Як повідомив сайт Крим.Реалії, проект Радіо Свобода, їх фрілансер Владислав Єсипенко, який нещодавно засуджений в Криму окупаційною російською владою, став лауреатом премії Free Media Awards.
Організатори нагороди заявили, що «цього року всі п’ять нагород Free Media Awards присвячені українським фотографам, журналістам та медіа як визнання їхніх зусиль для того, щоб задокументувати страждання та виклики, з якими стикається український народ через ворожі руйнування та військові злочини, скоєні російськими військовими».
Зокрема журналіста-фрілансера Владислава Єсипенка, який зараз перебуває в ув’язненні в окупованому Криму, відзначили за «критично важливу журналістську роботу у надзвичайно складних умовах». «Він повідомляв з Криму про конфіскацію майна, життя кримських татар, екологічні кризи та руйнування, викликані російською окупацією Криму, для проекту Радіо Свобода сайту Крим. Реалії, перш ніж його схопила російська Федеральна служба безпеки в березні 2021 року в Сімферополі», – зазначають в Free Media Awards.
Як відомо, ця премія затверджена у 2000 році німецьким фондом Zeit-Stiftung та норвезьким фондом Fritt Ord. Її присуджують журналістам та ЗМІ Східної Європи, які відзначилися «професіоналізмом та громадянською мужністю». Організації розглядають кандидатури і проводять консультації з експертами, після чого щорічно незалежне журі обирає переможців. На рік присуджується від трьох до п’яти нагород. Владислава Єсипенка на цьогорічну премію номінував фонд Human Rights House.
Організатори повідомляють також, що в нинішньому році таку ж нагороду отримав засновник проекту Donbas Frontliner, автор Радіо Свобода Андрій Дубчак за «сміливе та професійне висвітлення подій у зонах боїв, часто із ризиком для життя». «Андрій Дубчак у лютому 2022 року продовжив свою невтомну діяльність як військовий кореспондент у Києві та околицях, документуючи масштаби гуманітарної катастрофи. Дубчака висунув український журналіст Станіслав Асєєв», – повідомляють у Fritt Ord.
Як повідомлялося, Владислав Єсипенко раніше став також лауреатом премії PEN/Barbey Freedom to Write. Нагороду отримала його дружина – Катерина Єсипенко.
Російська влада звинуватила Владислава Єсипенка у незаконному зберіганні та перевезенні вибухового пристрою. Його затримали у березні 2021 року у Криму співробітники ФСБ. Єсипенко стверджує, що його катували, зокрема електрикою, домагаючись свідчень.
Російське звинувачення вимагало для Єсипенка 11 років позбавлення волі. 16 лютого російський суддя в Криму Длявер Берберов засудив Єсипенка до 6 років позбавлення волі в колонії загального режиму та штрафу у розмірі 110 тисяч рублів. Під час засідання суду Єсипенко оголосив останнє слово, в якому заявив, що «загрози та тортури у ХХІ столітті неприйнятні».
18 серпня його дружина Катерина повідомила громадськості, що підконтрольний Росії Верховний суд Криму змінив вирок Владиславу Єсипенку. Він пом’якшив попереднє рішення, засудивши Єсипенка до 5 років колонії загального режиму та штрафу 110 тисяч рублів.
Зміна російським судом у Криму вироку Єсипенка «мало що змінює», він має бути «вдома зі своєю сім’єю», а не у в’язниці, заявив президент Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода (RFE/RL) Джеймі Флай, коментуючи рішення російського суду в Криму змінити вирок щодо Єсипенка.
Міжнародні організації та правозахисники, органи влади України, Спілка журналістів України визнали суд над Єсипенком незаконним. У Міністерстві закордонних справ України назвали «політично вмотивованим» винесений Єсипенком вирок. Держдепартамент США засудив вирок Єсипенка, назвавши його «ще одним прикладом зловживань російської окупаційної влади у Криму». Рішення російського суду у Криму у кримінальній справі проти Єсипенка засудили правозахисні організації, а також «Репортери без кордонів». Європейська федерація журналістів (EFJ) назвала «пародією на правосуддя» російський вирок у кримінальній справі проти Єсипенка.
Інформаційна служба НСЖУ.