"Гніздо Борисове": життя триває

Понедiлок 15 Січня 2018

Журналістська спільнота Одещини і всієї України втратила одного з найталановитіших, наймудріших та найхоробріших своїх представників – Журналіста, Редактора, Громадянина. Найболючішою ця втрата була для колективу редакції, створеної Борисом Дерев'янком, яку він очолював 24 роки. Саме перший редактор розробляв і утверджував власним прикладом правила життя редакції – «гнізда Борисового», основні принципи діяльності, традиції, журналістську школу відомого в Україні та за її межами друкованого видання. Після вбивства багато хто з колег, читачів і навіть друзів «Вечірки» вважали, що одночасно з редактором розстріляли і його газету…

Але «Вечерняя Одесса» вижила й далі виходить, залишаючись однією з найпопулярніших у регіоні. Вона зберегла і повагу читачів і, головне – журналістські «університети» Бориса Дерев'янка. Про те, як жив колектив редакції два важких десятиліття, як шанували пам'ять свого першого Редактора, а також про журналістів, що примножують традиції одеської "Вечірки", розповідає книжка другого її редактора Лариси Бурчо «Гніздо Борисове» в епоху змін», видана з нагоди 20-х роковин...

Ларису Бурчо трудовий колектив одноголосно обрав головним редактором «Вечерней Одессы» у серпні 1997-го. Епіграфом до своєї книжки автор взяла запис зі щоденника Б. Ф. Дерев'янка (щоденники він вів з юності): «Живем один раз... Вот именно! Один. Живем без черновиков. Потому и жить надо ясно, чисто, достойно. Ведь один же только раз. Один единственный. Пройдут годы, рано или поздно сам ли задашь себе вопрос или другие тебе его зададут: жил-то ты зачем? Что сделал? Что оставил после себя?»

Борис Федорович Дерев’янко жив саме так – відверто, чисто, гідно, і залишив після себе газету, яка і стала йому пам'ятником.

Як пише Лариса Бурчо, її книжка – це свого роду звіт перед першим Редактором про те, як і завдяки чому вижила заснована ним газета, через які випробування пройшов колектив, хто і що допомогли йому пережити велике горе – втрату редактора, учителя, наставника і друга. Тепло розповідає автор про колег – «золоті пера «Вечірки», про малу батьківщину, рідних, друзів та однокласників Редактора, які були поруч з редакційним колективом усі роки без Бориса Федоровича. Не можна без душевного болю читати подробиці досудового й судового розслідувань замовного злочину. Бо залишилося багато запитань до правоохоронців. Так, слідством і судом доведено: Бориса Дерев’янка вбили за його професійну – журналістську, редакторську, громадсько-політичну – діяльність. Але ж так і не названо замовників! Книжка містить нові факти й деталі трагедії, проте не ставить за мету розставити останні крапки у вбивстві, навпаки – закликає: правду ще треба шукати.

Перша презентація «Гнізда Борисового» відбулася в офісі Одеської регіональної організації НСЖУ – тоді свіжі примірники книжки отримали від автора друзі й колеги Дерев’янка. Згодом автор і журналісти «Вечірки» презентували новинку на малій батьківщині Редактора – у райцентрі Іванівка. Саме тут Борис Дерев’янко народився, закінчив школу і зробив перші свої кроки в журналістиці. Зрозуміло, почесне місце видання посіло й у шкільному музеї, і в районній бібліотеці.

Наступна презентація – коли з ініціативи редакційно-видавничої фірми «Прес-кур’єр» книжки передавали бібліотекам Одеси. Саме фірма звернулася до давніх друзів Бориса Дерев’янка й «Вечірки» з пропозицією викупити частину тиражу для бібліотек Одеси. Тож тепер читачі знаходять у бібліотечних примірниках кольорову закладку з текстом: книжки для бібліотек м. Одеси придбано на кошти друзів Бориса Федоровича Дерев’янка і газети «Вечерняя Одесса» – Р. Б. Боделана, С. Р. Гриневецького, В. К. Симоненка і С. В. Філіпчука. Усіх цих людей добре знають одесити.

Залишається додати, що РВФ «Прес-кур’єр» видала 2015 року за державною програмою «Українська книга» в серії «Золоті імена української журналістики» збірник «Життя і смерть Редактора. Книга пам’яті Бориса Дерев’янка». Нове видання не лише стверджує, що в Одесі триває творче життя «гнізда Борисового», а й переконує: тут бережуть пам’ять про відомого Журналіста і Редактора, продовжують його справу, розвивають його творчу школу.

Алла Поп

м. Одеса

Фотоілюстрації з книжки Лариси Бурчо «Гніздо Борисове» в епоху змін»

Про добрі новини і радість бути почутим// НСЖУ, 23.05.2018

Якось прочитала в інтерв’ю журналіста Олександра Савенка таку думку: «Катаклізми, аварії, вбивства – про це найлегше розповідати, а знайти те, що буде показувати нам світло в кінці тунелю, – набагато складніше... Соціальне завдання журналістики – це шукати і знаходити те позитивне і добре, що є в нашому житті». Абсолютно згодна з Олександром, отож і вирішила розповісти про позитив – у тій царині, яку добре знаю і яка дотична до медійної сфери – принаймні наявністю сурдоперекладів у теленовинах.

НСЖУ підтримує захист права журналістів на журналістські розслідування// НСЖУ, 21.05.2018

Щодо резонансного позову Сергія Пашинського до НВ (ТОВ «Видавничий Дім «Медіа-ДК») та журналіста Івана Верстюка.

Укрпошта не виконала своїх обіцянок і підвищує тарифи на доставку газет на Донбасі// НСЖУ, 03.05.2018

Наприкінці 2017 року було повідомлено приємну новину: на засіданні робочої групи НСЖУ, головних редакторів з більшості регіонів і керівників Укрпошти з останньою досягнуто угоди. Та не так сталося, як гадалося... (далі публікація – мовою оригіналу).

Японський проект: новий етап розвитку в Україні// НСЖУ, 25.04.2018

У Києві 24 квітня відбувся семінар «Дякуємо тобі, Україно!», який організував і провів японський «Фонд за безпеку продуктів харчування та життя». У діяльності цієї організації беруть участь як науковці й фахівці-медики, так і творчі особистості, зокрема й журналісти.

Партнери