Вадим Червоноштан: «Газета «Новомосковська правда» не повинна зникнути!

Вiвторок 29 Січня 2019

Від часу свого заснування "Новомосковська правда" не раз змінювала назви: «Новомосковскій коммунар», «Нове життя», «Голос незаможного», «Колгоспним шляхом», «Зоря Присамар’я». З нагоди ювілею готуємо слайди з фотографіями минулих років, яких пощастило віднайти чимало. Для кожного з понад 100 гостей будуть і приємні сюрпризи – пам’ятні сувеніри. За змістом ми є суспільно-політичним виданням, що висвітлює події регіону та діяльність органів місцевого самоврядування. Територія розповсюдження нашого видання – місто Новомосковськ і Новомосковський район.

В інтернеті «Новомосковська правда» представлена лише сторінкою у Фейсбуку. Знаємо: цей напрям треба розвивати, але поки що рук не вистачає. Ще до початку процесу реформування колектив було скорочено з дев’яти до трьох осіб – через фінансову скруту редакції і неефективну роботу штату.

Якщо газета цікава…

Рубрики і теми диктує життя – застій у розвитку Новомосковська, відмивання грошей посадовцями, договірні тендери, розруха в ЖКГ тощо. Поряд з цим – успіхи пересічних жителів в навчанні, праці, спорті.

Тираж «Новомосковської правди» становить 20 000 на 70 000 населення міста Новомосковська. Газету передплачують і жителі району, хоча поки що їх кількість незначна. А тепер існує тенденція збільшення кількості передплатників у районі. І добиваємось цього, працюючи над контентом – пишемо про те, що найбільше людей хвилює. 

Наприклад, у  нашому регіоні дуже непросто проходить створення ОТГ, у процес вмішалися впливові політики, які намагаються все скроїти по-своєму. Люди непокоються і цікавляться, що коїться у Новомосковську, а ми надаємо їм інформацію про це в нашій газеті. Не раз розповідали про те, що Новомосковськ стабільно займає останнє  місце серед міст України  за корупційними ризиками і прозорістю дій влади. Такі матеріали готуємо особливо ретельно, тому маємо довіру читача до газети. А це наш прямий шлях до збільшення тиражу.  

Щоб оплатити послуги друкарні, вимушені друкувати і прес-релізи політичних партій. Але при цьому обов’язково зазначаємо, що журналістський колектив не завжди поділяє їхні думки, і закликаємо робити власні висновки. А друкуємося в Запоріжжі – Видавничий дім «Кераміст». Якість друку прекрасна, і ми цілком задоволені нашою співпрацею.

Наше медіаоточення

Серед інших ЗМІ в Новомосковську – лише газета фонду «Твій рідний край», власник якої власник агрофірм – народний депутат Вадим Нестеренко. Цю газету розповсюджують на території його виборчого округу – Новомосковськ, Новомосковський, Магдалинівський, Юр'ївський райони. Є ще одна суто рекламна газета. Кілька суспільно-політичних газет за останні роки припинили своє існування.

Місцева телерадіокомпанія у 2013 році зазнала рейдерського захоплення, і зараз контрольний пакет акцій – у депутата міської ради, гендиректора хлібозаводу.

Рік тому рішенням сесії депутати ліквідували в місті проводове радіо.

Тож фактично, крім газети "Новомосковська правда", інформаційний простір зараз повністю підпорядкований нинішній міській владі.

Проблема, створена Укрпоштою, нас уже мало хвилює. Успішно співпрацюємо з ГО

Ми знайшли вихід – по місту розповсюдження газети взяла на себе громадська організація "Наш Новомосковськ" через своїх волонтерів. Раніше, останні п’ять років, ГО оплачувала передплату на газету через Укрпошту для найбільш соціально вразливих верств населення. А з 2018 року не лише незаможні городяни, але й усі охочі отримують газету через ГО.

Коли в ГО проаналізували апетити Укрпошти, виявилося, що самостійно, силами волонтерів, розносити газету по місту набагато ефективніше і відповідальніше. Читачів це влаштовує: ми публікуємо телефони ГО, і у разі відсутності газети у поштовій скриньці люди телефонують. Волонтера, який не справляється, замінюють. Тому й замовлень в ГО надходить багато, особливо колективні від трудових колективів. Тепер розносять 20 тисяч.

Завдяки цьому газета вийшла на тиражі, яких не було з радянських часів, зростає пізнаваність газети, збільшується кількість відгуків читачів на наші публікації, в газету повертаються серйозні рекламодавці.

