У Києві презентовано 19-й випуск щорічника «Україна дипломатична», в якому є статті журналістів

Четвер 29 Листопада 2018

Нове видання відкриває вступна стаття Міністра закордонних справ України Павла Клімкіна «Ми впевнені у перемозі України і світової демократії». У багатьох розділах збірника вміщено статті ветеранів дипломатичної служби, зокрема й тих, що свого часу працювали в журналістиці, членів творчих спілок – Володимира Чорного, Олександра Божка, Ігоря Турянського (у співавторстві з Юрієм Богаєвським). Водночас у розділі «Публічна дипломатія» є статті голови Національної спілки журналістів України Сергія Томіленка та першого секретаря НСЖУ Ліни Кущ «Міжнародні кампанії солідарності з українськими журналістами», а також члена правління НСЖУ Олександра Харченка «Як Україні донести світові правду про війну?» і Сергія Браги «Політичні зміни в Європі та євроінтеграція в «Урядовому кур’єрі». У розділах «Духовна дипломатія» і «Події» – відповідно публікації Володимира Денисенка і Віталія Карпенка.

На презентації 19-го випуску збірника виступили представники іноземного дипломатичного корпусу в Україні, науковці, громадські діячі. Серед промовців були, зокрема, Сергій Пирожков, Павло Кривонос, Нурберди Аманмурадов, Хоссам Ельдін Алі, Володимир Огризко, Володимир Хандогій, Ірина Матяш та інші. У заході взяв участь секретар НСЖУ Сергій Шевченко.

Світлини з презентації, серед промовців – ветерани дипломатичної служби й журналістики

Фото Сергія Шевченка

Пропонуємо текст публікації Сергія Томіленка й Ліни Кущ в «Україні дипломатичній».

 

Міжнародні кампанії солідарності з українськими журналістами

Сергій Томіленко, голова НСЖУ

Ліна Кущ, перша секретар НСЖУ

За свою майже 60-річну історію діяльності Національна спілка журналістів України (НСЖУ) стала авторитетною творчою організацією не лише в країні, а й у світі. Спілка є членом Міжнародної федерації журналістів та Європейської федерації журналістів, тісно співпрацює з низкою міжнародних організацій і місій. Серед них – Офіс Представника ОБСЄ з питань свободи медіа, Комітет захисту журналістів, «Репортери без кордонів». У питаннях захисту свободи слова, фізичної безпеки журналістів, допомоги колегам у біді у спілки склалися тісні контакти з Управлінням Верховного комісара ООН з прав людини, Моніторинговою місією ООН з прав людини в Україні, ЮНЕСКО, Freedom House, Міжнародним комітетом Червоного Хреста.

Спілка розвиває міжнародні зв’язки з асоціаціями й організаціями працівників медіа, з дипломатичними й недержавними організаціями, вищими навчальними закладами інших країн. Це дає змогу реалізовувати місію захисту прав журналістів, допомоги в підвищенні кваліфікації працівників медіа, розвитку інформаційного поля.

Захист свободи слова й допомога журналістам у біді – важливі напрями діяльності творчої спілки. З 2017 року НСЖУ започаткувала моніторинг «Індекс фізичної безпеки журналістів України», в рамках якого щомісяця оприлюднює перелік нападів на представників ЗМІ. Розроблена спілкою та партнерами цього проекту методика враховує міжнародне законодавство та аналогічні документи, прийняті в інших країнах (приміром, американський U.S. Press Freedom Tracker). Організації-партнери «Індексу фізичної безпеки журналістів» використовують поняття «журналіст» у широкому розумінні – так, як це прийнято в діяльності інститутів ООН, інших міжнародних місій та правозахисних організацій. Це є кроком уперед, порівняно з українським законодавством.

За даними моніторингу, 2017 року в Україні скоєно 89 фізичних атак на журналістів. Така ж тривожна тенденція спостерігається в першій половині 2018-го. Висновки НСЖУ збігаються із висновками міжнародних правозахисних організацій, які констатують загрози свободі слова та зростання кількості нападів на журналістів і громадських активістів.

