Інформаційні агентства постійно оновлюють плани, в той час як сили Путіна атакують Україну, а на Росію опускається завіса.
Стає все більш невизначеним як історія війни Росії проти України буде висвітлюватися всередині Росії після закриття незалежних ЗМІ, що залишилися в країні. Радіостанцію «Ехо Москви», головну опозиційну телестанцію в Росії, її правління розпустило у четвер, через два дні після того, як Генеральна прокуратура Росії видала наказ про її видалення з ефіру та блокування доступу до її веб-сайту. Наказом у вівторок також було закрито веб-сайт і додаток «Дождь» (також відомого як TV Rain), останнього російського незалежного телеканалу. Обидва ЗМІ, як сказала Маша Гессен з The New Yorker, «були винними в порушенні заборони називати війну війною, вторгнення – вторгненням, а агресію – агресією». У середу головний редактор телеканалу «Дождь» Тихон Дзядько заявив, що втік з Росії разом із сім’єю та членами редакції. «Після блокування сайту «Дождь», акаунтів в соціальних мережах та погроз деяким співробітникам, очевидно, що особиста безпека деяких із нас є під загрозою», – сказав Дзядько в Telegram, повідомляє CNN.
Іноземні репортери теж тікають з Москви. «Я залишив Росію на тлі повідомлень про те, що може бути оголошено воєнний стан і закриті кордони. Квитки в основному розпродані», – написав у четвер вранці в Twitter Алек Лун, американець і колишній кореспондент The Guardian і The Telegraph. «Я живу і висвітлюю події в Росії більше 10 років і бачив, як людей виганяють з країни. Але це був перший раз, коли, здавалося, існував реальний ризик бути утриманим всередині країни». Масовий виїзд інших журналістів може відбутися залежно від того, що принесе завтрашній день. Як зазначив закордонний і національний редактор The Los Angeles Times Джеффрі Флейшман, «російські служби безпеки, безумовно, можуть почати переслідувати іноземних і, особливо, вітчизняних російських журналістів».
Тим часом NPR, яка наразі має одного репортера в Росії — московського кореспондента Чарльза Мейнса, разом із деяким допоміжним персоналом — насправді намагається перемістити туди більше людей. Ненсі Барнс, керівник відділу новин NPR, розповіла Vanity Fair у четвер, що на днях вона підписала візу для когось. «Ми не впевнені, що Росія дозволить більше журналістів, але ми повинні спробувати», – сказала вона. Тим не менш, ці плани можуть змінитись. NPR, яка також налічує приблизно десять людей в Україні та Польщі, включаючи їхніх співробітників, а також співробітників служби безпеки та фіксаторів, «прихильна цій історії надовго», — сказала Барнс, але вона визнала, що «ми точно не знаємо, що це означає, бо ми не знаємо, як буде розвиватись ця війна».
Представники ЗМІ в Україні стикаються з підвищеною загрозою своїй безпеці, оскільки російські сили наближаються до Києва, столиці, де один український журналіст був убитий під час удару по телевежі на початку цього тижня. Київ — одна з двох локацій, де працюють команди ABC News, друга — у Львові, де керівник лондонського бюро Кеті ден Даас повідомила Vanity Fair «все напружено», але «тут поки не було ракетних ударів». Крім того, будучи ближче до кордонів, «легше доставити припаси та людей», – зауважила вона. Київ – це інша історія. «Ми щодня оновлюємо наш план безпеки, змінюючи місце розташування» і «наші маршрути», — сказала вона. Але поки що ABC News також залишаються в Україні (де у них є три кореспонденти), і в Росії (де у них є один). «Це рішення може змінитись, коли завтра зійде сонце», — сказала ден Даас у четвер. Щодо Росії вона зазначила: «Я думаю, що ми на незвіданій території».
Ден Даас вказала, що «ключом до всього нашого висвітлення подій в обох країнах є наші місцеві журналісти, які працюють з нами». Вона додала: «Це їхні будинки; це їхні родини; це їхнє життя».
Зараз The Washington Post має дев’ять кореспондентів по всій Україні, включаючи штатного фотографа та трьох відеожурналістів, про що іноземний редактор Дуглас Єл розповів Vanity Fair для журналу «це більше людей, які висвітлюють один конфлікт, ніж будь-коли з часів арабської весни». Голова московського бюро Робін Діксон і московський репортер Мері Ілюшина висвітлювали історію з Росії зі столиці та міст на півдні. «Ми віддані висвітленню цього конфлікту, найбільшого за останні десятиліття в Європі», – сказав Єль. Але «умови залишаються непередбачуваними» і «ми постійно оцінюємо рівень ризику». (Майкл Слакман, помічник головного редактора The New York Times, сказав: «У нас є спеціальна команда, яка висвітлює конфлікт, і створює надійні засоби для захисту наших журналістів».)
За словами Флейшмана, газета The Los Angeles Times, яка має фотографа та кореспондента Маркуса Яма та керівника Близькосхідного бюро Набіха Булоса в Україні та іноземного кореспондента Патріка МакДоннела на кордоні України та Польщі, може відправити до країни більше людей. Але газета також говорить з Ямом і Булосом «про можливі шляхи втечі», якщо ситуація загостриться, сказав Флейшман. «Щодня ми повинні проводити нові розрахунки, щоб мати можливість витягнути їх та знайти правильний шлях», — сказав він.
Знайти водіїв і перекладачів «стало для нас проблемою», сказав Флейшман, враховуючи, що «так багато молодих українських чоловіків», яких The Times в іншому випадку найняла б, «намагаються або вивезти свої сім’ї, або приєднатися до військових». Для NPR найбільшою матеріально-технічною проблемою було доставити людей в країну та виїхати з неї на початку війни, оскільки переліт до Києва став неможливим. «Тепер ви повинні рухатися по землі», — сказала Барнс.
Пріоритети редакцій також змінюються, оскільки війна змінюється з кожним днем. «Все перейшло від нагнітання війни до летючих ракет та танків», – сказав Теренс Семюел, керуючий редактор NPR, зазначивши, що потік біженців в Польщу та навколишні країни також привертають увагу NPR. За словами Флейшмана, Макдоннел з The Los Angeles Times спостерігає чотириденний час очікування на кордоні між Україною та Польщею. Він також зазначив, що є багато іноземних громадян, які хочуть в’їхати і воювати за Україну.
Наразі рішення, які повинні прийняти редакції, висвітлюючи вторгнення Росії в Україну, залежать від найбільш невідомого з усіх – Путіна. Російський президент “приголомшив багатьох людей”, сказав Флейшман. «Його висвітлюють не тільки журналісти».
Джерело: Vanity Fair