З ГО працюємо на взаємовигідних умовах: ми своєю чергою розповідаємо про численні заходи, які проводить організація.

Серед найбільш обговорюваних і затребуваних серед населення, наприклад, – безкоштовні юридичні консультації тричі на тиждень. У газеті започаткували щомісячну колонку юриста ГО з найбільш популярних питань, з якими до нього звертаються відвідувачі. Таку співпрацю вважаю перспективною і для інших видань, особливо реформованих, на етапі їхнього становлення.

Як співзасновник перетворюється на ворога преси

Об’єктивна оцінка діяльності керівництва міста, викриття корупційних схем посадовців і депутатів різних рівнів, що регулярно публікуються в «НП», стали причиною для цькування колективу редакції і намагання знищити газету.

Газета має статус комунального засобу масової інформації і підпадає під дію Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», а трудовий колектив редакції має пріоритетне право у визначенні способу реформування. Відповідні документи стосовно участі в реформуванні та способу реформування газети і редакції було подано на ім’я в.о. міського голови Новомосковська – секретаря міськради Сергія Горошка ще 18 лютого 2016 року. Також на ім’я в.о. міського голови Новомосковська був надісланий типовий зразок рішення міської ради щодо подальшого виконання міською радою вимог закону, наданий Національною спілкою журналістів України.

Проте Сергій Горошко ігнорував виконання закону, документи не були передані на розгляд депутатських комісій та пленарного засідання сесії міської ради. Як наслідок – міська рада у визначений законом місячний строк не розглянула Пропозицію трудового колективу редакції. Вказана пропозиція не розглянута міською радою і до цього часу.

Я, як редактор газети і як уповноважена особа на ведення переговорів та укладання угод від імені трудового колективу редакції, вісім разів письмово звертався до в.о. міського голови Сергія Горошка, викладав обґрунтовані міркування з приводу порушення Новомосковською міською радою порядку розгляду питання щодо реформування газети. Але жодної відповіді по суті питання надано не було, а більшість звернень взагалі проігноровані.

Замість реформування запропонували ліквідацію «Новомосковської правди»

На ХІІІ сесії Новомосковська міська рада VII скликання прийняла рішення №546 від 12.03.2018 року «Про скликання загальних зборів Співзасновників Колективного підприємства «Редакція газети «Новомосковська правда», де з посиланням на лист Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Дніпропетровської облдержадміністрації «Про початок останнього етапу реформування комунальних ЗМІ» зазначалося:

«….Новомосковська міська рада

ВИРІШИЛА:

1. Скликати загальні збори Співзасновників Колективного підприємства «Редакція газети «Новомосковська правда», код ЄДРПОУ 02471962, в термін, встановлений Статутом підприємства, з наступним порядком денним:

1.1. Звіт редактора Колективного підприємства «Редакція газети «Новомосковська правда» про роботу підприємства в 2015-2017 роках.

1.2. Припинення Колективного підприємства «Редакція газети «Новомосковська правда» шляхом перетворення в Товариство з обмеженою відповідальністю «Газета «Новомосковська правда».

1.3. Обрання та затвердження комісії з реорганізації у кількості 3 осіб включаючи Голову комісії та членів комісії з реорганізації.

1.4. Строк та порядок проведення реорганізації Колективного підприємства «Редакція газети «Новомосковська правда»,(код ЄДРПОУ 02471962).

1.5. Припинення Колективного підприємства «Редакція газети «Новомосковська правда» шляхом ліквідації.

1.6. Обрання та затвердження ліквідаційної комісії в кількості 3 осіб, включаючи голову ліквідаційної комісії, та членів ліквідаційної комісії…».

Ось так Новомосковська міська рада, ігноруючи вимоги закону, й далі чинила перепони в реалізації трудовим колективом редакції свого пріоритетного права у визначенні способу реформування, намагалася встановити контроль над міською газетою.

Та й сам порядок денний зборів, запропонований рішенням міськради, суперечить чинному законодавству України. А в листі Дніпропетровської ОДА від 18.01.2018 року, на який посилаються автори рішення, немає жодного слова про ліквідацію видань. Тим листом доводиться інформація Держкомтелерадіо від 09.01.2018: «Просимо сприяти інформуванню редакцій комунальних друкованих ЗМІ, а також місцевих органів влади та органів місцевого самоврядування щодо необхідності невідкладно розпочати реформування…».

