«Статистика перешкоджань журналістській діяльності в рази гірша, аніж навіть ми її показуємо» (частина 2)

Середа 28 Березня 2018

ПОЧАТОК СТАТТІ ЧИТАЙТЕ ТУТ

Власне, за нашими даними, юристка пішла на мітинг відстоювати інтереси комбінату (а мітинг був якраз проти нього). І там зав’язалася якась потасовка між прихильниками і противниками комбінату.

Що маємо в результаті: пані подала заяву до поліції про перешкоджання, посилаючись на те, що мала офіційне посвідчення, і ще й редакційне завдання, та звернулася до місцевого НСЖУ, членкинею якого вона, очевидно, є. "Формальні ознаки" є. Однак... я не хочу захищати тих, хто прикривається посвідченнями, і відверто працює на замовлення. Це огидно!»

Я особисто дослідив дану ситуацію. Те, що пані Романюк називає «якась потасовка між прихильниками і противниками комбінату», мало вражаючо-ганебний, цинічний характер перешкод журналістській діяльності, нападу як на журналістів, так і на їхні родини. І оцінку протиправним діям вже на сьогодні надано судами: наразі вже маємо ТРИ Постанови Суду, які набрали законної сили, в яких зазначено, що проти осіб, які є журналістами, та їхніх родин були вчинені протиправні діяння та винних притягнуто до відповідальності.

Та побачити і правильно промоніторити подію можна було тільки при ретельному особистому дослідженні, яке показало, що подія, кваліфікована нашими опонентами як «якась потасовка між прихильниками і противниками комбінату», мала декілька окремих епізодів з реалізації протиправних дій із порушення права на журналістську діяльність.

Наведу один з епізодів, що входив до т. з. «потасовки»: маршрутний автобус зупинили агресивно налаштовані громадяни – «активісти», які перекрили рух транспорту в районному центрі. Коли вони дізналися, що в зазначеному автобусі їде родина (дочка та двоє внуків) відомої місцевої журналістки, пролунали образливі гасла щодо родини журналістки та страшні погрози. Зокрема, із закликом «підпалити хату» журналістці. Суд розглядав справу щодо знущання навіть над… неповнолітнім онуком журналістки! Отакими, на повірку, виявились обставини, які здалися представнику «ІМІ» «якоюсь потасовкою». Ми ж в НСЖУ не переймались предметом мітингу, редакційною політикою видання, журналістів та родини яких було скривджено, а належним чином захищали та захищаємо їх надалі. (До речі, зазначений «інцидент» так і не потрапив до славнозвісного «барометру від Інституту масової інформації» за січень 2018 року). Чи є знущання над неповнолітніми онуками журналістки, яке пов’язане з професійною діяльністю останньої, протиправними діями, причиною яких була професійна діяльність журналістки? Риторичне запитання. Але не до нас.

Маємо зазначити, що слідом за згаданими вище трьома постановами, які набрали чинності, стала в чергу ціла низка кримінальних проваджень…

Разом з тим, виникає низка запитань, на кшталт, «А як відображати у результатах моніторингу цю низку протиправних подій?»

Як на мене – це, разом з іншим і може бути предметом конструктивного діалогу. Моя позиція полягає в тому, що штучне заниження як «кейсів», так і самостійних відокремлених протиправних дій навіть під час одного «заходу», призводить до подальшого «випадання» з поля зору результатів вирішення проблеми. А це неприпустимо.

І, в цій конкретній ситуації, де графа «барометра» містить «нуль», право на розміщення мають відразу декілька окремих епізодів.

Показовий приклад щодо побитття та депортування з України грузинського журналіста із телекомпанії «Руставі 2» Тамаза Шавшішвіли.

Агов, колеги, і тут Європа нас як державу і, даруйте, Вас не розуміє: «Совет Европы требует от Украины объяснений относительно выдворения грузинского журналиста».

На сайте ЕС сказано, что 16 ноября журналиста грузинского телеканала "Рустави-2" Тамаза Шавшишвили задержали силой и 17 ноября депортировали в Грузию. Задержание журналиста произошло в квартире, которую он арендовал в Киеве.

«Согласно сообщениям, 15 вооруженных мужчин, относящихся к украинским службам безопасности, ворвались в квартиру, ударили его в лицо пистолетом и завязали ему глаза, – говорится в сообщении.

Чи вже і Рада Європи для Вас не така?

Наші опоненти вважають, що «депортація» – це більш потужний «індекс», аніж побиття, тому не потрібно реєструвати таку подію, як «побиття журналіста» окремо.

Маю іншу думку. Власне, дозвольте риторичне запитання: «А що ж ми маємо робити із даними моніторингу? Якщо відбулась тільки депортація, то виникає питання тільки до міграційних органів та органів прикордонного контролю: Чи законна вона?»

Не виключаю, що підстави для депортації таки могли і бути належними.

Значить що, питання «по пунктіку моніторингу» може бути закрито?

Ні! Це не результат. Чому було здійснено жорстоке насильство над журналістом? Як розслідується ця, напевно, протиправна дія? Які перспективи захисту порушених прав журналіста в суді?

Неправильний моніторинг породжує ілюзорну картину щодо бездоганності дій держави, уповноважені органи якої нерідко самі грубо порушують законні права журналістів. А це і прикро, і потребує як належного моніторингу, так і ефективного реагування.

Висновок простий і неприємний одночасно: наявні обґрунтовані підстави стверджувати, що статистика перешкоджань журналістській діяльності в рази гірша, аніж навіть ми її показуємо. Маємо над цим працювати. І… запрошуємо до конструктивної співпраці!

 

Валерій Макеєв, правозахисник, секретар НСЖУ,

для «Детектора медіа»

 

Пробач нас, Павле Шеремет// НСЖУ, 20.07.2018

Павло Шеремет, український і російський журналіст білоруського походження, був убитий у своїй машині в центрі Києва рівно два роки тому – 20 липня 2016 року. Автомобіль, у якому він їхав на роботу на ранковий ефір радіо «Вести», вибухнув о 7:30 ранку, коли на вулиці було багато містян. Він помер майже відразу. З того моменту почалася зовсім нова епоха в житті української журналістики.

Сергій Томіленко: «При роздержавленні багато залежить від особистих якостей редакторів»// НСЖУ, 10.07.2018

Менш як півроку залишилося до закінчення строку, відведеного на роздержавлення газет Законом України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації». Проте станом на початок липня було перереєстровано лише близько 30 відсотків комунальних видань, які підпадають під дію згаданого закону.

Сергій Сафулько: До влади прийшло якесь дике плем’я…// НСЖУ, 04.07.2018

Уже зараз можна відкрити таємницю, яка й раніше не була секретом. Велика заслуга в беззастережній перемозі «Волинської газети» в справі роздержавлення над уже колишнім головою облдержадміністрації Володимиром Гунчиком належить адвокатській компанії «Конфідент».

Провокації і суперечки: як пройшла конференція ОБСЄ з питань свободи ЗМІ// НСЖУ, 01.07.2018

У вівторок, 26 червня, в Києві пройшла конференція «Посилення свободи і плюралізму засобів масової інформації в Україні під час конфлікту в Україні і навколо неї», яку скликав представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Арлем Дезір. Можливо, в якій-небудь тихій і спокійній країні це був би просто черговий плановий непомітний захід, але тільки не в Україні.

Партнери