Чому і які українці пишуть вірші: поетичний вернісаж як барометр настроїв суспільства

Недiля 03 Грудня 2017

Засновниками та організаторами цього поетичного конкурсу, що відбувається вже вчетверте (2006, 2008, 2012, 2017), як і в попередні роки, стали Український фонд культури, фонд Максима Рильського «Троянди й виноград», Київський літературно-меморіальний музей М. Рильського за фінансової підтримки корпорації «Еталон».

Голова журі вернісажу Іван Драч, голова Українського фонду культури Олександр Бакуменко та директор родинного фонду «Троянди й виноград» Максим Рильський вручили лауреатам і дипломантам дипломи й кришталеві троянди, а також перші примірники нового видання, упорядкованого онуком поета, «Мудрості від Максима Рильського».

Чим же характерний був цей вернісаж поетів-аматорів?

«Людина кожна – якоюсь мірою поет». Під цим висловом Максима Рильського з квітня по вересень ц. р. тривав конкурсний марафон серед поетів-аматорів країни. В ньому взяли участь близько 400 авторів з усіх областей України, які надіслали кілька десятків тисяч віршів у чотирьох обумовлених номінаціях – патріотична лірика, пейзажна, інтимна, філософська.

Дійсно, у наших громадян – лірична душа. Поезія живе в людині незалежно від віку та роду занять. Найстаршим учасникам, а їх виявилося кілька, – по 90 з гаком, а наймолодшому – Максиму Жадану з Харкова – 8 років та 8 місяців. Він залишив телефон мами і написав: «Захоплююся красою України».

Попри соціально-економічні негаразди та військові дії на сході, кількість учасників порівняно з попередніми конкурсними роками зросла майже в півтора раза. Особливо популярною стала номінація «Філософська лірика», яку було представлено вперше. Найбільше – серед аматорів літнього віку: роздуми про долю країни та свою особисту, про призначення людини, філософію буття.

Загалом, якщо вдатися до порівнянь, віковий рівень учасників істотно зріс і становить у середньому понад 51 рік. Лауреатам майже стільки ж – 48 (у 2012 – 34 роки). Виявилося значно менше тих, кому до 30 років, – студентів, учнів, молоді взагалі.

– Але разом з тим зріс загальний творчий і професійний рівень (якщо таке слово доречне аматорському статусу) учасників, – наголошує голова журі вернісажу Іван Драч. – Можливо, ми частково не звертали уваги на певні професійні хиби, наприклад, у стилістиці, ритміці. Більш різноманітним виявився жанровий доробок – тут і сонети, і верлібр, і ронделі. Враховуючи рівень, вирішили збільшити кількість лауреатів з 12 до 16, а ще 20 учасників стали дипломантами й стільки ж відзначено за той чи інший вірш в окремій номінації.

Якщо вдатися до статистичних фактів, варто навести такі: кожний п’ятий дописувач – з Києва чи області, але вельми активними (по 20–30 листів) виявилися Сумська, Хмельницька, Львівська, Черкаська, Житомирська, Дніпропетровська, Харківська області. Попереду освітяни – вчителі, педагоги, майже порівну – учні, студенти та журналісти, але останні набагато ширше представлені в лауреатах та в дипломантах. Значно зросло представництво дописувачів з технічною освітою – інженерів, фінансистів, економістів, а також юристів та медиків. Присутні серед поетичних аматорів також майстер-склодув, кухар, бармен, фермер, архітектор, залізничник.

На думку Миколи Луківа (в журі також відомі поети Петро Засенко, Станіслав Шевченко, Леонід Горлач, директор музею Вікторія Колесник, меценат Володимир Бутко), «Троянди й виноград» не випадково названі вернісажем. Це не конкурсне суперництво, а огляд духовного стану суспільства. Своєрідне соціологічне дослідження, барометр настроїв в суспільстві. Ми відчуваємо духовність народу, його філософський роздум і, звичайно, незламний патріотизм.

Любов Довженко з Києва вважає, що поезія - це спосіб життя, головне в ній – правда, доступність. З болем пише про Майдан, Революцію гідності, Небесну сотню, кіборгів. Вважає, що «непрочитаний вірш – мов нехрещена дитина». Тому, мабуть, й надіслала чималу добірку. Своє визначення поезії у Любові Яременко з Кривого Рога:

«Мої віршовані рядки,// Як тихий шепіт падолисту,// Беру й нанизую думки,// Наче на ниточку намисто.// Найпотаємніші думки:// Як мед солодкі, як сльоза солоні…// Мої віршовані рядки//– Це моє серце на долоні…»

Донбас, війна, кров… Патріотична тема – дійсно, як серце на долоні… Вчитель історії з Миколаєва Леонід Рженецький надає образ мінометника з АТО з позивним «Від діда». Ольга Марченко із села Воскресенки Буринського р-ну Сумської області віршує оповідь бабусі онуці про те, що її дід та батько в АТО, а мати теж там, у медбатальйоні.

