Журналістка і блогерка Оксана Гайдар загинула під час обстрілу російською артилерією села Шевченкове Броварського району між 11 і 12 березня. Про смерть колеги стало відомо днями з допису Лариси Вакульницької у фейсбуку.
«Руда Пані, Оксана Гайдар загинула разом з мамою Лідією від вогню російської артилерії 11 (?) березня 2022 року в с. Шевченкове Броварського району. Вічна пам’ять справжній дочці України», – написала Лариса Вакульницька.
Оксана Гайдар була відома своїми публікаціями на історичну тематику та дописами в соцмережах під псевдонімом Руда Пані. У них вона різко викривала імперські амбіції російської влади та її прагнення за будь-яку ціну встановити контроль над Україною. Причому писала Оксана свої дошкульні есе й коментарі з Москви, де жила разом із чоловіком і сином. Із початком широкомасштабного російського вторгнення повернулася до України, щоб бути поруч із мамою.
«Вона залишалася свідомою та сміливою українкою в логові агресора. На неї тиснули, її та чоловіка свого часу залякували, як Оксана мені розповідала», – говорить у коментарі НСЖУ українська журналістка, власкор «Українського тижня» в Парижі Алла Лазарєва, яка була знайома з загиблою майже 40 років і підтримувала з нею зв’язок.
«Ми листувалися весь цей час, зв’язку не втратили… Я їй востаннє написала 7 березня – повідомлення не прочитане, тепер я знаю, чому. Село було під окупантами».
Останній твіт Рудої Пані датований 11 березня. «Від учора в нас немає світла, ледь животіє інтернет. Русня нікому не дає виїхати – стріляє по автівках та навіть по велосипедах насмерть. Можна лише тихо сидіти по хатах. Гуманітарна катастрофа – питання макс.місяця. Твітер я видаляю, сподіваюся, що ще побачимось. Все буде Україна!»
Оксана Гайдар народилася й виростала в Києві, в родині журналіста: її батько Юрій Гайдар працював заступником редактора «Спортивної газети». Закінчила факультет журналістики Київського національного університету імені Шевченка.
«Ми з Оксаною були однокурсницями, після закінчення університету вона деякий час працювала в Укрінформі, але згодом знайшла свою тему і вже від неї не ухилялася, – пригадує перша секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ. – Друзі говорять про Оксану як про дуже патріотичну, наполегливу і прямолінійну людину. Її дошкульні дописи та публікації читали і поширювали тисячі людей. За фатальним збігом, «русскій мір» наздогнав її тут, в Україні, в будинку її мами. Це болюча і непоправна втрата для всіх нас, хто знав і читав Руду Пані».
Національна спілка журналістів України висловлює глибокі співчуття рідним і близьким Оксани Гайдар.