Економічний і моральний тиск міської ради на колектив редакції є системним і триває не один рік

До 2012 року міська рада щорічно виділяла кошти на часткову економічну підтримку редакції, спрямовуючи їх на часткову компенсацію витрат з друкування газети. Та з 2012 року міська рада припинила економічну підтримку газети, що передбачена статтею 7 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» та зобов’язаннями, взятими міською радою при підписанні Установчого договору співзасновників газети.

Тобто, фактично з 2012 року "Новомосковська правда" виживає і вирішує свої фінансові проблеми самостійно.

Міська рада також порушує вимоги закону про реформування, яким передбачено передачу засобам масової інформації у безстрокову оренду приміщень загальнодержавної і комунальної власності для здійснення виробничої діяльності. Редакція таким приміщенням не забезпечена, бо в 2011 році рішенням суду (за позовом Новомосковської районної ради при повній бездіяльності Новомосковської міської ради) виселена із займаного нею приміщення. Зараз вимушені піднаймати приміщення у комерційних структур. Нещодавно приміщення довелося знову змінити, оскільки орендоване раніше піддавалося неодноразовим грабуванням, а майно – нищенню.

Майна міської ради на балансі редакції немає. Отже, матеріальні підстави для зазіхань міської ради на газету "Новомосковська правда" відсутні. Та попри відсутність будь-яких видимих причин перешкоджати законному реформуванню нашого видання, міська рада, починаючи з 2013 року, здійснює неодноразові спроби ліквідувати газету. Одночасно намагаються створити клона зі схожою назвою. Подібні спроби продовжувалися і в 2018 році, чому підтвердженням є наведене рішення міської ради №546 від 12.03.2018 року.

За такі перешкоджання у процесі реформування «Новомосковської правди» Національна спілка журналістів України за клопотанням колективу редакції внесла в.о. міського голови Новомосковська Сергія Горошка до Всеукраїнського антирейтингу «Вороги реформування преси».

Але тут же варто сказати, що серед депутатів є й такі, хто підтримує колектив газети. Це якраз ті, хто не погоджується співати під дудочку нашого нардепа і брати участь у закритих від людей сесіях. В боротьбі з чиновниками допомагають депутати Галина Стець, Олександр Величко, активісти ГО "Наш Новомосковськ" і її лідер Сергій Рєзнік.

Газета «Новомосковська правда» не повинна зникнути!

18 січня 2019 стало відомо, що обласним департаментом юстиції свідоцтво про державну реєстрацію газети "Новомосковська правда" визнано недійсним.

У той же день членами трудового колективу редакції подана заява на реєстрацію газети з такою ж назвою – у формі ТОВ. Газета буде випускатися й надалі!

Вадим Червоноштан, редактор колективного підприємства «Редакція газети "Новомосковська правда"»

В Україні заснували журналістську премію імені Гонгадзе// НСЖУ, 11.04.2019

Премію за новаторство в журналістиці імені Георгія Гонгадзе презентували 9 квітня в Києві. Її започаткував цього року український ПЕН-клуб. Переможця визначать 21 травня. Саме цього дня загиблому журналісту Гонгадзе мало би виповнитись 50 років.

Мистецьку премію «Київ» імені Анатолія Москаленка здобув Володимир Проненко// НСЖУ, 09.04.2019

Журі Мистецької премії «Київ» на засіданні 9 квітня проголосувало за присудження премії імені Анатолія Москаленка 2019 року (в галузі журналістики) Володимирові Проненку – авторові книжки «Що серцем сприйняв» (2017).

Анексія Криму: втекти, щоб вижити// НСЖУ, 19.03.2019

Цими днями в Україні згадують про події п'ятирічної давнини, пов'язані з окупацією Криму. Секретар Національної спілки журналістів України, редактор проекту "Крим. Реалії" Радіо Свобода Олена Юрченко була серед тих колег, хто повідомляв про ситуацію, працюючи в надзвичайно складних умовах на захопленому півострові. Про свою роботу в 2014-му, про погрози й небезпеку, про досвід переїзду разом із сім'єю до Києва та облаштування на новому місці Олена розповіла в публікації для сайту patriotdefence.org.

Побили, кинули яйце та облили кефіром: в Україні – тільки вільна журналістика// НСЖУ, 16.03.2019

Ні для кого не секрет, що журналіст – професія небезпечна, особливо в країні, де на носі вибори глави держави. Незважаючи на всі закони, в Україні сотні журналістів на рік зазнають фізичного та психологічного тиску. «Телекритика» подає короткий звіт НСЖУ про безпеку репортерів за 2018 рік на сторінках спецвипуску «Жертви безкарності».

Партнери