Мова йде про життя, а подекуди й виживання реформованих районних газет області. Запорізька обласна організація НСЖУ «супроводжувала» своїх колег в нелегкому процесі роздержавлення, надаючи їм організаційну та юридичну допомогу, підтримувала в нелегких ситуаціях. Проблем було чимало, деяким редакціям довелося пройти через суди, довгострокові непорозуміння з депутатським корпусом, про що ми вже неодноразово писали. І все ж, – роздержавлення як таке завершилося. Цей шлях успішно пройшли 19 колишніх міськрайгазет області, втрачена поки що лише одна газета – «Приморская степь», яка не витримала реформування і просто закрилася. Говоримо «поки що», бо на шляху самостійного господарювання роздержавлені газети мають не менше труднощів і проблем.
До проблем і труднощів фінансового та організаційного порядку (тепер їм треба самим заробляти кошти на своє існування!) перед ними постали нові нелегкі завдання – як знайти своє місце і своїх читачів в укрупнених районах, як співпрацювати з громадами, межі яких часто переходять з району в район, і, нарешті, найбільш проблемне питання – як забезпечити передплату на свої періодичні видання, адже позиція «Укрпошти», яка теж перебуває в процесі реформування, поки що не є сприятливою для місцевих видань.
В районах проходить оптимізація системи «Укрпошти». Від передплати місцевих видань її структури практично усунулися. Весь тягар організаційної роботи ліг на плечі редакторів, а тарифи за послуги газет тим часом суттєво зросли. Закриваються стаціонарні відділення, організовуються пересувні. Графік доставки газет населенню часто-густо порушується – то не вистачає листонош, то проблеми з транспортом. Але кому цікава газета, якщо її привозять передплатникам на третій або ж четвертий день після виходу?
В результаті, до редакції надходить багато скарг та нарікань від читачів. Їм до проблем стосунків газет з «Укрпоштою» немає справи. Вони звертаються до редакції. А вже керівники видань, хоч і розуміють труднощі організаційного періоду поштовиків, змушені і тут взяти частину роботи на себе.
І, хоч їм треба насамперед робити газету, заробляти кошти на її видання та на заробітну плату журналістам, керівники редакцій виїздять до сіл, вивчають графік роботи пересувних поштових пунктів, співпрацюють безпосередньо з листоношами, тримають зв’язок з керівництвом міських та обласної структур «Укрпошти», найбільш активні звертаються безпосередньо до керівника «Укрпошти» І. Смілянського. На жаль, порозуміння і щире бажання співпрацювати зустрічають нечасто. Зате нерідко чують у відповідь, мовляв, як будете критичні листи читачів про нашу роботу друкувати, то й з порозумінням буде важче. Однак, плату і доволі високу за неякісні послуги з редакцій знімають оперативно. Однак, гарантій же якості цих послуг, вчасної доставки газет до читачів ніхто не дає.
В цих умовах наші колеги проявляють прямо таки чудеса організаційної роботи, в результаті якої навіть в умовах складної економічної ситуації вдалося практично не втратити передплатні тиражі газетам Ось адреси передового досвіду: «Голос Гуляйпілля» (Тетяна Велика), «Пологівські вісті» (Ірина Лісова), «Таврія» (Людмила Арман, Токмак), «Трудова слава» (Світлана Карпенко, Оріхів), «Південна зоря» (Віктор Михайличенко, Бердянськ), «Наше місто – Токмак» (Віталій Голод) та інші. Їх досвід роботи може стати в пригоді колегам.
На жаль, вкрай складна ситуація поки що склалася з передплатою і з доставкою в Мелітополі (газета «Новий день»), у Василівці (Нова Таврія), «Розінформ» (Розівка), «Рідний край» (Більмак) та деяких інших.
Запорізька обласна організація разом з НСЖУ готує зараз Звернення до керівника «Укрпошти» і матеріали з проблем передплати та організації чіткого дотримання графіку роботи пересувних пунктів та забезпечення вчасної доставки періодичних видань читачам для засідання профільного Комітету Верховної ради з цих питань.
Водночас, редакторам газет в таких умовах корисно буде вивчити досвід роботи своїх більш успішних колег. Адже, як сказала одна з них – редакторка «Голоса Гуляйпілля» Тетяна Велика: «Зараз редактори газет повинні бути не тільки журналістами, але й гарними менеджерами. Це складно, це незвично, але інакше ми не виживемо».
Запорізька облорганізація НСЖУ