Після захоплення російськими агресорами Маріуполя журналістам, які працювали у маріупольських локальних медіа, що належать інвестиційній групі Ріната Ахметова «Систем Кепітал Менеджмент», було створено робочі місця в підконтрольних Україні регіонах. Разом із тим, нещодавно стало відомо, що СКМ змушений припинити роботу Медіа Групи «Україна».
І якщо працівники цієї медіа групи, які живуть у столиці, ще можуть сподіватися знайти в Києві іншу роботу, то як бути вимушеним переселенцям, у яких на згарищах Маріуполя залишилося все, що вони мали – житло, редакції, авторські напрацювання? Що на них очікує? Це питання вивчає Національна спілка журналістів України.
– НСЖУ стурбована майбутнім масовим безробіттям висококваліфікованих журналістів та медіапрацівників, які працювали у національних і регіональних медіа СКМ, – зазначає голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Продеклароване рішення щодо виплати при звільненні трьох окладів є позитивним з погляду відповідальності перед співробітниками медіа групи, але майбутні наслідки для медійного ринку праці та питання працевлаштування колег залишаються не до кінця зрозумілими. Закликаємо СКМ і владу знайти рішення і зберегти робочі місця журналістів – переселенців із Маріуполя.
Перша секретар НСЖУ Ліна Кущ, яка до 2014 року жила на Донеччині й добре знається на проблемах тамтешніх ЗМІ, наголошує, що в результаті рішення про закриття медіа, які належать СКМ, може постраждати понад сто маріупольських медійників.
– Ці люди пережили обстріли, поневіряння в блокадному місті, загрози життю при виїзді через російські блокпости, котрих було до двадцяти, й на кожному на журналістів чатувала небезпека, або взагалі вибиралися через росію і Європу, – наголосила Ліна Кущ. – Подужавши цей складний шлях, вони продемонстрували, що хотіли б залишитися в професії й працювати для своїх глядачів, читачів, передплатників. Зараз вони отримують дуже негативний сингал. Припинення діяльності всіх ЗМІ, що входили до холдингу Ахметова, означає звільнення. Це недобре і з морального погляду, і з чисто практичного: ці люди дуже добре обізнані в ситуації в Маріуполі та на окупованих територіях і могли б докладати своїх знань та вмінь, досвіду і контактів для того, щоб працювати на українців, які залишаються в окупації.
Ліна Кущ додала, що в ситуації, коли ринок українських медіа звужується, знайти роботу такій кількості людей одразу неможливо. Крім того, навіть якби це вдалося, журналістам із досвідом доведеться від самого початку розпочинати збір контактів, розбиратися в проблемах інших регіонів, потребах іншої аудиторії:
– На мою думку, оскільки йдеться про сотню людей, СКМ як великий холдинг міг би піти назустріч саме маріупольським журналістам і в якійсь формі дати змогу їм продовжувати працювати для своєї аудиторії.
У коментарях НСЖУ маріупольці-працівники видань, які належать СКМ, твердять, що жодних конкретних даних про скорочення в журналістських колективах поки що немає, всі зарплати виплачуються, адміністративні проблеми розв’язуються.
– Медійники чекають на докладнішу інформацію від керівництва СКМ. Сподіваються, що рішення буде ухвалено до кінця липня, – сказав пресслужбі НСЖУ один із журналістів, які виїхали з Маріуполя.
Оператор телеканалу «Україна 24» Дмитро Кузьмінський, який дивом вибрався із уже окупованого Маріуполя, зазначив у коментарі НСЖУ, що «про те, що буде з колективом, ще невідомо, схему не відпрацьовано».
– Що будуть виплати – ми всі читали в пресі. Але як усе відбуватиметься на практиці, наразі невідомо, – сказав Дмитро. – Можливо, щось стане зрозумілішим згодом.
Ще один журналіст-медіаменеджер сказав, що коментувати цю тему не готовий, і запропонував звертатися до директорки зі зв’язків з громадськістю і комунікацій СКМ Наталі Ємченко.
– Відповідь на це питання повинні дати в СКМ. У мене наразі відповіді немає – ані позитивної, ані негативної. Будувати ж гіпотези я не готовий, – сказав медійник.
Тележурналістка із Маріуполя, працівниця ТРО «Маріупольське телебачення» Наталія Дєдова повідомила НСЖУ, що вже впродовж кількох місяців записує інтерв’ю із маріупольцями, які виїхали з міста – вони розповідають свої історії для Музею «Голоси мирних» Фонду Рината Ахметова.
– Наразі ми працюємо. Як буде далі, не знаю, – сказала вона.
Наталія – відома маріупольська тележурналістка і ведуча, вдова відомого телеоператора Віктора Дєдова, який загинув у березні під час обстрілу росіянами Маріуполя. Виховує сина Олександра…
Директор Телерадіокомунікаційної компанії «Сигма» Вадим Шкурупій навідріз відмовився давати пресслужбі НСЖУ коментар.
– Узагалі ніколи не давав коментарів і не даю, – сказав Вадим Володимирович. – Вибачте.
Дещо інформативніше висловився в коментарі НСЖУ Костянтин Коломоєць, який очолює ТОВ «Східний медіа холдинг», до якого, зокрема, входить маріупольська газета «Приазовський робочий».
– Наразі загальний зміст рішення не змінився: всі активи, бенефіціаром яких є Рінат Ахметов, буде ліквідовано, – сказав Костянтин Вікторович у коментарі НСЖУ. – Остаточного рішення щодо того, коли саме це відбудеться, ще не ухвалено. Але на всіх підприємствах здійснюється єдина політика щодо співробітників. Немає значення, це центральний канал чи місцеве ЗМІ – буде єдина політика щодо всіх журналістів та інших працівників.
Як повідомили НСЖУ в СКМ у відповідь на запит до директора зі зв’язків з громадськістю і комунікацій СКМ Наталі Ємченко, «всі медіа, що входили до бізнесів SCM та Медіа Групи Україна (МГУ), включаючи регіональні, повернули державі ліцензії та вимушено припинили роботу. Співробітники всіх медіа за особистим рішенням Ріната Ахметова отримають безпрецедентні виплати: від 3 до 12 середньомісячних окладів вихідної допомоги, в залежності від строку спільної роботи. Нагадаємо, що причина виходу з медіа бізнесу – ухвалення дискримінаційного закону щодо так званої “деолігархізації”».
Водночас у Національній спілці журналістів України закликають урядовців, відповідальних за інформаційну політику, до пошуку рішення щодо збереження робочих місць маріупольських журналістів і медіапрацівників.
Автор – Максим Степанов, служба інформації НСЖУ