Чи можна вірити російській журналістці, яка в прямому ефірі вийшла з плакатом “Ні війні”? У чому феномен президента Зеленського та чому його, нарешті, почув світ? Чи визнає Україна державу Косово? Як Україна збирається протистояти російській пропаганді?
Ці та інші запитання ставили учасники та учасниці Восьмої весняної школи молодих дипломатів in Europe Security Architecture and its challenges, яка пройшла у Пеї (Косово) минулого вівторка. Вишкіл для працівників дипломатичних представництв Європи, Азії, Африки та Латинської Америки традиційно проходить раз на рік за підтримки уряду Косова. Цього разу тема широкомасштабної агресії Росії проти України була однією з ключових, оскільки торкається інтересів не лише нашої держави, а й долі всього світу.
Учасницею панельної дискусії стала Людмила Макей – перша українська журналістка, яка перебуває в Приштині за програмою “Проживання журналістів у Косово” (Journalists-in-Residence Kosovo). Проект ініціювали в партнерстві з Національною спілкою журналістів України уряд Косова, Асоціація газетярів Косова (AGK) та Європейський центр свободи преси й засобів масової інформації (ECPMF).
Понад 30 амбасадорів із різних країн влаштували овації на честь України. Вони жваво цікавилися всім, що пов’язано з війною та життям українців. Молодих дипломатів цікавили особливості роботи журналістів в умовах війни. Багато запитань торкалося й інформаційного протистояння, в якому РФ є “лідером” зі створення фейків та грубих фальсифікацій.
Зокрема, посланців іноземних держав цікавило ставлення українських журналістів до інциденту з антивоєнним гаслом на одному з російських телеканалів.
“Пані Овсянікова багато років була пропагандисткою своєї влади. Разом з іншими такими ж “колегами” вона зробила все, щоб росіяни зненавиділи українців і напали на нашу державу. Тепер вона висвітлює війну Росії проти України в одному з авторитетних європейських видань. Тож які наративи вона буде використовувати?”, – зазначила Людмила Макей.
Колумбієць Франциско Петраза звернувся до українських журналістів: “Будь ласка, перемагайте не лише на фронті, а й російську пропаганду! Ви маєте бути сильнішими за них!”.
Голова Асоціації газетярів Косово Джемаль Реджа розповів, що найближчим часом до Косова прибудуть інші українські журналісти. Косівські колеги готові з ними ділитися своїм досвідом та надавати умови для роботи в офісі організації.
Зустріч пройшла без телекамер, але вони, якби були, не могли б передати ту атмосферу шаленої підтримки та людського співпереживання, яка панувала в залі. Після інформаційної сесії учасники сфотографувалися з українськими прапорами.