У другій половині липня в японських містах Фукуока, Хіросіма, Нагасакі та Кумамото учасники делегації українських журналістів Сергій Шевченко і Людмила Мех провели низку зустрічей з громадськістю та пресою.
Ця місія представників Національної спілки журналістів України і Всеукраїнського благодійного фонду «Журналістська ініціатива» стала можливою за сприяння компанії GREEN COOP, яка цього літа відгукнулася на звернення НСЖУ й переказала на розрахунковий рахунок творчій спілці кошти для підтримки життя і здоров’я постраждалих від війни медійників.
У своїх виступах учасники делегації – секретар НСЖУ і президент фонду – розповіли про ситуацію в Україні в час відсічі повномасштабного вторгнення рашистів, а також відповіли на запитання ЗМІ. Ці зустрічі транслювалися в онлайновому режимі й на широку авдиторію.
«Три роки тому ми побували як репортери в зоні відчуження аварійної АЕС «Фукусіма-1» і розповіли в пресі про вашу біду, – зазначив у спілкуванні з японцями Сергій Шевченко. – Народи Японії і України споріднені пережитими атомними катастрофами, а ще, на жаль, і в нас, і у вас дуже агресивний і войовничий сусід… Я писав на теми атомних аварій, а нині ми всі пишемо про війну, страждання людей та спроби рашистів підірвати світовий порядок і посіяти хаос. Ми молимо Бога і просимо у всього світу ще більшої підтримки України, яка захищає людство від наступу неонацизму».
Нинішній кремлівський режим – це загроза людській цивілізації, зазначила президент благодійного фонду Людмила Мех. Держава-агресор – це ядерний терорист: журналістка нагадала про захоплення в перші дні війни Чорнобильської АЕС і про нинішню спробу рашистів розмістити військову техніку на території найбільшої в Європі Запорізької АЕС. У залі в багатьох присутніх були сльози на очах. Це показали в ефірі місцеві ЗМІ, зокрема японська мережа мовлення КАВ (Kumamoto Asahi Broadcasting).
Сергій Шевченко розповів також про постраждалих від війни українських журналістів. Унаслідок ракетного обстрілу, який вчинили рашисти, в Одесі, загинула молода мама – українська журналістка Вікторія Глодан з 3-місячною донькою. Їх обох, а також матір Вікторії вбила російська ракета у квітні цього року. Промовець показав світлини розбомбленого житлового будинку в Бородянці на Київщині, а також розбите приміщення редакції газети. Він принагідно зазначив, що у визволеному від окупантів Овручі на Житомирщині вже у квітні цього року відновлено випуск газети «Зоря». Усім її творчим працівникам ВБФ «Журналістська ініціатива» й НСЖУ надали матеріальну допомогу, зокрема й з тих коштів, які жертвують японці.
Секретар творчої спілки повідомив, що фінансову допомогу з Японії вже одержав від НСЖУ український журналіст Данило Іщенко, який висвітлював війну й зазнав важкого поранення – втратив ногу.
Під час виступу гостей керівниця регіонального відділення кооперативу GREEN COOP у Кумамото Каорі Кобаяші передала українським журналістам зворушливого листа, який написала від руки українською мовою. Японка висловила сподівання на мир у країні, що зазнала збройної агресії: «Сподіваюся, мир якнайшвидше повернеться в Україну. Я молюся, щоб настав день, коли діти будуть спокійні й усміхнені».
Раніше відбулася також зустріч японських журналістів з українськими колегами в редакції газети «Тюгоку сімбун» (Chugoku Shimbun) у Хіросімі. Гості-кияни спілкувалися з головним редактором Мядзакі Томоміцу та відомою в місті журналісткою і громадською діячкою Юмі Каназакі.
Діалог про війну, розв’язану кремлівським режимом, тривав довше, ніж сторони попередньо домовлялися. Цей епізод згадався киянам і наступного дня, коли з ними зустрівся мер Хіросіми Кадзумі Мацуї. Очільник органу влади не лише вислухав гостей у відведений для зустрічі час, а й сам наприкінці розмови, після зробленого спільного фото, з власної ініціативи запропонував оглянути картини, якими прикрашено стіни коридору мерії (є серед цих мистецьких творів і сім художніх робіти очільника Хіросіми).
На початку місії українські журналісти мали дві зустрічі в Посольстві України в Японії. Надзвичайний і Повноважний Посол Сергій Корсунський наголосив на тому, що японське суспільство не залишається байдужим до боротьби українців за виживання, а уряд Японії надає безпрецедентну підтримку нашій країні, спираючись на позицію народу.
Звершиться візит журналістів зустрічами в Токіо, а відтак і в Сайтамі, де розташований офіс Японського фонду майбутніх поколінь. Його очолює давній друг України Джунічі Ковака – він ініціатор відомого Японського проєкту, започаткованого більш як десять років тому – після аварії на АЕС «Фукусіма-1». Спільно з однодумцями Ковака-сан багато допомагає освітянам і журналістам, зокрема в областях, які свого часу постраждали від катастрофи на Чорнобильській АЕС, а нині відновлюються після рашистського вторгнення.
У Токіо запланована зустріч з політиком, членом Товариства парламентської дружби «Японія – Україна» Масахіто Моріяма. До речі, саме він допоміг членам делегації НСЖУ пришвидшити оформлення віз до Японії. Друга зустріч планується з представником дипломатичної сфери – в Посольстві Республіки Косово в Японії. Як відомо, уряд Косова підтримує міжнародну програму професійного прихистку українських журналістів, яку розвиває Європейський центр свободи преси та медіа спільно з Асоціацією журналістів Косова і Національною спілкою журналістів України.
Пресслужба ВБФ «Журналістська ініціатива»
Фото Сергія Шевченка