Леся Джадан, директорка ТОВ “Редакція газети “Деснянська правда” і редакторка газети “Деснянка”, працює сьогодні на двох фронтах одночасно: інформаційному та волонтерському. З трьома маленькими дітьми (2, 5 і 7 років) вона виїхала з Чернігова в безпечне місце.
Ще одній колезі з малими дітьми також вдалося виїхати, коли стало зовсім гаряче і небезпечно. Але решта співробітників лишаються в Чернігові.
“Є серед них і такі, що три тижні не виходять на зв’язок, – розповіла Леся прес-службі НСЖУ. – Я використовую найрізноманітніші джерела, щоб дізнатися, що з ними. У той час, коли ми спілкувалися, вони сиділи в холодних хатах з вибитими вікнами і дверима. Вчора вийшла на зв’язок одна наша колега. Слава Богу, жива.
Щодня ми проводимо з колегами перекличку: де, хто, як? Наш родич також не виходив на зв’язок. Я вже через доньку у фейсбуці, в месенджерах пишу: “Відгукніться!”. Через деякий час та відповіла: “Все нормально, він зі мною”. Люди розкидані по місту, але все ж таки більшість із них виходить на зв’язок: “Живі, тримаємося!”.
Звісно, в таких умовах друкований випуск газети виходити не може, продовжує Леся Джадан. Але вона сама підтримує діяльність онлайн-версій, веде офіційну сторінку у фейсбуці, постійно наповнює її оперативною інформацію. Словом, працює і на інформаційному фронті, і на гуманітарному як членкиня Всесвітньої організації Ротарі Інтернешенел. Активно допомагає всій Україні та Чернігову зокрема.
“Надзвичайно складно працювати редакціям, бо повністю припинились надходження від реклами, – продовжує Леся Джадан. – Мої співробітники встигли отримати допомогу від держави як люди, які втратили роботу. Крім того, благодійну допомогу надала НСЖУ, я розподілила її між співробітниками на банківську картку.
Газета “Деснянка” отримала матеріальну допомогу від Національної спілки журналістів України завдяки цільовій підтримці фонду Free Press Unlimited для журналістів/редакторів у біді.
Але проблема в тому, що люди не можуть отримати ці кошти, в місті не працюють банкомати. Немає світла, зв’язку, і в банківських картках зараз немає сенсу, навіть якщо на них є гроші. Звісно, якщо відновлять електропостачання, гроші зняти з картки можна. Але мер сказав: невідомо, коли зруйновані окупантами електромережі відновляться. Зараз деякі мешканці Чернігова мають світло завдяки генераторам. Решта ж сидять без світла”.
Чернігівщина – один з регіонів, який найбільше страждає від воєнних дій та спроб окупантів загарбати українські території. Місцеві газети і медіа знаходяться у критичному стані, велика кількість чернігівських медіапрацівників страждають від гуманітарної кризи.
Національна спілка журналістів України втілює заходи оперативної безпекової допомоги українським журналістам і медіа та надає пропозиції українській владі і міжнародним організаціям з реалізації стратегічної політики підтримки медіа.