Олександр Балабко: «Про Китай – з вдячністю й захопленням»

Вiвторок 25 Грудня 2018

Лауреатом мистецької премії «Київ» імені Анатолія Москаленка в галузі журналістики 2018 року став відомий київський публіцист, письменник і редактор Олександр Балабко. Цієї відзнаки його удостоєно за роман-есе у трьох книгах «Олександр Вертинський, нащадок Гоголя. Шляхами артиста» про вітчизняну еміграцію першої хвилі, яскравим представником якої був поет і співак, народжений у Києві, Олександр Вертинський. Письменник працював над цим масштабним твором упродовж 10 років, побувавши у трьох світових центрах еміграції 1920-х років, Стамбулі, Парижі та Шанхаї. Коли тепер під час презентацій книжки, зустрічей із читачами письменника запитують, яка подорож для нього стала найбільш захопливою, він неодмінно називає Китай. Адже і задум написати твір на цю тему виник у нього навесні 2006 року, напередодні поїздки до КНР у складі делегації Національної спілки журналістів України, коли Олександр Балабко працював головним редактором муніципальної газети «Вечірній Київ». Він разом з колегами-редакторами Йосипом Бурчо з Одеси, Сергієм Народенком з Чернігова та Валентином Козубським із Сімферополя побував у Пекіні й Шанхаї.

Нас гостинно зустрічали представники Всекитайської асоціації журналістів, – згадує письменник, – керівники кількох видань. У Пекині делегація відвідала студійний комплекс Китайського всесвітнього радіо, музеї, театр, низку культурних об’єктів.

А в Шанхаї Олександр Балабко попросив організаторів поїздки показати йому місця, пов’язані з минулим Шанхая 20–30-х років XX століття, коли в цьому місті зосередилися емігранти з Росії і СРСР, зокрема Далекого Сходу, і китайського Харбіна. І делегація із зацікавленням побувала на набережній Пудун, у готелі «Катей», парку Юйюань, на славнозвісній вулиці Хуайхай, біля єдиного в Азії пам’ятника Пушкіну й споруди колишнього православного храму Богородиці, де вінчався Олександр Вертинський з дружиною Лідією.

Про все це яскраво описує письменник у розділі «Одне слово – Шанхай!», залучивши до оповіді багато документів, спогадів, листів крізь призму побаченого у тоді ще збереженому «одноповерховому Шанхаї» з особняками, садами та платановими алеями. Читач тут знайде багато цікавого про життя тодішніх китайців, їхні взаємини з вихідцями з інших країн, і про теперішні звичаї, культуру, кулінарні вподобання мешканців Піднебесної. Ця книжка ілюстрована документальними знімками й фото самого автора, зробленими під час поїздки. Саме розділ про Шанхай став першою публікацією майбутньої книжки: його було опубліковано ще 2011 року в літературно-мистецькому журналі «Київ».

Відтоді минуло 12 років, але Олександр Балабко й досі зберіг теплі спогади про відвідини Китаю. Дізнавшись цьогоріч влітку, що колеги-журналісти у складі делегації на чолі з головою Національної спілки журналістів України Сергієм Томіленком збираються до КНР, письменник попросив передати Всекитайській асоціації журналістів примірник свого роману з дарчим написом, сувеніри та знімки, зроблені в Китаї і Шанхаї навесні 2006 року. І роман, і пам’ятні фотографії українські журналісти, зокрема голова НСЖУ Сергій Томіленко та секретар НСЖУ Зоя Шарикова передали журналістській китайській асоціації у серпні 2018 року.

Ще один журналіст загинув: за що вбили Вадима Комарова?// НСЖУ, 24.06.2019

46 днів черкаський журналіст Вадим Комаров провів у комі і пішов з життя, так і не проливши світло на те, хто на нього напав.

Небезпечна професія: 5 фільмів про журналістів-розслідувачів, які варто побачити// НСЖУ, 19.06.2019

За чотири місяці 2019 року слідчі Національної поліції України розпочали досудове розслідування у 63 кримінальних провадженнях за злочинами у сфері професійної діяльності журналістів – такими є дані прес-служби Міністерства внутрішніх справ.

Як журналіст-переселенець став найкращим гідом у чорнобильській зоні// НСЖУ, 14.06.2019

У мирний час Дмитро Шибалов працював журналістом в інтернет-виданнях Донецька, на радіо й телебаченні, писав і знімав сюжети про життя міста і його проблеми. Після початку війни, залишившись без роботи, заснував разом із друзями гуманітарну волонтерську організацію. Сьогодні 30-річний журналіст-переселенець працює гідом у компанії Chernobyl Tour та возить туристів до зони відчуження.

Два роки ізоляції в Донецьку: Україна вимагає свободи для Стаса Асєєва// НСЖУ, 12.06.2019

Моторошна історія про те, як людина заплатила свободою за можливість говорити правду

Партнери