У Києві презентовано 19-й випуск щорічника «Україна дипломатична», в якому є статті журналістів

Четвер 29 Листопада 2018

Нове видання відкриває вступна стаття Міністра закордонних справ України Павла Клімкіна «Ми впевнені у перемозі України і світової демократії». У багатьох розділах збірника вміщено статті ветеранів дипломатичної служби, зокрема й тих, що свого часу працювали в журналістиці, членів творчих спілок – Володимира Чорного, Олександра Божка, Ігоря Турянського (у співавторстві з Юрієм Богаєвським). Водночас у розділі «Публічна дипломатія» є статті голови Національної спілки журналістів України Сергія Томіленка та першого секретаря НСЖУ Ліни Кущ «Міжнародні кампанії солідарності з українськими журналістами», а також члена правління НСЖУ Олександра Харченка «Як Україні донести світові правду про війну?» і Сергія Браги «Політичні зміни в Європі та євроінтеграція в «Урядовому кур’єрі». У розділах «Духовна дипломатія» і «Події» – відповідно публікації Володимира Денисенка і Віталія Карпенка.

На презентації 19-го випуску збірника виступили представники іноземного дипломатичного корпусу в Україні, науковці, громадські діячі. Серед промовців були, зокрема, Сергій Пирожков, Павло Кривонос, Нурберди Аманмурадов, Хоссам Ельдін Алі, Володимир Огризко, Володимир Хандогій, Ірина Матяш та інші. У заході взяв участь секретар НСЖУ Сергій Шевченко.

Світлини з презентації, серед промовців – ветерани дипломатичної служби й журналістики

Фото Сергія Шевченка

Пропонуємо текст публікації Сергія Томіленка й Ліни Кущ в «Україні дипломатичній».

 

Міжнародні кампанії солідарності з українськими журналістами

Сергій Томіленко, голова НСЖУ

Ліна Кущ, перша секретар НСЖУ

За свою майже 60-річну історію діяльності Національна спілка журналістів України (НСЖУ) стала авторитетною творчою організацією не лише в країні, а й у світі. Спілка є членом Міжнародної федерації журналістів та Європейської федерації журналістів, тісно співпрацює з низкою міжнародних організацій і місій. Серед них – Офіс Представника ОБСЄ з питань свободи медіа, Комітет захисту журналістів, «Репортери без кордонів». У питаннях захисту свободи слова, фізичної безпеки журналістів, допомоги колегам у біді у спілки склалися тісні контакти з Управлінням Верховного комісара ООН з прав людини, Моніторинговою місією ООН з прав людини в Україні, ЮНЕСКО, Freedom House, Міжнародним комітетом Червоного Хреста.

Спілка розвиває міжнародні зв’язки з асоціаціями й організаціями працівників медіа, з дипломатичними й недержавними організаціями, вищими навчальними закладами інших країн. Це дає змогу реалізовувати місію захисту прав журналістів, допомоги в підвищенні кваліфікації працівників медіа, розвитку інформаційного поля.

Захист свободи слова й допомога журналістам у біді – важливі напрями діяльності творчої спілки. З 2017 року НСЖУ започаткувала моніторинг «Індекс фізичної безпеки журналістів України», в рамках якого щомісяця оприлюднює перелік нападів на представників ЗМІ. Розроблена спілкою та партнерами цього проекту методика враховує міжнародне законодавство та аналогічні документи, прийняті в інших країнах (приміром, американський U.S. Press Freedom Tracker). Організації-партнери «Індексу фізичної безпеки журналістів» використовують поняття «журналіст» у широкому розумінні – так, як це прийнято в діяльності інститутів ООН, інших міжнародних місій та правозахисних організацій. Це є кроком уперед, порівняно з українським законодавством.

За даними моніторингу, 2017 року в Україні скоєно 89 фізичних атак на журналістів. Така ж тривожна тенденція спостерігається в першій половині 2018-го. Висновки НСЖУ збігаються із висновками міжнародних правозахисних організацій, які констатують загрози свободі слова та зростання кількості нападів на журналістів і громадських активістів.

