Французькі журналісти мають досвід виконання професійних обов’язків у жорстких правових умовах. Так, у 2018 році уряд країни ухвалив резонансний закон про боротьбу із фейками, що розширив права державного регулятора ЗМІ і, зокрема, змусив соцмережі повідомляти про замовний контент. Однак українські ініціативи щодо регулювання ЗМІ приголомшують і досвідчених європейських журналістів. Французькі колеги здивовані законопроектом міністра культури Володимира Бородянського «Про дезінформацію» і називають його таким, що може свавільно обмежувати громадянські свободи.
Секретар Національного синдикату журналістів Франції Пабло Екель (Pablo Aiquel) у коментарі прес-службі НСЖУ запевняє, що європейська журналістська спільнота обурена українськими новаціями.
«Я чув про закон із інформаційної секції моєї спілки, про це писали в міжнародному відділі. Я ще не читав всього про український законопроект. Тим не менш, я знаю, що багато людей занепокоєні через цей проект закону, і я підтримую ці переживання. Бо цей закон не лише проти журналістів, а й проти спілок», – коментує французький колега.
Eкель вважає, що резонансний французький закон про маніпуляцію інформацією і проект Бородянського відрізняються сутнісно: підходом до захисту свободи слова в країні.
«У Франції багато проблем. Однак ситуація інша, ми маємо свого роду свободи. Створювати спілки – це свобода, інформувати – теж свобода. Держава не може контролювати, забороняти або ж накладати обмеження на ці свободи. Тому ми за це постійно боремося. Я не маю на увазі, що Франція – це рай, бо всі знають, що у нас на даний момент суперечлива ситуація через зміну уряду, протестують «жовті жилети». Однак люди борються за збереження свобод і це важливо. Право інформувати і бути проінформованим – це свобода, за яку мають боротися всі. Якщо проект закону в Україні націлений на створення більшого поділу, більших відмінностей, хоче державними мірами контролювати свободи громадян, журналістів, то це не гарний закон, бо він проти свободи», – резюмує секретар Національного синдикату журналістів Франції.
- Ми вдячні за солідарність і французьким колегам, і Європейській федерації журналістів, де теж засуджують ініціативи українського уряду втручатися у журналістську діяльність, – зазначає голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Влада України має переймати досвід демократичних країн, а не вигадувати репресивні механізми проти незручних ЗМІ.