Сотні українських журналістів, які втратили можливість жити і працювати в охоплених війною регіонах, отримали необхідну допомогу і підтримку в Центрах журналістської солідарності у Львові, Івано-Франківську та Чернівцях. Лише у перші 50 днів масованої російської агресії сюди звернулося майже 200 медійників. Нині настав час змінювати і розширювати характер діяльності центрів.
Про це йшлося під час онлайн-наради в Національній спілці журналістів України.
Зокрема, як зазначив голова НСЖУ Сергій Томіленко, міжнародні партнери – Міжнародна та Європейська федерації журналістів – готові підтримати відкриття нових Центрів журналістської солідарності – в Києві на базі центрального офісу Національної спілки журналістів і в Запоріжжі – місті, наближеному до лінії фронту. Крім того, ЮНЕСКО висловила зацікавленість підтримати Спілку журналістів, як ефективну організацію в наданні допомоги сотням евакуйованих журналістів.
За словами першого секретаря НСЖУ Ліни Кущ, якщо у перші місяці російської агресії головними завданнями центрів було сприяння журналістам із гарячих точок в евакуації і відновленні роботи на підконтрольних Україні територіях, то зараз ідеться вже про підтримку колег у досягненні стабільності в їхньому житті та роботі, цифровій безпеці інформаційних сайтів тощо. Крім того, Ліна Кущ наголосила, що українські журналісти накопичили значний практичний досвід у питаннях виживання та роботи в умовах війни. Цей досвід необхідно узагальнити та систематизувати із тим, щоб ділитися ним як усередині країни, так і з зарубіжними колегами.
За словами координаторки Львівського центру журналістської солідарності Богдани Стельмах, наразі центри могли б бути корисними, зокрема, як місця надання практичних знань із безпеки журналістів в умовах бойових дій та окупації, домедичної допомоги, цивільного захисту тощо.
Учасники наради – координатори і асистенти Центрів солідарності НСЖУ в Івано-Франківську, Чернівцях та Львові (Вікторія Плахта, Ірина Блаженко, Володимир Бобер, Ілля Суздалєв, Ірина Ісаченко, Богдана Стельмах) наводили численні приклади зацікавленості журналістів не лише в матеріальній, а й у інформаційній підтримці, а також у можливості отримати майданчик для публікації своїх матеріалів, зокрема, про життя на окупованих територіях, долі переселенців, умови, в яких живуть люди поблизу лінії фронту тощо.
Підсумовуючи обговорення, голова НСЖУ Сергій Томіленко нагадав, що раніше представники українських засобів масової інформації на всеукраїнських нарадах з питань економічної безпеки ЗМІ неодноразово висловлювалися щодо необхідності створення Фонду підтримки українських медіа. Натомість, Центри журналістської солідарності можуть отримати новий імпульс розвитку саме як навчальні хаби, де з певною періодичністю можуть проводитися тренінги з питань безпеки, психологічної стабільності журналістів, розвитку медіабізнесу тощо.
Участь у нараді взяв також і голова Львівської обласної організації НСЖУ Ярослав Климович, який переконаний, що Центри журналістської солідарності є ефективними у практичній допомозі медійникам.
Нагадаємо, центри журналістської солідарності у Львові, Івано-Франківську та Чернівцях створені Національною спілкою журналістів України для організаційної, інформаційної, технічної та фінансової підтримки медійників, що постраждали внаслідок російської агресії. Їхня діяльність підтримується Європейською та Міжнародною федераціями журналістів. Центри діють у форматі коворкінгу, де журналісти можуть попрацювати як з власною технікою, так і використовуючи надану міжнародними партнерами.