До Національної спілки журналістів України звернулася журналістка сайту «Первомайская слобожанка» (м. Первомайськ, Харківської обл.) Олена Чорнобай, яка повідомила, що 26 березня відбудеться позачергова сесія міської ради. Проходитиме вона в обмеженому доступі, а це означає, що журналісти, на думку пані Олени, не зможуть бути присутніми.
– Така ситуація мене й колег не влаштовує, адже, вважаю, що це є порушенням прав журналістів. Гадаю, що міський голова, обмеживши доступ на сесію, таким чином хоче огородити себе від небажаних акцій протестів, що влаштовують активісти за кожної сесії міськради. Відбувається це через непопулярне рішення пана мера закрити місцеві школи, – говорить пані Олена в коментарі НСЖУ. – Також є побоювання, що обмеження можуть увійти в постійну практику і в майбутньому журналісти так само матимуть проблеми із доступом до сесій.
У коментарі НСЖУ міський голова Первомайська Микола Бакшеєв зазначив, що нарікання медійників на порушення прав – це лише домисли самих журналістів. Але сесія і справді буде проходити в обмеженому режимі.
– На ній будуть присутніми депутати й доповідачі. Таким було бажання самих депутатів, – наголосив Микола Бакшеєв. На уточнення, чи можуть бути присутніми на сесії журналісти, міський голова не зміг відповісти однозначно. За його словами, не він особисто складав текст розпорядження, що нині розміщене на сайті Первомайської міської ради, і він «точно не пам’ятає, чи є в переліку недопущених осіб журналісти».
Чи законні такі обмеження, відповідні рішення очільників громад та не допуск журналістів, зокрема, і на сесії місцевих рад, коментує Олександр Бурмагін, адвокат, медіа-юрист ГО «Платформа Прав Людини»:
«Насамперед, слід згадати про Конституцію України, яка визначає: «Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України» (ч.2 ст.19). Іншими словами, будь-який чиновник, в тому числі міські та селищні голови не мають права вигадувати собі повноваження та спосіб їх реалізації. Тільки те, що прямо прописано в Законах України. Інакше – відповідальність.
У спеціальному законодавстві, яке регулює боротьбу із епідеміями, інфекційними захворюваннями немає підстав для призначення сільськими, селищними головами проведення закритих сесій рад. Відповідно, якщо міський/селищний голова все ж таки бере на себе неналежні йому згідно законодавства повноваження і скликає своїм Розпорядженням сесію з обмеженнями бути на ній присутніми журналістам, будь-кому, крім депутатів та працівників, які забезпечують проведення засідання, то по відношенню до журналістів це містить ознаки злочину, визначеного статтею 171 КК України, яка передбачає відповідальність за перешкоджання законній професійній діяльності журналістів».
За порадою медіа-юриста Олександр Бурмагіна, якщо правоохоронна система у теперішніх форс-мажорних обставинах сама не звертає уваги на таку самодіяльність посадових осіб, журналісти можуть до них звернутись із письмовою заявою та попросити все ж таки надати оцінку. Також, є підстави оскаржувати такі Розпорядження в адміністративних судах, в порядку визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.