Державна підтримка важлива не тільки для представників великих медіа груп, а для всіх медіа незалежно від формату доставки контенту – будь то друковане, електронне або інтернет ЗМІ. Наразі немає більше або менше важливих ЗМІ, адже всі працюють на свою аудиторію і оцінювати ефективність, вважаю, що не коректно. Таку думку медіаконсультант Сергій Охріменко висловив у своєму виступі на Всеукраїнській онлайн конференції «Як вижити в умовах війни?».
– Упродовж своєї професійної діяльності я був дотичний до різних медіа – як друкованих, так і он лайн. Можу сказати, що 80 – 90 відсотків, а подекуди і всі 100 відсотків українських ЗМІ зараз втратили свої доходи, – зазначив експерт. – Рекламного ринку як такого немає. Постає питання: що залишиться на нашому медіа ландшафті після перемоги над рашистами, яка сподіваюся, буде не за горами?
Нам усім треба докласти всіх зусиль, щоб у медіа просторі це не була випалена земля і дійсно засоби масової інформації сьогодні, як ніколи, потребують фінансової підтримки.
Але, на мій погляд, зараз не варто покладатися виключно на державу, бо держава має дуже багато великих проблем. У першу чергу сьогодні потрібно фінансувати Збройні Сили України, зруйновану інфраструктуру потрібно підтримувати вимушених переселенців і людей, які втратили житло і майно.
Економіка наразі працює в кращому випадку на 50 відсотків, ніж то було до 24 лютого, тому, якщо ми кажемо про державу, я б зосередився на податкових пільгах для ЗМІ. Річ у тім, що для держави, мабуть, це не буде дуже відчутним, бо медійна галузь ніколи не була значущим донором бюджету, і тут держава майже нічого не втрачає. В той самий час кожній редакції, кожному ЗМІ це буде хоча й невеличка, але допомога.
Також я бачу допомогу від держави у вигляді організаційної підтримки з точки зору наповнення донорськими грошима з тих фондів, що працюватимуть на підтримку саме медіа. Але підтримка має бути для всіх видів медіа – локальних, національних, друкованих, онлайнових, важливо розробити механізм, щоб усе було прозоро і справедливо.
Держава в цій ситуації має відійти і не втручатися в розподілення фонду донорських коштів, цим мають зайнятися організації, які вже добре зарекомендували себе впродовж останніх років. Має бути створена структура, аналогічна платформі United24, яка акумулюватиме донорські кошти, а потім буде дотична до їх розподілу.
Ми розуміємо, що там, де є державне фінансування або держава дотична до розподілу коштів, є велика вірогідність появи прихованої цензури. А це вже не про демократію, не про свободу, за яку гинуть наші захисники в боротьбі з російською навалою на фронті.
Що стосується друкованих видань, то зараз їм ведеться найважче, адже там, окрім фінансування, є великі логістичні проблеми, переорієнтація ринків на закупівлю паперу, який дотепер закуповували в Росії або Білорусі. Якщо я не помиляюся, в Законі України «Про державний матеріальний резерв» прописано завдання сформувати державний резерв газетного паперу, щоб забезпечити вихід у світ друкованих видань.
Друковані видання дуже важливі, а особливо в тих районах, де велися активні бойові дії, у прифронтових зонах, де глушиться сигнал, немає доступу до телебачення й інтернету. Донести до людей українську інформацію в цих регіонах можуть саме друковані засоби масової інформації, отже газетярі дуже важливі.
Підсумовуючи, хотів би ще раз сказати: українські медіа треба підтримувати, але я не думаю, що це можливо за покласти тягарем на бюджет, що це реально і що на це є кошти. Треба бути реалістами, варто більше сподіватися на підтримку у пільговій сфері.
Дуже сподіваюся, що наш голос буде почутий і в державних структурах, і міжнародними партнерами, що медійній галузі допоможуть протриматися до нашої бажаної Перемоги. Важливо зберегти і підтримати медіаландшафт у всій його різноманітності, щоб не тільки великі медіа групи формували порядок денний на медійному просторі.
Нагадаємо, під час Всеукраїнської наради керівників локальних медіа «Як вижити в часи війни» було презентовано результати дослідження Національної спілки журналістів «Українські локальні медіа в умовах війни та економічної кризи». За даними дослідження, кожна третя редакція локального ЗМІ в Україні змушена була тимчасово призупинити свою роботу у звʼязку з широкомасштабним вторгненням росії. 15% редакцій мають у своєму штаті мобілізованих до ЗСУ журналістів. А найбільш актуальним питанням для 85% ЗМІ є заробітна плата.
Відеозапис наради можна переглянути ТУТ.