Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення не наділена повноваженнями щодо зняття з розгляду та розробки окремих законопроєктів. Про це йдеться у підписаній головою Нацради Ольгою Герасим’юк відповіді на Заяву НСЖУ від 6 липня.
Нагадаємо, в Заяві йшлося про те, що законопроєкт «Про медіа», розроблений нібито задля узгодження українського законодавства із європейським, зокрема з Директивою ЄС № 2018/1808 про аудіовізуальні медіапослуги, насправді охоплює значно ширше коло питань, ніж аудіовізуальні медіапослуги. Законопроєкт викликав хвилю обурення в українських журналістів. Найбільші заперечення викликають намагання розширити повноваження Нацради на сферу друкованих та онлайн-видань, тоді як навіть країни ЄС ще не виробили усталені стандарти регулювання онлайн-видань.
«Логіка подій говорить про те, що після війни і вступу до ЄС нам потрібно буде розробити цілком нове законодавство про ЗМІ та інформацію, про свободу ЗМІ й забезпечення права громадян на інформацію. Тому ухвалення законопроєкту «Про медіа» в нинішньому вигляді… викличе хвилю критики України від європейських експертів і впливових медіаорганізацій, може порушити одностайну підтримку України», – йшлося в Заяві НСЖУ.
НСЖУ закликала владу зняти з розгляду законопроєкт «Про медіа» і розробити окремий законопроєкт про аудіовізуальні медіапослуги на виконання зобов’язань кандидата в члени ЄС. Або законопроєкт «Про медіа» можна скоротити до двох розділів, які регулюють аудіовізуальні медіапослуги.
Натомість, Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення у своїй відповіді твердить, що ніяк не впливає на ухвалення парламентом законів. «Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» Національна рада є конституційним, постійно діючим колегіальним органом, метою діяльності якого є нагляд за дотриманням законів України у сфері телерадіомовлення, а також здійснення регуляторних повноважень», – наголошено в листі Нацради до НСЖУ.
Водночас, Національна рада підкреслює, що розробка та ухвалення нового медійного законодавства наразі є дуже важливим та необхідним кроком на шляху до вступу нашої країни до Європейського Союзу.