Мистецьку премію «Київ» імені Анатолія Москаленка здобув Володимир Проненко

Вiвторок 09 Квітня 2019

У збірці публіцистики лауреата вміщено статті, нариси, рецензії. Нарівні з розповідями про звичайних сільських умільців у виданні є твори про життя й діяльність знаних у столиці й у світі письменників, композиторів, скульпторів, фотожурналістів. Можна вважати, журі відзначило багаторічну публіцистичну творчість ветерана журналістики, пов’язану з Києвом і киянами. Нагадаємо, цю мистецьку премію заснували 2001 року Київська міська державна адміністрація спільно з Координаційною радою національних творчих спілок України – з метою відзначення й популяризації найкращих здобутків столичних митців.

Володимир Григорович Проненко народився 1946 року в селі Горошиному Семенівського району на Полтавщині. Ще до вступу на факультет журналістики Київського держуніверситету імені Т. Г. Шевченка, набув досвіду роботи в пресі. Закінчивши школу, встиг попрацювати в редакціях спочатку районної, а під час військової служби – армійської газети. Диплом журналіста здобув 1974 року, а відтак – у РАТАУ (нині Укрінформ) кореспондентом, оглядачем, керівником управління. Попрацював і в апараті парламенту, був завідувачем секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці. З 1979 року – член Національної спілки журналістів України.

«Володимир Григорович зберігає не один списаний загальний зошит, який він вів майже все своє життя за назвою «Що я знаю про людей», – розповіла про автора книжки спілчанка Леся Туровська. – Записував туди цікаві розповіді односельців, людей, яких зустрічав у селах і містах під час відрядження, факти, що його зацікавили, почуті по радіо й побачені по телевізору, прочитані в газетах і журналах… Багато записів обростали дослідженнями в архівах і ставали нарисами, статтями, рецензіями у пресі. Частина з них, опублікована в газетах «Голос України», «Урядовий кур’єр», «Дзеркало тижня», «День», «Українська столиця»; журналах «Вітчизна», «Київ», «Журналіст України», «Науковий світ», альманаху «Київський журналіст»… увійшла до цієї книжки».

Літературно-художнє видання складається з 18 творів, у кожному з них автор віддзеркалює життя таким, яким воно є; пише про те, що запало в душу, що серцем сприйняв. Журналістська наполегливість і дослідницька допитливість дали йому змогу відкрити нові, невідомі широкому загалу, сторінки життя і творчості Тараса Шевченка (йдеться про період, коли Кобзар написав «І мертвим, і живим…», «Холодний яр», «Псалми Давидові», «Маленькій Мар’яні», «Минають дні, минають ночі», «Три літа», а також славетний шедевр світової поезії «Заповіт»). А ще у Володимира Проненка є нариси про життя і творчість Андрія Малишка, Віктора Некрасова, кобзарського гетьмана Григорія Кравченка-Крюковського, земляків-композиторів Георгія та Платона Майбород, скульпторів Володимира Щура й Леоніда Позена, ювеліра Карла Фаберже, військових фотожурналістів Якова Давидзона і Бориса Шейніна, Горошинських кулібінів...

«На обкладинці збірки вміщено фото її автора зі студентських часів, – зазначив секретар НСЖУ Сергій Шевченко, лауреат 2014 року, а нині заступник голови журі цієї премії в творчій спілці. – Володимир Григорович на світлині – це першокурсник факультету журналістики, який брав інтерв’ю в світила медицини, директора Інституту отоларингології Академії наук України Олексія Коломійченка. Відтоді творчість журналіста нерозривно пов’язана з Києвом і киянами. Володимир Григорович упорядкував виданий з нагоди 50-річчя Київської спілки журналістів збірник публіцистики «В об’єктиві часу», а також багато років був упорядником альманаху «Київський журналіст».

Володимир Проненко за особливі заслуги був ушанований Почесною грамотою Верховної Ради України, а серед його спілчанських відзнак однією з найдорожчих є Золота медаль української журналістики – нагорода 2009 року, коли творча організація святкувала ювілей.