Національна спілка журналістів України є ключовим партнером в Україні для Офісу Представника ОБСЄ з питань свободи медіа (Відень). Зустріч із Представником ОБСЄ Арлемом Дезіром у прес-центрі спілки в березні 2018 року мала на меті обговорення фактів тиску на ЗМІ та журналістів.

«Безпосередньо наш обов’язок – перейматися питаннями безпеки журналістів, щоб жоден випадок не залишався безкарним, щоб замовники і виконавці вбивств і залякувань були покарані. У зв’язку з цим я дуже підтримую співпрацю з неурядовими організаціями, Національною спілкою журналістів України, яка підтримує журналістів, що виконують свої обов’язки. І чекатиму на дальшу співпрацю у сфері свободи слова, незважаючи на те, що нині складний час для вашої країни, яка перебуває в конфлікті, і це стосується в тому числі й питань безпеки», – наголосив Арлем Дезір під час зустрічі.

Голова НСЖУ Сергій Томіленко й активісти спілки брали участь у міжнародних конференціях ОБСЄ «Свобода ЗМІ в умовах нестабільності» (Відень, червень 2017 р.), «Посилення свободи і плюралізму ЗМІ в Україні в часи конфлікту в країні та навколо неї» (Київ, червень 2018 р.), а також у діалогах безпеки на майданчику Офісу Представника ОБСЄ, де з ініціативи НСЖУ приймалися спільні з Союзом журналістів Росії заяви щодо негайного визволення журналістів-заручників на непідконтрольних українському урядові територіях.

Експерти Офісу Представника ОБСЄ з питань свободи медіа брали участь у регіональних дискусіях щодо свободи слова та безпеки журналістів, організованих спілкою в Миколаєві, Луцьку, Львові та інших містах, а також у семінарах із правової і цифрової безпеки в Івано-Франківську, Полтаві та Черкасах.

У грудні минулого року в Одеській юридичній академії відбувся круглий стіл за участю голови Європейської федерації журналістів Рікардо Гутьєрреса, де обговорювали проблеми «мови ворожнечі» та безпеки журналістів.

Національна спілка журналістів України використовує всі можливі засоби, в тому числі – міжнародні контакти, – для кампаній солідарності з українськими колегами, яких незаконно тримають у полоні на непідконтрольних територіях або в місцях несвободи в Росії. Зокрема, йдеться про долю журналістів Романа Сущенка, якого незаконно тримають у Росії, Станіслава Асєєва (Донецьк) та Миколи Семени (Сімферополь). За поданням НСЖУ заяви з вимогою звільнити журналістів приймали Європейська та Міжнародна федерації журналістів, Офіс Представника ОБСЄ з питань свободи медіа, Комітет захисту журналістів та інші структури. Спілка також використовує такий інструмент, як платформа Ради Європи, куди заносяться випадки безпрецедентних порушень свободи слова. Цей інструмент є формою тиску на українську владу, яка має ретельно й неупереджено розслідувати всі порушення й публічно звітувати про перебіг розслідування.

У лютому 2018 року в Києві відбувся тренінг для працівників сектору цивільної безпеки з питань свободи слова та безпеки журналістів. Ініціатор заходу – центральний офіс ЮНЕСКО за підтримки НСЖУ. Результатом партнерства ЮНЕСКО і Національної спілки журналістів України став навчальний посібник «Журналісти і поліція: рекомендації щодо забезпечення порозуміння».

Журналісти з різних куточків світу – часті гості в Національній спілці журналістів України. Тісні й уже традиційні відносини склалися між НСЖУ і Всекитайською асоціацією журналістів (ACJA). У червні цього року дві організації уклали Угоду з обмінів і співробітництва в журналістській сфері в рамках ініціативи «Один пояс, один шлях» терміном на п’ять років. Документ підписали перша секретар НСЖУ Ліна Кущ і виконавчий секретар Всекитайської асоціації журналістів Ванг Донгмей. Угоду спрямовано на розвиток дружніх відносин і здійснення спільної репортерської діяльності. Серед заходів, які заплановано реалізувати, – обмін прес-делегаціями, участь у форумах і семінарах, проведення тренінгів і організація конкурсів у галузі журналістики.