Національна спілка журналістів України є ключовим партнером в Україні для Офісу Представника ОБСЄ з питань свободи медіа (Відень). Зустріч із Представником ОБСЄ Арлемом Дезіром у прес-центрі спілки в березні 2018 року мала на меті обговорення фактів тиску на ЗМІ та журналістів.

«Безпосередньо наш обов’язок – перейматися питаннями безпеки журналістів, щоб жоден випадок не залишався безкарним, щоб замовники і виконавці вбивств і залякувань були покарані. У зв’язку з цим я дуже підтримую співпрацю з неурядовими організаціями, Національною спілкою журналістів України, яка підтримує журналістів, що виконують свої обов’язки. І чекатиму на дальшу співпрацю у сфері свободи слова, незважаючи на те, що нині складний час для вашої країни, яка перебуває в конфлікті, і це стосується в тому числі й питань безпеки», – наголосив Арлем Дезір під час зустрічі.

Голова НСЖУ Сергій Томіленко й активісти спілки брали участь у міжнародних конференціях ОБСЄ «Свобода ЗМІ в умовах нестабільності» (Відень, червень 2017 р.), «Посилення свободи і плюралізму ЗМІ в Україні в часи конфлікту в країні та навколо неї» (Київ, червень 2018 р.), а також у діалогах безпеки на майданчику Офісу Представника ОБСЄ, де з ініціативи НСЖУ приймалися спільні з Союзом журналістів Росії заяви щодо негайного визволення журналістів-заручників на непідконтрольних українському урядові територіях.

Експерти Офісу Представника ОБСЄ з питань свободи медіа брали участь у регіональних дискусіях щодо свободи слова та безпеки журналістів, організованих спілкою в Миколаєві, Луцьку, Львові та інших містах, а також у семінарах із правової і цифрової безпеки в Івано-Франківську, Полтаві та Черкасах.

У грудні минулого року в Одеській юридичній академії відбувся круглий стіл за участю голови Європейської федерації журналістів Рікардо Гутьєрреса, де обговорювали проблеми «мови ворожнечі» та безпеки журналістів.

Національна спілка журналістів України використовує всі можливі засоби, в тому числі – міжнародні контакти, – для кампаній солідарності з українськими колегами, яких незаконно тримають у полоні на непідконтрольних територіях або в місцях несвободи в Росії. Зокрема, йдеться про долю журналістів Романа Сущенка, якого незаконно тримають у Росії, Станіслава Асєєва (Донецьк) та Миколи Семени (Сімферополь). За поданням НСЖУ заяви з вимогою звільнити журналістів приймали Європейська та Міжнародна федерації журналістів, Офіс Представника ОБСЄ з питань свободи медіа, Комітет захисту журналістів та інші структури. Спілка також використовує такий інструмент, як платформа Ради Європи, куди заносяться випадки безпрецедентних порушень свободи слова. Цей інструмент є формою тиску на українську владу, яка має ретельно й неупереджено розслідувати всі порушення й публічно звітувати про перебіг розслідування.

У лютому 2018 року в Києві відбувся тренінг для працівників сектору цивільної безпеки з питань свободи слова та безпеки журналістів. Ініціатор заходу – центральний офіс ЮНЕСКО за підтримки НСЖУ. Результатом партнерства ЮНЕСКО і Національної спілки журналістів України став навчальний посібник «Журналісти і поліція: рекомендації щодо забезпечення порозуміння».

Журналісти з різних куточків світу – часті гості в Національній спілці журналістів України. Тісні й уже традиційні відносини склалися між НСЖУ і Всекитайською асоціацією журналістів (ACJA). У червні цього року дві організації уклали Угоду з обмінів і співробітництва в журналістській сфері в рамках ініціативи «Один пояс, один шлях» терміном на п’ять років. Документ підписали перша секретар НСЖУ Ліна Кущ і виконавчий секретар Всекитайської асоціації журналістів Ванг Донгмей. Угоду спрямовано на розвиток дружніх відносин і здійснення спільної репортерської діяльності. Серед заходів, які заплановано реалізувати, – обмін прес-делегаціями, участь у форумах і семінарах, проведення тренінгів і організація конкурсів у галузі журналістики.