Портретна світлина Володимира Проненка за сторінці книжки "В об'єктиві часу"

Голосують члени журі Мистецької премії "Київ"

***

Загальний список претендентів, висунутих на здобуття Мистецької премії «Київ» 2019 року

( у тексті виділено червоним кольором інформацію про митців, яких визнано лауреатами премії)

 

У галузі літератури – Мистецька премія «Київ» імені Євгена Плужника

БОНДАРЕНКО Станіслав Григорович – поет – за книгу «З ким місто говорить» (2017 р.).

СЛАБОШПИЦЬКИЙ Михайло Федотович – письменник, заслужений працівник культури України – за книги мемуарної прози «Протирання дзеркала» (2017 р.), «Тіні в дзеркалі» (2018 р.).

Маркіян Камиш – письменник – за роман «Київ-86» (2016 р.), повість «Чормет» (2017 р.).

СТОЛЬНИКОВ Владислав Феліксович – поет – за книгу поезій «Полудневий триптих» (2016 р.).

 

У галузі кіномистецтва – Мистецька премія «Київ» імені Івана Миколайчука

ЛИСЕЦЬКИЙ Сергій Опанасович – кінооператор, кінорежисер, педагог, заслужений діяч мистецтв України – за вагомий внесок у скарбницю вітчизняного кінематографа, багаторічну плідну роботу по підготовці   молодих кадрів кінооператорів.

За анімаційний фільм «Як розвеселити Самотність» (2017 р.):

КОВАЛЬ Степан Миколайович – режисер, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка,

КОНОЩУК Світлана Іванівна – сценарист.

 

У галузі музичної композиції – Мистецька премія «Київ» імені Артемія Веделя

ГРОНСЬКИЙ Володимир Петрович – композитор, заслужений діяч мистецтв України – за музику до документального кінофільму «Серце мами. Гонгадзе» (2016 р.), до художніх фільмів «Таємний щоденник Симона Петлюри» (2017 р.), «Передчуття» (2018 р.).

 

У галузі театрального мистецтва – Мистецька премія «Київ» імені Амвросія Бучми

АРТІМЕНЬЄВ Артур Леонідович – режисер Київського академічного театру юного глядача на Липках – за інсценізацію та постановку вистави «Місто» В. Підмогильного (2017 р.).

ВІТОВСЬКА-ВАНЦА Ірина Григорівна – заслужена артистка України, провідний майстер сцени Київського академічного Молодого театру – за роль Аннет Рей у виставі «Бог різанини» Я. Рези (2017 р.).

ТРУНОВА Тамара Вікторівна – режисер-постановник Київського академічного театру драми і комедії на лівому березі Дніпра – за вистави «Саша, винеси сміття» Н. Ворожбит (2017 р.), «Під небом синім» Д. Елдріджа (2017 р.), «Дідона та Еней» Г. Перселла (2017 р.).

ФЕЛІПЕНКО Юрій Сергійович – актор Київського академічного драматичного театру на Подолі – за ролі Петра у виставі «Мати» К. Чапека (2017 р.), Ноя у виставі «Продавець дощу» Р. Неша (2018 р.), режисера у виставі «Шестеро характерів ненаписаної комедії» Л. Піранделло (2018 р.).

ЯЦЕНКО Тамара Олександрівна – народна артистка України, провідний майстер сцени Київського академічного Молодого театру – за ролі Лариси Сергіївни у виставі «Дівочий виноград» М. Коляди (2016 р.), Мадам Помре у виставі «Тектоніка почуттів» Е.-Е. Шмітта (2018 р.), Хльостової у виставі «Горе з розуму» О.Грибоєдова (2016 р.).

За вистави «Графиня Маріца» І. Кальмана (2016 р.), «Севільський цирульник» Дж. Россіні (2017 р.), «Скрипаль на даху» Дж. Бока (2018 р.):

СТРУТИНСЬКИЙ Богдан Дмитрович – режисер-постановник, народний артист України,

ЛИТВИНЕНКО Святослав Іванович – диригент-постановник, народний артист України,

ПРОКОПЕНКО Вадим Валерійович – балетмейстер-постановник, заслужений артист України.