Підписано угоду в межах проведення міжнародного форуму «2018 Belt and Road Journalists Forum», який відбувся в Пекіні й зібрав майже 100 журналістів із 47 країн світу.

НСЖУ і Всекитайська асоціація журналістів 2018 року обмінялися делегаціями. В Україні 9–12 червня перебували шість колег з КНР. Гості ознайомилися з діяльністю творчої спілки, деяких підприємств і редакцій столиці, відвідали Держкомтелерадіо, Мінагрополітики, об’єкти культури й туризму. У свою чергу, українські журналісти мали змогу побувати в Китаї в серпні цього ж року.

Крім того, НСЖУ підтримує контакти з журналістськими організаціями Польщі, Болгарії, Литви, Швеції, Німеччини та інших країн Європи. Плідною є співпраця в напрямі розвитку журналістської освіти, підвищення кваліфікації працівників медіа, набуття нових навичок.

Важливою частиною діяльності спілки є участь її активу в міжнародних конференціях та інших заходах, що дають змогу донести позицію організації з тих чи інших питань. Наприклад, голова спілки Сергій Томіленко виступив під час наукової дискусії щодо «українських наративів» у медіа, яку провів у Стокгольмі університет Содеторна у вересні 2018 року. Перша секретар НСЖУ Ліна Кущ взяла участь у Міжнародному економічному форумі в Криниці-Здруй (Польща), де на панельній дискусії розповіла про проблему захисту в Україні журналістів-розслідувачів.

Конференція, дебати та цикл тренінгів на тему: «Суспільно-політична ситуація в Україні, Вірменії та Грузії у контексті змін перспективи медіа-освіти і політичного діалогу» відбулися у 2018 році в Одесі за участю активу НСЖУ. Зазначені заходи – частина проекту, який реалізується за сприяння Міністерства закордонних справ Німеччини.

Таким чином, міжнародна співпраця Національної спілки журналістів України дає змогу: використовувати міжнародні майданчики для оприлюднення позиції спілки; проводити міжнародні кампанії солідарності з українськими журналістами; поширювати інформацію про діяльність спілки; обмінюватися досвідом та проводити спільні заходи з журналістами інших країн.

Довідник журналіста: що робити, якщо вас б’ють// НСЖУ, 20.05.2019

Робота журналіста ніколи не була безпечною. І навіть якщо не йдеться про якесь резонансне розслідування, небезпека бути побитими у працівників ЗМІ є завжди. Депутатів і чиновників в Україні бити журналістів, які ставлять незручні запитання, вже трохи відучили, але бажаючих вирішити проблему за допомогою кулаків залишається чимало.

Всеукраїнський фестиваль журналістів «Азовське літо-2019» запрошує// НСЖУ, 14.05.2019

У Бердянську 31 травня – 2 червня 2019 року відбудеться XXI Всеукраїнський фестиваль журналістів „Азовське літо”. Мета фестивалю – сприяти журналістам в обміні досвідом, а також популяризація Бердянська як сімейного курорту, туристичного, оздоровчого та культурного центру Південної України.

«Усім журналістам місця не вистачить»...// НСЖУ, 14.05.2019

Акредитація як засіб захисту від ЗМІ (білоруський досвід). Політичний режим свідомо обмежує право на свободу інформації і свободу роботи для ЗМІ (публікується мовою оригіналу).

Посол Словаччини і голова НСЖУ в програмі "Євроінтегратори" з Тетяною Поповою// НСЖУ, 13.05.2019

У новому випуску програми "Євроінтегратори" з Тетяною Поповою на ObozTV посол Словацької Республіки в Україні Марек Шафін і голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко розповіли про співпрацю двох країн, безпеку співробітників ЗМІ і загрозу "Північного потоку-2" (скорочено).

Партнери