Минув рік, відколи в Черкасах жорстоко побили відомого місцевого журналіста Вадима Комарова. 4 травня близько 9 години ранку його із розбитою головою побачили перехожі на перехресті вулиць Надпільної і Небесної Сотні. Люди викликали швидку. Після нападу журналіст перебував у реанімації в надзвичайно важкому стані. Його прооперували, та журналіст упав у кому. У ніч на 20 червня Комаров помер, не виходячи з коми. Національна спілка журналістів України наполягає на публічному звіті правоохоронців щодо належних зусиль для розкриття убивства журналіста.
За фактом нападу на Комарова поліція відкрила кримінальне провадження за ч.1 ст.121 Кримінального кодексу України (умисне тяжке тілесне ушкодження), потім перекваліфікувала в ст.115 КК (Замах на умисне вбивство).
Колеги-журналісти відразу висловили припущення, що побиття Вадима Комарова пов’язане з професійною діяльністю. Голова НСЖУ Сергій Томіленко, який особисто знав Комарова, у коментарі написав: «Журналіст часто порушував резонансні теми, регулярно дратував багатьох у Черкасах, хто мав велику владу і великі гроші».
Комаров у своїх публікаціях не раз оприлюднював факти розкрадання бюджетних коштів, корупції, тощо. У 2016 році журналіста уже намагалися застрелити.
Відразу після смерті поліція гучно заявляла про посилену роботу над розкриттям злочину. Тогочасний голова Нацполіції України Сергій Князєв заявив, що групу слідчих очолив перший заступник глави відомства – начальник кримінальної поліції В’ячеслав Аброськін, а до складу групи «увійшли найбільш досвідчені працівники слідчих і оперативних підрозділів апарату Нацполіції». Аброськін приїхав на Черкащину, де провів нараду з місцевими правоохоронцями з приводу резонансної справи.
Того ж таки 20 червня поліція оприлюднила фоторобот ймовірного нападника на черкаського журналіста. Все це активно висвітлювалося на сайті Нацполіції. Але відтоді жодних інших повідомлень, пов’язаних із прізвищем Вадима Комарова, немає.
На сьогодні, як інформує начальник сектору комунікацій поліції Черкащини Дмитро Грищенко, триває досудове розслідування за ст. 115 Кримінального кодексу України – вбивство, протиправне заподіяння смерті людини.
«Досудове розслідування по даному кримінальному провадженню здійснюється групою слідчих до якої входить вісім слідчих. У кримінальному провадженні триває досудове розслідування з проведенням необхідних слідчих та процесуальних дій з метою всебічного, повного та неупередженого дослідження усіх обставин кримінального провадження, спрямованих на встановлення особи злочинця та притягнення його до кримінальної відповідальності», – ідеться в повідомленні речника Черкаської поліції.
Відпрацьовується ряд версій, основною з яких є вчинення вбивства через професійну журналістську діяльність. Поліція звітує, що допитано понад 1400 осіб, опрацьовано відеозаписи з 99 камер відеоспостереження, вилучено відеозаписи 40 камер, призначено 19 експертиз, частина з яких вже виконана, частина ще перебуває на виконанні.
Утім, як зазначає секретар НСЖУ, медіа-юрист Валерій Макеєв, якщо на початках поліція щотижня звітувала про хід справи, то нині таких звітів немає.
«Розслідування ведеться абсолютно непублічно. Це може бути виправдано, якщо справа гучна і є ризик так би мовити, налякати злочинця. Але тоді, принаймні, повинні бути якісь проміжні звіти – що вже зроблено. Тут же ми не маємо жодної інформації про зрушення. Усі керівники нібито взяли справу на особистий контроль, але зараз – повна тиша», – зазначає Валерій Макеєв.
У той же час, правозахисник переконаний: імовірність, що на Комарова напали саме через професійну діяльність – надзвичайно висока.
«Його життя на 95% було пов’язано з журналістською діяльністю», -– каже він.
Національна спілка журналістів України, спільно із Європейською та Міжнародною федераціями тримають справу розслідування убивства Вадима Комарова на постійному громадському контролі та вимагають публічного звіту щодо належних зусиль правоохоронців для розкриття злочину.
У 2019 році в Європі сталося два убивства журналістів – в Україні у Черкасах убито Вадима Комарова та у Белфасті в Північній Ірландії під час заворушень застрелили репортера Ліру Маккі. Організація «Нова Ірландська республіканська армія» взяла на себе відповідальність за убивство журналістки.