Про це під час конференції НСЖУ «Війна та економічна криза в українських медіа» говорила фінансова директорка черкаського обласного онлайн-медіа «ПРОЧЕРК» Ірина ХРОМЕНКО.
Усі ці місяці, що в Україні йде війна, наше он лайн видання «Прочерк» продовжує працювати в повному складі. Щоправда, працюємо сьогодні не в офісі, а дистанційно, бо через високу вартість комунальних послуг змушені відімкнути в офісі електроенергію, воду, тепло. І все одно маємо заборгованість за оренду офісу.
Накопичується у нас і заборгованість по заробітній платі, через те, що з перших днів війни припинилися надходження від реклами, оплачувати всі податки й заробітну плату ми не в змозі. Наприкінці лютого рекламодавці відмовилися від банерної реклами і не стало тізерної реклами. Задля безпеки – щоб не втрапити під DoS-атаки, яких зазнали наші колеги, – з сайту були зняті всі інформери.
Тепер, до всього, не працюють навіть раніше укладені угоди на інформаційне обслуговування з Черкаською міською і Черкаською обласною радами.
При всьому тому треба сказати, що матеріально нам трохи легше, ніж колегам з друкованих засобів масової інформації, телебачення, радіо, адже он лайн ресурси не такі затратні. Та все таки витрати є: маємо оплачувати хостинги, підтримку технічної роботи сайту. І тут хочу подякувати за допомогу платформі «Львівський медіафорум» – протягом трьох місяців вони оплачували нам технічне функціонування сайту: хостинги, провайдери, телефонний зв’язок.
Як бути далі, чесно кажучи, не знаємо. Залучити рекламодавців сьогодні, в умовах війни – марна справа. Сьогодні й ті партнери, з якими тривалий час співпрацювали, тепер навіть за умови суттєвих знижок відмовляються рекламувати свій бізнес. Вони не бачать перспективи розвитку.
Звертатися з проєктами до бізнесу також безперспективно, бо до них і так всі звертаються по допомогу. А там також не бездонна кишеня, і ЗМІ для них сьогодні не в пріоритеті. Ми думали над проєктом на перспективу: отримати авансові кошти, а потім на ці кошти готувати потрібні замовнику матеріали.
Але втілити такий проєкт не ризикнули, бо ж невідомо, яких матеріалів зажадає замовник на відпрацювання коштів. Наприклад, могло так статися, що бізнесмен має якусь причетність до однієї з політичних партій, захоче, щоб давали іміджеві матеріали, що йдуть урозріз з редакційною політикою нашого незалежного он лайн видання.
Маємо засновника, який підтримує нас фінансово. Але сьогодні і він має фінансову скруту і може підтримати нас мінімально. Отже актуальне питання щодо фінансування не сходить з порядку денного і особливо це стосується зарплат журналістів. На сьогоднішній день думаємо про те, щоб відправляти людей у неоплачувану відпустку, інакше не виплутаємося з боргів.
Вихід із ситуації як людина, що опікується фінансово-адміністративними питаннями, я бачу в державній підтримці. Це можуть бути або якісь прямі субвенції, або програма з висвітлення діяльності, соціальна реклама тощо. Думаю, треба звертатися як до державних, так і до регіональних органів влади, і попри все хочеться вірити, що достукаємось.