У Литві по відношенню до росіян переважає широкий спектр суспільної думки – від засудження та гніву до схвалення військової агресії проти України. Водночас більшість литовців все ж таки сприймають громадян Росії негативно. Про це голова Спілки журналістів Литви Дайніус Радзявічус сказав під час вебінару “Медіаполе ЄС і війна в Україні: що треба знати представникам українських медіа”. Захід організувала Національна спілка журналістів, аби допомогти українським журналістам, активістам і блогерам усвідомлено діяти в медіаполі Євросоюзу та Литви.
Дайніус Радзявічус, якого очільник НСЖУ Сергій Томіленко назвав другом і братом українських журналістів, був ключовим спікером вебінару, який на сторінці НСЖУ переглянуло понад 550 учасників.“Я робив дослідження і можу сказати, що більшість людей все таки усвідомлюють, що сучасна Росія – це “продукт” багатьох її громадян, – зазначив Дайніус Радзявічус, відповідаючи на запитання про ставлення литовців до московитів. – Я нещодавно чув розмову колег, які сказали, що робота радіо “Ехо Москви” – це символ того, як сильно помилялись і нас ввели в оману колеги, які співпрацювали з Газпромом. Вони створювали ілюзію, що в Росії існує, бодай частково, свобода слова. Було великою помилкою так вважати і тим журналістам, які там працювали, і тим більше нам, які думали, що є надія на те, що такі медіа можуть якось змінити режим. Колеги Венедиктова думають: краще б він не співпрацював з такими холдингами і не вводив себе та інших в оману. Краще б усі сказали, що думаємо про цей режим – я маю на увазі російських журналістів. І чесно сказали б, що Росія – це держава, в якій переважають державні ЗМІ, і вони розповсюджують брехню, фейки та ненависть. Працювати на державних медіапідприємствах навіть блогером – це все одно колаборація”. Дайніус Радзявічус вважає це висловлювання “дуже сильним”. Відтак він каже, що ставлення литовців щодо багатьох громадян Росії переважно скептичне.
“Багатьом з них доведеться не раз довести, що вони не причетні до війни, до агресії з російського боку, – підкреслив він. – Я не буду пом’якшувати ситуацію. Ми бачимо відповідальність багатьох людей, які своїм мовчанням сприяли розпалюванню ворожнечі та розв’язанню війни з Україною. Скепсису набагато більше по відношенню до багатьох громадян Росії. Я маю на увазі тих громадян, які мають право голосувати, діяти, жити і щось робити взагалі”.