«Україна – Словаччина» 0:5?

Понедiлок 12 Березня 2018

Так, у Словаччині саме через вбивство журналіста, пройшли наймасовіші протести з часів Оксамитової революції 1989 року, коли було повалено комуністичний лад.
«Чому? Невже суспільство має саме так реагувати на насилля над журналістами, на утиски Свободи Слова?», 
 риторичні запитання, які таки б мали виникнути у пересічного українця, який, таки наполегливий у своїх євроінтеграційних прагненнях.
Декілька рядків щодо надзвичайно актуальної теми.
Найбільш вірогідним мотивом вбивства Яна Куцяка та його дівчини правоохоронці вважають саме його професійну діяльність. 
Журналіст 9 лютого 2018 року розмістив резонансний матеріал, який викривав махінації у податковій сфері, пов’язаній із комплексом елітної нерухомості, проникненням мафії у сільскогосподарську та енергетичні сфери Словаччини.
Знайдіть П’ять відмінностей між Словаччиною та Україною (підібраних автором нашвидкоруч) між реагуванням Влади щодо тиску на журналістську діяльність та Свободу Слова :

Словаччина:
1. Уряд Словаччини оголосив про мільйон євро винагороди за інформацію, яка допомогла б у розкритті вбивства журналіста.
2. У зв’язку із вбивством журналіста у відставку подав Міністр Культури Словаччини Марек Мадарич.
3. У зв’язку із згадуванням у публікаціях вбитого журналіста урядових чиновників , секретар Урядової Ради Безпеки Уільям Ясан та помічник прем’єр міністра Марія Троскова також подали у відставку.
4. Президент Словаччини Кіска у прямому ефірі під час звернення до нації, у зв’язку із вбивством журналіста, закликав до позачергових виборів.
5. До розслідування вбивства словацького журналіста підключились ФБР та Скотлан Ярд.

Україна:

1. Через день після вбивства словацького журналіста, Президент України проводив прес- конференцію у «Мистецькому Арсеналі» та запевнив, що готовий робити усе можливе, щоб у розслідуванні вбивства в Україні журналіста Павла Шеремета "не залишилося жодної закритої частини". Порошенко також засвідчив, що готовий долучити до слідства "будь-якого слідчого з будь-якої країни світу". Дуже добре. Вочевидь, сліди на місці вбивства ретельно зберігались понад півтора роки. До речі: результати саме журналістського розслідування щодо вбивства Павла Шеремета не можна співставити із публічними рапортами правоохоронців про тисячі безрезультатно допитаних свідків у справі вбивства журналіста. І – ні обіцянок «про мільйон Євро», ні ФБР , ні Скотлан Ярду… 
2. 24 січня 2017 року «Українська Правда» розмістила матеріали журналістського розслідування «Сучасну зброю для армії знову відклали «На завтра». https://www.pravda.com.ua/articles/2017/01/24/7133228/ 
Матеріал потужний. Вражають масштаби як встановлених планів з обороноздатності ( у абсолютному цифровому вимірі), так і, ймовірних розкрадань « у великій чи малій частині» ( як у тому вже переконалось суспільство на прикладі проекту «Стіна»). В "Української правди" виникли запитання щодо реальності цієї цифри (в 658 млрд грн!!!) у проекті програми від Укроборонпрому. Адже 658 мільярдів гривень – або близько 24 мільярдів доларів за курсом , і такий об’єм замовлень не осилять ані вітчизняні замовники, ані закордонні.
Що цікаво! Про відкриття будь-яких кримінальних проваджень, за наслідками журналістського розслідування «Української правди», - в ефірі прес- служб силових відомств, цілковита тиша. І скоріш за все – матеріали ані суспільство , ані владу не зацікавили з точки зору їх соціальної значимості та підтвердження на практиці євроінтераграційних прагнень держави . Та було інше реагування. 14 вересня, напередодні 17 річниці трагічної загибелі журналіста «Української Правди» - Георгія Гонгадзе, до УП прийшов співробітник СБУ, який просив зняти статтю "Сучасну зброю для армії знову відклали "на завтра" і надати документи, на основі яких вона готувалась.

