Говорити і показувати правду про війну необхідно, інакше свою «правду» скажуть військові злочинці, які сьогодні вбивають українців та нищать українські міста. Про це говорили журналісти з різних країн під час конференції в Приштині, присвяченій Всесвітньому дню свободи преси. Її учасниками стали журналісти з Косово, Албанії та України, які відгукнулись на запрошення організаторів – Асоціації журналістів Косово та Асоціації газетярів Косово. Учасники конференції обговорили стан свободи слова та поділилися особистим досвідом репортажів із зон конфлікту.
Спеціальними гостями форуму були голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко та член НСЖУ Людмила Макей, яка працює за програмою “Проживання в Косово для журналістів” (Journalists-in-Residence Kosovo, JiR Kosovo).
Як зазначив Сергій Томіленко, на сьогоднішній день пріоритетом НСЖУ є безпека журналістів та допомога колегам, які ведуть репортажі з окупованих територій України (це чотири області, які перебувають під тимчасовою окупацією Росії).
«Ми намагаємося евакуювати журналістів у безпечні райони та створили Центри журналістської солідарності на базі обласних осередків НСЖУ в Івано-Франківську, Львові та Чернівцях за підтримки Міжнародної та Європейської федерації журналістів», – сказав Сергій Томіленко.
Він висловив подяку за готовність уряду Косово допомогти українським журналістам, які втратили роботу через війну. Зокрема, уряд Республіки Косово надає можливість 20-ти українським працівникам ЗМІ переїхати до Косово, щоб продовжити професійну діяльність.
На дискусії про журналістику під час війн та конфліктів виступила перша учасниця програми JiR Kosovo Людмила Макей. Вона зазначила, що українські медіа виконують сьогодні надзвичайно важливу місію: фіксують правду про військові злочини Росії.
«Потрібно говорити й писати про цю війну, як би боляче це не було. Інакше свою “правду” скажуть військові злочинці, які сьогодні вбивають українців та нищать українські міста. Бо йдеться не лише про долю України, а майбутнє Європи», – зазначила журналістка.
Кореспондентка косівського телеканалу KTV Саранда Рамадж та її колега Джул Касапі з Албанії поділилися особистим досвідом репортажів із зон бойових дій, в тому числі з України.
Саранда Рамадж розповіла, що потрапила до України без візи та дуже переживала, що це виявлять під час перевірки документів. Однак цими нюансами ніхто не цікавився. Найсильніше враження на журналістку, за її словами, справили безкінечні потоки біженців на кордоні.
Джул Касапі розповів про роботу репортером у Сирії у 2019 році в таборах, де були албанці, та досвід 2021 року, коли він розповідав про боротьбу з міжнародною організованою злочинністю. Окремо він торкнувся проблем під час роботи в Україні.
«Маючи сирійський досвід, я знав, що треба приєднатися до військових сил, а потім встигати виконувати свою роботу. У випадку з Україною було трохи складніше, оскільки не було інформації, що нам доведеться отримати військову акредитацію. Як і інші закордонні журналісти, я мав проблему з українською армією, тому що зняв один із блокпостів при в’їзді в місто, а це був один зі стратегічних пунктів, які не слід знімати. Але це сталося тому, що ми не мали досвіду репортерської роботи в державі, де діє воєнний стан», — сказав він.
Джул Касапі також зазначив, що був вражений згуртованістю українців та зусиллями волонтерів, які працюють заради перемоги.
Модерував зустріч голова Асоціації журналістів Косово Джемайл Реджа, який є одним із співроганізаторів програми JiR Kosovo для українських журналістів. Конференція організована у співпраці та за підтримки OSCE Mission in Kosovo та UN Kosovo Team.