЖР відмовитися від цих рішень і підтвердила свою солідарність зі своїми українськими членами – спілками журналістів НСЖУ і НМПУ. Відповідна офіційна позиція опублікована на сайті Європейської федерації журналістів.
«Ці дії, які не є невідкладними, виглядають як провокація, – зазначає президентка ЄФЖ Майя Север. – Я би могла зрозуміти, якби Союз журналістів Росії був змушений втрутитись, аби забезпечити допомогу журналістам, які опинилися у скрутному становищі в окупованих регіонах, але для цього немає потреби у створенні 4 нових філій СЖР на цих незаконно анексованих Росією українських територіях. Цими діями СЖР демонструє свою активну участь у політиці Кремля з русифікації окупованих регіонів. Журналістам з нещодавно окупованих територій доведеться вирішувати: прийняти нових лідерів та їхні організації чи чинити опір, ризикуючи своїм життям».
Також генеральний секретар ЄФЖ Рікардо Гутьєррес на засіданні Виконавчого комітету Європейської конфедерації профспілок (ETUC), на якому обговорювалася ситуація в Україні, засудив дії СЖР на окупованій Україні: «Профспілки мають захищати працівників і не служити політичним інтересам та імперіалістичним імпульсам урядів».
Як відомо, у червні 2022 року Конгрес ЄФЖ ухвалив у Ізмірі (Туреччина) пропозицію, подану Національною спілкою журналістів Великобританії та Ірландії, яка засудила неспровоковане вторгнення Росії в Україну: «Деструктивна пропаганда, дезінформація та розпалювання ненависті проти України були частиною стратегії Путіна разом із розміщенням танків, ракет, літаків і військових частин біля кордону з Україною. Російські ЗМІ, здебільшого, відіграли роль підтримки вторгнення Путіна, виправдовуючи військові дії, занижуючи інформацію про звірства та нечесно зображуючи події в Україні як «спеціальну військову операцію».
Українська Комісія з журналістської етики заявила про вихід з Альянсу незалежних пресрад Європи 24 жовтня після того, як голосування за виключення Росії не набрало необхідну кількість голосів.
Інформаційна служба НСЖУ