«Негатив і вибіркова увага до політиків під час виборчої кампанії знижують рівень довіри до ЗМІ», – соціологи

Понедiлок 11 Березня 2019

«Негатив і вибіркова увага до політиків під час виборчої кампанії знижують рівень довіри до ЗМІ», соціологи

Напередодні виборів більшість вечірніх новинних програм телеканалів – про політику й політиків. Проте в українського глядача обмаль об’єктивної інформації. Із 44 офіційно зареєстрованих кандидатів на посаду Президента України в ефір «прориваються» лише 15, та й про більшість із них інформація подається упереджено й неоднозначно: є ті, кого лише хвалять, і ті, в кого більше негативних оцінок.

Це результати дослідження «Моніторингу політичних новин», проведеного Академією української преси за участю співробітників Інституту соціології НАН України. Результати дослідження оприлюднено в прес-центрі Національної спілки журналістів України.

– Основні результати, на жаль, показові для українських медіа: з одного боку, що цілком закономірно, маємо велику увагу до політики, але, з другого боку, українські глядачі позбавлені того, що має європейська аудиторія, – неупереджених медіа, що однаково ставляться до всіх політичних гравців, – розповідає президент Академії української преси Валерій Іванов. – На жаль, наші провідні канали чітко сегментовані, конкретно орієнтовані – кожен на свого представника. Один із винятків – Суспільне мовлення, яке на сьогодні є досить добре збалансованим, але має дуже низькі рейтинги.

Доктор соціологічних наук, професор, керівниця проекту Наталія Костенко зазначає, що основна мета дослідження – визначення стану й динаміки політичного змісту новин українських телеканалів у період виборів – лютий-квітень 2019 року.

– Зокрема, ми аналізували контент вечірніх новинних програм 7 провідних телеканалів України: «1+1», «Інтер», «5 канал», «ICTV», «СТБ», «Україна», «UA: Перший», – розповідає Наталія Вікторівна. – Низка телеканалів використовує третину свого новинного ефіру для оприлюднення новин, що стосуються перебігу передвиборчої кампанії. Джерело більшої частини всіх повідомлень – власний кореспондент. Також однією з найбільш масштабних інших тем, що висвітлюються в новинах – це злочинність.

Отже, 18 % усіх повідомлень на українських каналах – на тему виборів. Така сама тенденція була й 2014 року.

– Водночас канали дуже диференційовані щодо цієї теми: «Інтер», «ICTV», «Україна» подають тему виборів як основну або додаткову в четвертій частині своїх повідомлень. Найменше тема виборів представлена на «UA:Перший». Що стосується кандидатів у Президенти України, то найбільше інформації поширюється про Петра Порошенка – понад 9 %, Юлію Тимошенко – понад 5 %, Олега Ляшка та Олександра Вілкула – 3 %, Анатолія Гриценка, Юрія Бойка – 1,8%, – розповідає Наталія Костенко. – З 44 офіційно зареєстрованих кандидатів у новинах згадуються лише 15.

Щодо оціночних суджень, то лише позитивна інформація поширювалася про кандидатів Олександра Вілкула та Юрія Бойка. Найсуперечливіші оцінки – від досить позитивних до різко негативних – дістали: Володимир Зеленський, Юлія Тимошенко, Олег Ляшко та Петро Порошенко.

– Наголошу, що такі різноманіття, суперечливість поглядів, негативні оцінки, увага лише до окремих політиків – підвищують сумніви щодо інформації у глядачів телеканалу, а це, відповідно, знижує рівень довіри до ЗМІ.

Науковий координатор проекту, доктор соціологічних наук, професор Сергій Макеєв зазначає, що українські ЗМІ часто схильні до перебільшення й упередження.

– Приміром, торік відповідно до наших досліджень, лише 8 % населення зазначали, що довіряють чинному Президентові країни. Натомість днями я отримав одну з районних газет, де йшлося на передовиці, що більшість українців вірить у перемогу Петра Порошенка. Ця інформація не підтверджена жодним із досліджень, а відповідно – перебільшена, – наголошує науковий координатор проекту.

Довідник журналіста: що робити, якщо вас б’ють// НСЖУ, 20.05.2019

Робота журналіста ніколи не була безпечною. І навіть якщо не йдеться про якесь резонансне розслідування, небезпека бути побитими у працівників ЗМІ є завжди. Депутатів і чиновників в Україні бити журналістів, які ставлять незручні запитання, вже трохи відучили, але бажаючих вирішити проблему за допомогою кулаків залишається чимало.

Всеукраїнський фестиваль журналістів «Азовське літо-2019» запрошує// НСЖУ, 14.05.2019

У Бердянську 31 травня – 2 червня 2019 року відбудеться XXI Всеукраїнський фестиваль журналістів „Азовське літо”. Мета фестивалю – сприяти журналістам в обміні досвідом, а також популяризація Бердянська як сімейного курорту, туристичного, оздоровчого та культурного центру Південної України.

«Усім журналістам місця не вистачить»...// НСЖУ, 14.05.2019

Акредитація як засіб захисту від ЗМІ (білоруський досвід). Політичний режим свідомо обмежує право на свободу інформації і свободу роботи для ЗМІ (публікується мовою оригіналу).

Посол Словаччини і голова НСЖУ в програмі "Євроінтегратори" з Тетяною Поповою// НСЖУ, 13.05.2019

У новому випуску програми "Євроінтегратори" з Тетяною Поповою на ObozTV посол Словацької Республіки в Україні Марек Шафін і голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко розповіли про співпрацю двох країн, безпеку співробітників ЗМІ і загрозу "Північного потоку-2" (скорочено).

Партнери