Олександр Балабко: «Про Китай – з вдячністю й захопленням»

Вiвторок 25 Грудня 2018

Лауреатом мистецької премії «Київ» імені Анатолія Москаленка в галузі журналістики 2018 року став відомий київський публіцист, письменник і редактор Олександр Балабко. Цієї відзнаки його удостоєно за роман-есе у трьох книгах «Олександр Вертинський, нащадок Гоголя. Шляхами артиста» про вітчизняну еміграцію першої хвилі, яскравим представником якої був поет і співак, народжений у Києві, Олександр Вертинський. Письменник працював над цим масштабним твором упродовж 10 років, побувавши у трьох світових центрах еміграції 1920-х років, Стамбулі, Парижі та Шанхаї. Коли тепер під час презентацій книжки, зустрічей із читачами письменника запитують, яка подорож для нього стала найбільш захопливою, він неодмінно називає Китай. Адже і задум написати твір на цю тему виник у нього навесні 2006 року, напередодні поїздки до КНР у складі делегації Національної спілки журналістів України, коли Олександр Балабко працював головним редактором муніципальної газети «Вечірній Київ». Він разом з колегами-редакторами Йосипом Бурчо з Одеси, Сергієм Народенком з Чернігова та Валентином Козубським із Сімферополя побував у Пекіні й Шанхаї.

Нас гостинно зустрічали представники Всекитайської асоціації журналістів, – згадує письменник, – керівники кількох видань. У Пекині делегація відвідала студійний комплекс Китайського всесвітнього радіо, музеї, театр, низку культурних об’єктів.

А в Шанхаї Олександр Балабко попросив організаторів поїздки показати йому місця, пов’язані з минулим Шанхая 20–30-х років XX століття, коли в цьому місті зосередилися емігранти з Росії і СРСР, зокрема Далекого Сходу, і китайського Харбіна. І делегація із зацікавленням побувала на набережній Пудун, у готелі «Катей», парку Юйюань, на славнозвісній вулиці Хуайхай, біля єдиного в Азії пам’ятника Пушкіну й споруди колишнього православного храму Богородиці, де вінчався Олександр Вертинський з дружиною Лідією.

Про все це яскраво описує письменник у розділі «Одне слово – Шанхай!», залучивши до оповіді багато документів, спогадів, листів крізь призму побаченого у тоді ще збереженому «одноповерховому Шанхаї» з особняками, садами та платановими алеями. Читач тут знайде багато цікавого про життя тодішніх китайців, їхні взаємини з вихідцями з інших країн, і про теперішні звичаї, культуру, кулінарні вподобання мешканців Піднебесної. Ця книжка ілюстрована документальними знімками й фото самого автора, зробленими під час поїздки. Саме розділ про Шанхай став першою публікацією майбутньої книжки: його було опубліковано ще 2011 року в літературно-мистецькому журналі «Київ».

Відтоді минуло 12 років, але Олександр Балабко й досі зберіг теплі спогади про відвідини Китаю. Дізнавшись цьогоріч влітку, що колеги-журналісти у складі делегації на чолі з головою Національної спілки журналістів України Сергієм Томіленком збираються до КНР, письменник попросив передати Всекитайській асоціації журналістів примірник свого роману з дарчим написом, сувеніри та знімки, зроблені в Китаї і Шанхаї навесні 2006 року. І роман, і пам’ятні фотографії українські журналісти, зокрема голова НСЖУ Сергій Томіленко та секретар НСЖУ Зоя Шарикова передали журналістській китайській асоціації у серпні 2018 року.

Анексія Криму: втекти, щоб вижити// НСЖУ, 19.03.2019

Цими днями в Україні згадують про події п'ятирічної давнини, пов'язані з окупацією Криму. Секретар Національної спілки журналістів України, редактор проекту "Крим. Реалії" Радіо Свобода Олена Юрченко була серед тих колег, хто повідомляв про ситуацію, працюючи в надзвичайно складних умовах на захопленому півострові. Про свою роботу в 2014-му, про погрози й небезпеку, про досвід переїзду разом із сім'єю до Києва та облаштування на новому місці Олена розповіла в публікації для сайту patriotdefence.org.

Побили, кинули яйце та облили кефіром: в Україні – тільки вільна журналістика// НСЖУ, 16.03.2019

Ні для кого не секрет, що журналіст – професія небезпечна, особливо в країні, де на носі вибори глави держави. Незважаючи на всі закони, в Україні сотні журналістів на рік зазнають фізичного та психологічного тиску. «Телекритика» подає короткий звіт НСЖУ про безпеку репортерів за 2018 рік на сторінках спецвипуску «Жертви безкарності».

«Негатив і вибіркова увага до політиків під час виборчої кампанії знижують рівень довіри до ЗМІ», – соціологи// НСЖУ, 11.03.2019

Напередодні виборів більшість вечірніх новинних програм телеканалів – про політику й політиків. Проте в українського глядача обмаль об’єктивної інформації: з 44 зареєстрованих кандидатів на посаду Президента України в ефір «прориваються» лише 15, та й про більшість із них інформація подається упереджено й неоднозначно – є ті, кого лише хвалять, і ті, в кого більше негативних оцінок.

«Навколо таких проектів мають об’єднуватися найкращі сили» – Гліб Головченко// НСЖУ, 07.03.2019

Гліб Головченко, секретар НСЖУ, директор Коледжу преси та телебачення, генеральний продюсер ТК «ТАК TV», заслужений журналіст України, відомий своєю активною позицією — і як медіаменеджер, і як керівник, що опікується майбутнім української журналістики. У газеті «День» вийшли кілька його матеріалів про тривожну ситуацію з друкованою пресою та регіональним телебаченням («День» № 28–29 від 15–16 лютого ц. р. і блог на сайті «Дня»), а це інтерв'ю – в розвиток теми.

Партнери