Національна спілка журналістів України вважає порушення кримінального провадження за фактом роботи журналістів-розслідувачів команди Bihus.info втручанням у редакційну діяльність і порушенням прав журналістів. Переконані, що поліція не повинна використовувати свої службові можливості для зведення рахунків із журналістами. Особи, наділені владою, мають усвідомлювати, що перебувають під суспільним контролем, який, зокрема, реалізують і працівники ЗМІ.
Із інформації, оприлюдненої на сайті проекту Bihus.info, випливає, що приводом для кримінального провадження стала зйомка, яку вела журналістка Марія Землянська у публічному місці, а на відео зафіксовано першого заступника Голови Національної поліції Євгена Коваля. Це посадовець, чиї дії як публічної особи викликають суспільний інтерес, і в даному випадку журналісти діяли, виходячи з потреб суспільства. Порушення кримінального провадження, допити співробітників редакції, запитання про внутрішньоредакційні процеси – такі речі сприймаємо як прямий тиск на представників медіа.
Журналістські джерела захищає закон, і вимоги розкрити їх є незаконними. Якщо посадовець вважає, що його право на приватне життя було порушене, він може звернутися до суду, як це прийнято в інших країнах.
Звертаємося до Міністра внутрішніх справ Арсена Авакова та Голови Національної поліції Ігоря Клименка із закликом вплинути на своїх підлеглих і припинити використання ними службового становища для тиску на журналістів. Дії слідчих мають ознаки статті 171 Кримінального кодексу України – «Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів».
Це вже другий протягом місяця випадок, коли силовики намагаються отримати доступ до джерел журналістів і втрутитися в роботу редакції. На початку лютого обшуки співробітниками СБУ на «1+1 медіа» та у помешканнях журналістів викликали негативний резонанс не лише в Україні, а й за її межами. Тиск на команду розслідувачів Bihus.info – ще один тривожний сигнал для наших міжнародних партнерів.
Від Національної поліції журналістська спільнота очікує насамперед розслідування атак проти представників медіа і покарання кривдників. Саме так створюються засади незалежності журналістів у демократичному суспільстві. Обшуки і допити – не та мова, якою влада має говорити з медіа і журналістами.
фото bihus.info