 

У галузі образотворчого мистецтва – Мистецька премія «Київ» імені Сергія Шишка

БРИНЮК Світлана Петрівна – художник-живописець – за роботи: диптих «Той, що хотів попередити» (2018 р.), «Одного разу в Турині» (2018 р.), «Іди, іди дощику» (2018 р.).

МОСТОВЩИКОВА Дар’я Олегівна – художник – за серію робіт «Генетична пам'ять» (2018 р.).

За комплексний іміджевий культурно-мистецький проект «Артвізитівка Києва» (2017-2018 рр.):

ГОРШКОВА Вікторія Юріївна – виконавчий директор проекту, 

ЧЕРВАТЮК Людмила Дмитрівна – автор проекту, арт-менеджер, журналіст.

 

У галузі журналістики – Мистецька премія «Київ» імені Анатолія Москаленка

ПРОНЕНКО Володимир Григорович – журналіст-дослідник – за книгу «Що серцем сприйняв» (2017 р.).

 

У галузі народного декоративного мистецтва – Мистецька премія «Київ» імені Сергія Колоса

За серію творів «Традиційні писанки Київщини та писанки за розписами давніх храмів часів Київської Русі» (2016-2018 рр.):

ВЛЕНЕНКО Тетяна Вікторівна – майстер писанкарського розпису,

КТІТОРОВА Любов Григорівна – майстер писанкарського розпису. 

 

У галузі хореографічного мистецтва – Мистецька премія «Київ» імені Павла Вірського

ГУТНИК Ірина Миколаївна – хореограф, балетмейстер-постановник – за хореографічну композицію «Пливи, вінок» (2016 р.).

За хореографічну композицію «На Івана Купала» (2017 р.):

ГРИЩЕНКО Людмила Миколаївна – хореограф, балетмейстер-постановник,  

ЖЕЛЯК Наталія Миколаївна – хореограф, балетмейстер-постановник.

 

У галузі циркового мистецтва – Мистецька премія «Київ» імені братів Василя та Олександра Ялових

За естрадно-циркову шоу-виставу «Академія Бешкетників» (2018 р.):

КОРНІЄНКО Владислав Вікторович – заслужений діяч мистецтв України, автор ідеї та проекту,

ГУМАРОВА Вероніка Володимирівна – арт-директор, режисер-організатор шоу-вистави,

НЕДЗЕЛЬСЬКИЙ Роман Стефанович – заслужений діяч мистецтв України, керівник проекту.

Ще один журналіст загинув: за що вбили Вадима Комарова?// НСЖУ, 24.06.2019

46 днів черкаський журналіст Вадим Комаров провів у комі і пішов з життя, так і не проливши світло на те, хто на нього напав.

Небезпечна професія: 5 фільмів про журналістів-розслідувачів, які варто побачити// НСЖУ, 19.06.2019

За чотири місяці 2019 року слідчі Національної поліції України розпочали досудове розслідування у 63 кримінальних провадженнях за злочинами у сфері професійної діяльності журналістів – такими є дані прес-служби Міністерства внутрішніх справ.

Як журналіст-переселенець став найкращим гідом у чорнобильській зоні// НСЖУ, 14.06.2019

У мирний час Дмитро Шибалов працював журналістом в інтернет-виданнях Донецька, на радіо й телебаченні, писав і знімав сюжети про життя міста і його проблеми. Після початку війни, залишившись без роботи, заснував разом із друзями гуманітарну волонтерську організацію. Сьогодні 30-річний журналіст-переселенець працює гідом у компанії Chernobyl Tour та возить туристів до зони відчуження.

Два роки ізоляції в Донецьку: Україна вимагає свободи для Стаса Асєєва// НСЖУ, 12.06.2019

Моторошна історія про те, як людина заплатила свободою за можливість говорити правду

Партнери