Підписано угоду в межах проведення міжнародного форуму «2018 Belt and Road Journalists Forum», який відбувся в Пекіні й зібрав майже 100 журналістів із 47 країн світу.

НСЖУ і Всекитайська асоціація журналістів 2018 року обмінялися делегаціями. В Україні 9–12 червня перебували шість колег з КНР. Гості ознайомилися з діяльністю творчої спілки, деяких підприємств і редакцій столиці, відвідали Держкомтелерадіо, Мінагрополітики, об’єкти культури й туризму. У свою чергу, українські журналісти мали змогу побувати в Китаї в серпні цього ж року.

Крім того, НСЖУ підтримує контакти з журналістськими організаціями Польщі, Болгарії, Литви, Швеції, Німеччини та інших країн Європи. Плідною є співпраця в напрямі розвитку журналістської освіти, підвищення кваліфікації працівників медіа, набуття нових навичок.

Важливою частиною діяльності спілки є участь її активу в міжнародних конференціях та інших заходах, що дають змогу донести позицію організації з тих чи інших питань. Наприклад, голова спілки Сергій Томіленко виступив під час наукової дискусії щодо «українських наративів» у медіа, яку провів у Стокгольмі університет Содеторна у вересні 2018 року. Перша секретар НСЖУ Ліна Кущ взяла участь у Міжнародному економічному форумі в Криниці-Здруй (Польща), де на панельній дискусії розповіла про проблему захисту в Україні журналістів-розслідувачів.

Конференція, дебати та цикл тренінгів на тему: «Суспільно-політична ситуація в Україні, Вірменії та Грузії у контексті змін перспективи медіа-освіти і політичного діалогу» відбулися у 2018 році в Одесі за участю активу НСЖУ. Зазначені заходи – частина проекту, який реалізується за сприяння Міністерства закордонних справ Німеччини.

Таким чином, міжнародна співпраця Національної спілки журналістів України дає змогу: використовувати міжнародні майданчики для оприлюднення позиції спілки; проводити міжнародні кампанії солідарності з українськими журналістами; поширювати інформацію про діяльність спілки; обмінюватися досвідом та проводити спільні заходи з журналістами інших країн.

Не чіпайте журналіста!// НСЖУ, 20.02.2019

У переліку найбільш небезпечних професій у багатьох країнах обов’язково значиться «журналіст». Приблизно третя-четверта позиція після шахтарів, рятувальників, поліцейських.

Всеукраїнська нарада редакторів: історія має властивість повертатися бумерангом…// НСЖУ, 15.02.2019

В історії не трапляється випадковостей. Отже, по-своєму символічним стало те, що Всеукраїнська нарада редакторів друкованих ЗМІ проходила в Києві, з різницею в кілька місяців, акурат через 100 років після 1-го Всеукраїнського з’їзду видавців преси. Тоді, одразу ж зі здобуттям незалежності молодою Українською державою, питання збереження преси й друкованого слова як стратегічного складника національної безпеки постало так само гостро, як і зараз.

Людмила Опришко: “Джерела журналіста – це священна корова. Якщо її чіпати, потерпатиме суспільство”// НСЖУ, 11.02.2019

Торік Печерський райсуд Києва надав Генеральній прокуратурі доступ до телефонних комунікацій журналісток Наталки Седлецької та Христини Бердинських. Він дозволив слідчому отримати інформацію про всі телефонні контакти журналісток за 17 місяців у справі про можливе розголошення державної таємниці та інформації досудового розслідування директором Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) Артемом Ситником.

Ювілей… за ґратами// НСЖУ, 08.02.2019

Уже третій день народження зустрічає в російській в’язниці незаконно заґратований власкор Укрінформу у Франції Роман Сущенко. Сьогодні, 8 лютого, йому виповнюється 50 років. Журналістка газети «Голос України», член НСЖУ Людмила Опанасенко напередодні ювілею поспілкувалася з дружиною нашого ув’язненого колеги Анжелікою Сущенко.

Партнери