Журналісти – важливі, де б вони не знаходилися: в рідній країні чи за її межами. Ця теза неодноразово звучала в День незалежності України в Республіці Косово, де перебувають дев’ятеро українських журналістів – учасників програми “Резиденція в Косові”. Всі вони через війну вперше відзначали найголовніше державне свято України не вдома, а за кордоном. Однак колеги з Асоціації газетярів Косова (AGK), уряд республіки спільно з депутатським корпусом і Європейським центром свободи преси та засобів масової інформації зробили все, аби українські гості почувались як у рідній стороні.
Розпочався день з аудієнції в президентки Вйоси Османі. В церемонійній залі, де проходила зустріч, поруч із державними прапорами Косова та Албанії здіймалося знамено України. Пані президентка привітала учасників делегації та запевнила, що народ Косова буде підтримувати українців доти, доки на їхній землі не запанують перемога і мир. Вона зуміла підібрати такі слова, які відгукнулись у серці кожного з присутніх, а в декого навіть навернулася сльоза.
“Ніхто не зрозуміє біль і страждання українського народу краще, ніж жителі Косова. На війні треба говорити правду. Як Косово перемогло в 1999 році разом з друзями, так переможе й Україна”, – зазначила Вйоса Османі.
В коротких промовах у відповідь українські журналісти поділилися своїми враженнями від перебування в Косові та розповіли пані президентці про власні проекти, які реалізовують у нових умовах. Головним чином, це інформаційна діяльність, спрямована на інформування аудиторії та протистояння фейкам та наративам російської пропаганди, яка невпинно прагне витіснити правду та виправдати вторгнення рф в Україну.
У свою чергу, медіаюристка Флютура Кусарі, голова Асоціації газетярів Косова Джемаль Реджа та виконавча директорка AGK Гетоарбе Муллічі висловили впевненість, що програма “Резиденція журналістів у Косові” допоможе українцям та косоварам краще пізнати одне одного. Усі присутні зійшлися на думці, що професійний прихисток для медійників – це дорогоцінна можливість залишатись у професії та працювати заради істини. Зрештою, підкреслили вони, об’єктивні та якісні публікації про життя в Приштині та міжлюдські стосунки мають вплинути на рішення політиків про визнання держави Косово в майбутньому.
Після зустрічі з Вйосою Османі колеги з AGK запросили журналістів з України на святковий обід. Вони прикрасили залу в жовто-блакитних кольорах і навіть роздобули в Приштині український прапор, а також пригостили гостей “патріотичними” тістечками й тортом із написом “Слава Україні!”.
Того ж дня українські медійники провели акцію на підтримку бійців українського полку “Азов”, які перебувають у російському полоні. Журналісти вишикувались на головній площі Приштини біля пам’ятника албанського національного героя Скендербеу з плакатами, які закликали зупинити Путіна, припинити війну в Україні та звільнити “азовців”.
“Ми тут, тому що хочемо привернути увагу до беззаконня, які творить росія по відношенню до українців. Це наш обов’язок і наш біль, і світ не може стояти осторонь злочинів, які рашисти чинять по відношенню до моїх співвітчизників”, – прокоментувала мету акції журналістка видання “Європейська правда” Дарія Мещерякова.
Варто зазначити, що маніфестація пройшла у відповідності з вимогами законів Косова. Організатори заздалегідь погодили її деталі з місцевими державними структурами та отримали дозвіл в управлінні поліції, а також запросили місцеві медіа для висвітлення події.
Насичений подіями день продовжився в телестудії Kanal10, куди журналісток Дарію Мещерякову, Людмилу Макей, Марину Животкову та перекладачку Олену Лушаку запросив голова AGK та ведучий інформаційних програм Джемаль Реджа для участі у випуску Прайм Тайм. Українки поділилися своїми враженнями від перебування в Косові та зазначили: найзаповітніша мрія кожної з них – зустріти наступний День незалежності у звільненій від окупантів Україні та брати участь у повоєнній відбудові держави.
Вітання від косовських друзів та знайомих на адресу українців не припинялися аж до пізнього вечора, коли промені прожекторів підсвітили будівлю уряду жовтими та блакитними вогнями. А заключним акордом святкування Дня незалежності України в Косові стала добра звістка від прем’єр-міністра Альбіна Курті.
“З початку війни Україна показала нам цінність свободи, що ґрунтується на демократії. На знак солідарності та святкування Дня незалежності сьогодні ми (депутати Асамблеї Косова – Авт.) продовжили перебування журналістів у Косові, підняли українські прапори поряд із прапорами Косова і підсвітили кольорами прапора України наш урядовий будинок”, – написав він у своєму твіттері.
Розповідь про підтримку України косоварами було б неповною без згадки про прийом, який влаштувала напередодні перша президентка Косова Атіфете Яхьяга. Перша жінка-президентка Республіки Косово очолювала країну з 2011 по 2016 роки. Нині вона опікується фондом, який допомагає пережившим сексуальне насильство жінкам. Цій діяльності керівниця неурядової організації JF присвячує весь свій час. Її невеличкий кабінет розташований на третьому поверсі будинку уряду в Приштині. Сюди вона й запросила своїх гостей, аби висловити підтримку українському народу під час повномасштабної російської навали. Після офіційної частини та обміну думками Атіфете Яхьяга пригостила українських журналістів тортом, прикрашеним синьо-жовтими кольорами. Вона зізналася, що оформлювала його власноруч, бо в майстрині, яка готувала випічку, не було жовтої фарби. Так завершився урочистий прийом з нагоди Дня Державного прапора України, який одна з найвідоміших державних діячок Косова влаштувала для українських журналісток – учасниць програми професійного захисту “Резиденція в Косові”.
Людмила Макей