Українські журналісти, які перебувають у Косово в межах програми професійного захисту Journalists-in-Residence Kosovo, взяли участь у презентації проекту «Один із трьох і всі за одного». Цей захід організувала екс-президент Косова Атіфете Яхьяга та її фундація JF, які з 2018 року опікуються соціальною інтеграцію жінок і вразливих верств населення Балканського півострова.
Запрошення зустрітися з учасниками програми професійного захисту Journalists-in-Residence Kosovo (“Резиденція в Косово”) надійшло на початку липня під час аудієнції в директора Національного інституту демократії в Косові Ненсі Содерберг. Серед гостей заходу, який відбувся у неформальній атмосфері, – дипломати, шоумени, артисти, представники бізнесу та інші знаменитості.
Купуючи одяг, хендмейд, декоративно-ужиткові речі, друзі фундації JF долучилися до підтримки постраждалих від насильства жінок та дівчат.
“Ця колекція розроблена видатними громадськими діячами, митцями та активістами, а створена з любов’ю маргіналізованими жінками. One in Three — бренд, назва якого відображає світову статистику, згідно з якою кожна третя жінка протягом життя зазнає насильства. Багато жінок у світі зазнають дискримінації та фінансової залежності. Зазвичай це представниці меншин, матері-одиначки, жінки з інвалідністю або матері дітей з тяжкими діагнозами. В силу певних причин вони не можуть розкрити свій потенціал, брати участь у прийнятті рішень. Тож наш проект покликаний допомогти їм реалізувати себе та отримати економічну незалежність”, – пояснила Атіфете Яхьяга.
Про те, що таке вразливість і небезпека, чимало з присутніх гостей знають не з чуток. Зокрема, одна з них розповіла про життя в сербській окупації під час Косівської війни 1998 – 1999 років. За словами моєї співрозмовниці-етнічної албанки, від зґвалтування її врятувало те, що вона видавала себе за сербку. Інших дівчата й жінки, які розмовляли албанською, зазнали сексуального насильства та знущань.
Сьогодні в подібній ситуації опинились сотні й тисячі українок, які постраждали й продовжують страждати від російських окупантів. Про це та моторошні реалії війни в Україні з говорили під час спілкування з журналістками Дарією Мещеряковою, Мариною Животковою, Вікторією Кайдаш та Людмилою Макей їхні косовські колеги, високопоставлені гості заходу. Зокрема, голова Представництва “ООН жінки в Косові” Вльора Тузі Нуші та колишній посол Косова в США Вльора Читаку висловили захоплення народом України, який героїчно захищає свою державу на полі бою, та запевнили в цілковитій підтримці нашої держави.
Символічно, що того ж дня, коли Атіфете Яхьяга презентувала бренд One in Three, Місія Європейського Союзу щодо дотримання законності у Косові (EULEX) направила в Україну гуманітарний конвой. Група журналістів – учасників програми Journalists-in-Residence Kosovo була присутня на урочистостях, коли 10 автомобілів із зібраною працівниками організації допомогою вирушили в далеку путь. Глава місії EULEX Ларс-Гуннар Вігемарк зазначив, що працівники місії збирали пожертви неповних два місяці. Це, передусім, засоби гігієни, ковдри, одяг, медикаменти. Кількома місяцями раніше EULEX передала Україні 35 комплектів захисного спорядження для бійців, до якого входять бронежилети та шоломи.
“Ми сподіваємося, що ця підтримка разом із підтримкою всього Європейського Союзу допоможе людям України. Косово висловлює солідарність з Україною, яка нещодавно отримала статус кандидата на членство в ЄС”, – підкреслив очільник відомства.
Іноземні діячі отримали в дарунок мальовки з петриківським розписом від Людмили Макей, яка представляє в Приштині не лише українську журналістику, а й національну культуру України.
Людмила Макей