Європейська федерація журналістів (EFJ) закликає міжнародне співтовариство тиснути на Росію з метою припинення блокади Маріуполя в Україні. Масштабної гуманітарної катастрофи в цьому великому місті на сході України необхідно уникнути. ЄФЖ підтримує свої українські філії – Національну спілку журналістів України (НСЖУ) та Незалежну медіапрофспілку України (НМПУ) у їхніх зусиллях щодо евакуації журналістів та медіа-працівників з Маріуполя.
Після низки невдач через відсутність режиму припинення вогню, у вівторок евакуація в Маріуполі прискорилася, оскільки у мешканців залишилися продукти та вода. Близько 20 тисяч людей виїхали з Маріуполя на 4 тисячах автомобілів.
За даними НСЖУ, щонайменше 50 працівників ЗМІ досі перебувають у заручниках у місті, яке тривалий час страждає від відсутності електрики, центрального опалення та води через прямі обстріли і атаки російської армії.
Хоча загальна ситуація залишається тривожною, ЄФЖ вітає успішну евакуацію двох журналістів з Маріуполя: «Наші колеги Ірина Горбасьова та Сергій Ваганов прибули до Запоріжжя, підконтрольну Україні територію. Вони виїхали з Маріуполя в понеділок вдень і ночували в Бердянську», – прокоментувала перша секретар НУЖУ Ліна Кущ.
«Ми втекли з пекла», – розповіли колеги. Російські окупанти знищили місто. Спочатку вони скидають бомби, потім залучають ВПС. У понеділок з 4:00 до 13:00 Ірина Горбасьова та Сергій Ваганов нарахували 21 повітряну атаку. Кожен російський літак скинув по чотири бомби на Маріуполь.
Голова НСЖУ Сергій Томіленко зазначає: «На даний момент ми працюємо цілодобово, без вихідних, щоб евакуювати журналістів із зон бойових дій. Нам доводиться відповідати на велику кількість термінових запитів».
НСЖУ намагається зв’язатися з іншими колегами та їхніми родичами. Через відсутність електрики, зв’язку та інтернету мирні жителі повністю ізольовані. Вони не завжди знають про коридори гуманітарної евакуації. Інформація про евакуацію передається з уст в уста.
За оцінками Національної спілки журналістів України, близько 50 журналістів та працівників ЗМІ змогли залишити Маріуполь і врятувалися за останні кілька тижнів. Ще понад 50 журналістів наразі залишаються заручниками Маріупольської блокади.
«Нових воєнних злочинів у Маріуполі потрібно уникати за будь-яку ціну», – заявив Генеральний секретар ЄФЖ Рікардо Гутьєррес. «Ми закликаємо міжнародне співтовариство зробити все можливе, щоб дозволити евакуацію тисяч мирних жителів і десятків журналістів, які перебувають у пастці цього великого портового міста».