Понад 150 журналістів, представників журналістських організацій і прес-рад, а також науковці, політики та громадські активісти зібралися 17-18 березня у Європейському центрі солідарності (Гданськ, Польща) на другу конференцію «Вільні європейські медіа». Відповідне повідомлення опубліковане на офіційному сайті Європейської Федерації Журналістів.
Учасники, серед яких віце-президент Європейської комісії Вєра Юрова, керівник Департаменту інформаційного суспільства Ради Європи Патрік Пеннінккс, представили нові рекомендації щодо підтримки розвитку вільних ЗМІ.
У перший день заходу, окрема панель була присвячена війні в Україні. Серед спікерів були різні українські, російські, білоруські та молдовські журналісти, серед яких секретар Національної спілки журналістів України Микола Семена та президент Білоруської асоціації журналістів Андрій Бастунець.
Зміст загальної резолюції, прийнятої наприкінці конференції:
- 4 журналістів було вбито під час висвітлення воєнних дій;
- Десятки журналістів були поранені, захоплені або зникли безвісти;
- Українським журналістам щодня загрожує смертельна небезпека;
- Плюралістичний та активний медіапростір України знаходиться під загрозою зникнення;
- Незалежні російські журналісти більше не можуть виконувати свою роботу без ризику бути покараними або ув’язненими;
- Білоруські журналісти можуть працювати лише в еміграції;
- Журналісти та ЗМІ в Молдові та Грузії перебувають під тиском і у вразливому становищі.
Правда є першою жертвою війни, і зараз їй загрожують дезінформація та цензура. Україна – жертва збройного вторгнення, але всі ми – жертви інформаційної війни. Демократії базуються на вільній інформації, вільній журналістиці та вільним ЗМІ.
Ми наполегливо закликаємо всі європейські уряди поважати, захищати та підтримувати незалежну журналістику за кордоном, у тому числі в країнах де тривають війни та конфлікти.
В Європі необхідно забезпечити підтримку життєздатності ЗМІ, медіаграмотності, саморегулювання, плюралізму та професіоналізму, щоб дозволити вільним ЗМІ та незалежної журналістиці боротися з дезінформацією та пропагандою.
Конференцію організували Free European Media та Європейська федерація журналістів у співпраці з Європейською комісією, Радою Європи, Європейським центром свободи преси та медіа (ECPMF), Радою міністрів північних країн (NMR), Журналістським центром північних країн (NJC), Поморським воєводством (Польща), Європейським центром солідарності (ESC) та містом Гданськ.