3. Результати резонансного журналістського розслідування щодо бізнесу українських високопосадовців у Росії, пролунали у ефірі телепрограми «Гроші» ( телеканал «1+1»). У своєму розслідуванні журналісти стверджують, що перший заступник Турчинова інвестує гроші, зароблені в Україні, через кіпрські офшори в російські «доньки» корпорації «Богдан». «Усі компанії належать чиновнику Гладковському – тоді ще Свинарчуку. Прізвище він змінив після перемоги Петра Порошенка на виборах, тоді ж отримав державну посаду - став першим заступником секретаря РНБО. Паралельно зі зміною свого статусу, Гладковський маскує свої російські компанії», - стверджують журналісти «1+1».
СБУ, за заявою першого заступника секретаря РНБО відкрила кримінальне провадження проти ведучого телекнанлу «1+1», ведучого програми «Гроші» - Олександра Дубінського.
4. 29 квітня 2015 року журналіст Надія Бурдей і оператори Михайло Шелест і Рустам Рашидов (програми «Наші Гроші) готували сюжет про будівництво у лісі будинку, який може належати родині заступника міністра внутрішніх справ Сергія Чеботаря . На журналістів напали, здійснили протидію законній професійній діяльності журналістів, лунали погрози насиллям щодо журналістів. Матеріали нападу чітко зафіксовані на відео. Майже три роки розслідувань, передача матеріалів до суду- не дали жодних результатів.
5. 18 лютого терпець українських журналістів увірвався, і десятки журналістів підписали відкрите звернення до Української Влади:
Зупинити знищення свободи слова в Україні!
Зокрема: Надати публічний звіт про стан розслідування кримінальних справ щодо злочинів проти журналістів;
Дати оцінку діяльності підрозділів СБУ, що здійснюють прослуховування і зовнішнє спостереження за журналістами. Куратором цих підрозділів є заступник голови СБУ Олег Фролов, котрий систематично надає відповідну інформацію в Адміністрацію президента;
Провести розслідування діяльності керівництва Нацради з питань ТБ і радіо та члена Нацради з питань ТБ і радіо Сергія Костинського на предмет перешкоджання журналістській діяльності. Перевірити факти тиску на журналістів, опубліковані в ЗМІ як Артеменко.leaks.

Про відповідь на звернення, та що було б краще – ефективне реагування на всіх рівнях влади, наразі, нічого не відомо.

P.S. 2 березня 2018 року Національна Спілка Журналістів провела форум «Загрози свободі слова в Україні». НА запрошення спілки не відгукнувся НІХТО із представників Адміністрації Президента та правоохоронних відомств.

Секретар Національної Спілки Журналістів України,
Валерій Макеєв

 

Журналіст. Волонтер. Патріот// НСЖУ, 17.12.2018

Чи може 13-річна дитина бути організатором волонтерського руху? А в 14 років бути переможцем престижних дорослих творчих конкурсів та автором статей у міжнародних виданнях? У Дніпрі є такий юнак – Ілля Дирін, ліцеїст, учень 3-го курсу Дніпровського ліцею митно-податкової справи з посиленою військово-фізичною підготовкою при Університеті митної справи та фінансів.

«Фейкові» новини: виклик прийнято// НСЖУ, 08.12.2018

Російська пропаганда здебільшого дотримується правила чотирьох «з»: знівелювати, зманіпулювати, змістити увагу, заплутати.

У Києві презентовано 19-й випуск щорічника «Україна дипломатична», в якому є статті журналістів// НСЖУ, 29.11.2018

У столиці 28 листопада відбулася презентація 19-го випуску наукового щорічника «Україна дипломатична». В цьому збірнику є і статті фахових журналістів, членів творчої спілки.

Реформований "Театрально-концертний Київ" виходитиме онлайн// НСЖУ, 15.11.2018

Незабаром власну онлайн-версію представить одне із найвідоміших мистецьких видань – журнал «Театрально-концертний Київ». Перша назва часопису, що веде свою історію з 1936 року, – «Театральна декада». Згодом журнал перейменували на «Театральний Київ».

Партнери