Законопроєкт «Про медіа» сьогодні схвалюють депутати – його автори, Національна рада з питань телебачення і радіомовлення, політики, експерти, але ніхто не хоче почути голос реальних журналістів, редакторів медіа. Українські ЗМІ треба економічно підтримувати і рятувати, а не посилювати регулювання.
На цьому наголосив голова НСЖУ Сергій Томіленко під час сьогоднішнього круглого столу в «Укрінформі» «Новий закон про медіа – крок до імплементації рекомендацій Єврокомісії».
– Якщо буде проведено широку дискусію, і журналістська спільнота справді буде підтримувати законопроєкт, тоді і Спілка журналістів, яка об’єднує реальний сектор ЗМІ, теж буде його підтримувати, – сказав Сергій Томіленко. – А зараз ми пропонуємо, перш ніж ухвалювати законопроєкт «Про медіа» як великий медіакодекс, спочатку імплементувати європейську Директиву про аудіовізуальні сервіси й попрацювати над політичною незалежністю Нацради.
Сергій Томіленко наголосив, що у своїх заявах НСЖУ посилається на позицію близько 400 медійників, які мали можливість висловитися під час трьох нарад, проведених нещодавно Спілкою. «Ми не почули жодного голосу за «впорядкування медіазаконодавства» і «медіареформу», – підкреслив Сергій Антонович.
– Медійники заявляють, що сьогодні через російську агресію і окупацію частини українських територій, медіасфера перебуває у надзвичайно важкому стані. Реальні українські медіа, які намагаються працювати на ринку, прагнуть одного – вижити, – сказав Сергій Томіленко.
Станом на сьогодні головна проблема українських ЗМІ – виплата співробітникам заробітних плат: про це заявляє 85% керівників українських медіа. За різних обставин в умовах війни 20% медіа України втратили доступ до своїх редакцій і фактично не працюють, 46% скоротили свій штат, 20% керівників українських медіа заявили, що серйозно прораховують варіанти вийти до кінця року з медіабізнесу, ще 10% уже закрили свій бізнес.
– У цій ситуації бажання влади розширювати свій вплив на медіа і реформувати їх буде негативним чинником, який виштовхне із медіагалузі ще більше журналістів і керівників ЗМІ, – сказав Сергій Томіленко.
Він ще раз підтвердив, що НСЖУ підтримує імплементацію в українське законодавство європейської Директиви про аудіовізуальні сервіси. Ухвалювати положення законопроєкту «Про медіа» можна етапами, виконуючи безпосередні вимоги ЄС і паралельно підтримуючи контакт із журналістами, зокрема, з друкованих ЗМІ, здобуваючи підтримку реформування.
Голова НСЖУ додав, що аргументи захисту безпеки держави шляхом ухвалення закону «Про медіа» не мають сенсу, адже правоохоронці, в тому числі Служба безпеки України, не очікують ухвалення цього закону для того, щоб реагувати на небезпечні явища й виклики безпеці України.
Сергій Томіленко звернув також увагу на те, що в разі ухвалення нового закону місцеві ради можуть ліквідувати свої ТРК, щоб не виконувати положення закону, які накладають на них великі зобов’язання. У відповідь на це голова парламентського Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв під час круглого столу заявив, що його комітет «працюватиме над тим, щоб загроз закриття комунальних ТРК не виникло навіть на теоретичному рівні».
Також пан Потураєв зазначив, що, на його думку, ухвалення закону поліпшить фінансовий стан українських ЗМІ, оскільки «спростить доступ усіх українських медіа до європейських програм підтримки». Натомість, Сергій Томіленко наголосив, що новий закон радше відволікатиме увагу редакцій тисяч локальних ЗМІ від економічних питань на виконання реєстраційних процедур, вивчення нового законодавства і прав регулятора.
Нагадаємо, Європейська федерація журналістів вважає, що примусове регулювання, передбачене законопроєктом «Про медіа», «гідне найгірших авторитарних режимів». Це положення має бути вилучено із законопроєкту. «Державі, яка б застосовувала такі положення, просто немає місця в Європейському Союзі», – переконана президентка ЄФЖ Майя Север. Відповідно до європейських норм, регулювання медіа має здійснюватися органом, незалежним від уряду, та його метою має бути незалежність медіа, а не контроль над медіа. ЄФЖ закликла українську владу вступити у відвертий діалог із представницькими організаціями журналістів – Національною спілкою журналістів України та Національною медіа-профспілкою України, а також звернутися по пораду та експертну інформацію до Венеціанської комісії, дорадчого органу Ради Європи, та Європейського Союзу.