В самому Донбасі, як і раніше, теж живуть поети. І пишуть вони українською. Як, наприклад, Онисько Нетудихата зі станиці Луганської, який живе на лінії фронту. Чи родина Каїр із села Темрюк Нікольського району Донецької області: батько Володимир Федорович, син Володимир Володимирович з болем згадують, що тепер на окупованому Донбасі мінні, а не пшеничні поля. Їхня тезка, а може родичка, Надія Каїр з цього ж села (надіслала окремий лист без посилань) у вірші «Біль» пише: «… Як відгук грізної війни, як слід шрапнелі на березі… В юрбі я бачу зі спини – іде атошник на протезі…» В багатьох листах не тільки трагічне сьогодення, але й наша героїчна історія, доля людей, зворушливі спогади. Микола Субота із села Сковородинівка Золочівського району Харківської області згадує 1944 рік: Максим Рильський і Павло Тичина відвідують та беруть участь у встановленні пам’ятного знаку біля сковородинівського дуба…

Олександр Бережний з Жовтих Вод, голова літстудії «Горицвіт», підполковник українського козацтва, ілюструє свої спогади фото та нагадує про 365-річчя історичної битви. Олександр Ткаченко з Городища Черкаської області оспівує історичний ланцюжок подвигів – від Крут до Небесної сотні.

Історія, війна, а поруч цілком «мирні» й зворушливі листи, які закликають до майбутнього. Як, наприклад, Бориса Сої із Черкас, який 45 років викладав українську мову та літературу, а нині прищеплює молоді любов до природи. За власним сценарієм провів у лісництві День лісівника, коли школярі «читали вірші великого природолюба Максима Рильського».

Складається враження, а, мабуть, так і є, що українська земля – напоєна поезією. На адресу журі надійшли колективні добірки від учнів і студентів, численних літературних студій та гуртків, як, наприклад, з батьківщини Тараса Шевченка в Каневі чи Максима Рильського на Попільнянщині та на Сквирщині. Хто ж вони, лауреати й дипломанти «Троянд й винограду»-2017?

Лауреати

Володимир Дрозюк, заслужений журналіст України, с. Дермань Другий, Здолбунівський р-н, Рівненська обл.; Василь Цимбалюк, заслужений учитель України, кандидат педагогічних наук, м. Сквира, Київська обл.; Володимир Гільчук, викладач, м. Ніжин, Чернігівська обл.; Ольга Маротчак, вчитель української мови та літератури, с. Голови, Верховинський р-н, Івано-Франківська обл.; Андрій Дубій, музикант, доцент НМАУ імені П.І. Чайковського, Київ; Світлана Шинкар, вчитель укр. мови та літератури, м. Калуш, Івано-Франківська обл.; Юлія Григорук, студентка Київського національного університету культури і мистецтв ( бандуристка), м. Вінниця; Надія Чорноморець, головний інженер відділу Інституту фізики НАН України, Київ; Василь Стахів, колишній робітник Львівського автобусного заводу, м.Львів; Сергій Сіваченко, власний кореспондент інтернет-видання «Житомир.Today», смт Хорошів, Житомирська обл; Любов Загоровська, магістр філології, журналіст інтернет-видання Pravda.if.ua, м. Івано-Франківськ; Сергій Сокольник, підприємець, волонтер, автор кількох пісень та класичного оперного романсу; Олена Дмитерко, магістратура НУ «Львівська політехніка» за спеціальністю «журналістика», смт Веселе, Запорізька обл; Євгенія Ліщинська, медична сестра Балаклійського центру соціально-психологічної реабілітації дітей, м. Балаклія, Харківська обл; Любов Матузок, вчитель початкових класів, вихователь у дошкільному закладі №8 «Дзвіночок», м. Ромни, Сумська обл; Галина Яценко, доцент кафедри української преси факультету журналістики ЛНУ імені Івана Франка, кандидат наук із соціальних комунікацій, м. Львів

Дипломанти

Тамара Яковенко, голова літ. студії «Зорянка», м. Канів, Черкаська обл.; Орест Князький, педагог, член НСПУ, с. Білоберізка, Верховинський р-н, Івано-Франківська обл.; Олександр Жиго, вчитель історії, Кам’янець-Подільський, Хмельницька обл.; Світлана Александрова, м. Кривий Ріг; Богдана Гусак, вчитель укр. мови та літератури, с. Малий Вистороп, Лебединський р-н, Сумська обл.; Маріанна Сіптарова, студентка музичного коледжу, с. Лосятин Васильківського р-ну, Київської обл.; Ігор Федів, вчитель образотворчого мистецтва, м. Івано-Франківськ; Марія Фоміна, с. Сошників, Бориспільського-р-ну, Київської обл.; Юлія Лахманюк, головний спеціаліст АТ «Укргазбанк», м. Житомиир; Лариса Шабаліна, заступник директора школи, с. Ладижинка, Уманський р-н. Черкаська обл.; Любов Костянець, лаборант, м. Київ; Михайло Гершкович, журналіст, м. Балта, Одеської обл.; Галина Кравченко, педагог, с. Новий Шлях, Козелецький р-н, Чернігівська обл.; Юлія Мороз, доцент Харківського університету ім. В.Н. Каразіна, м. Харків, Наталія Галабурда, вчитель укр. мови та літератури, с. Застав’я, Корецький р-н, Рівненська обл.; Арсен Вікарук, м. Тернопіль; Вікторія Сопільняк, вчитель укр. мови та літератури, с. Чечелеве, Кременчуцького р-ну Полтавської обл.; Лариса Браташ, медик, м. Буринь, Сумська обл.; Аліна Звіздецька, художник, дизайнер тканин, Львів; Іванна Ярмульська, вчитель укр. мови та літератури, ліцей м. Сквира, Київська обл., Юлій Сафонов (посмертно); Лариса Панчук, науковець, смт Попільня, Житомирська обл; Оксана Гандурська-Павленко, кандидат медичних наук, м. Київ; Оксана Богдан, філолог, Київ; Микола Крамар, журналіст, Черкаси.

Дипломи – відзнаки в окремих номінаціях

Філософська лірика

Володимир Матвійчук, с. Корнин, Попільнянський-р-н, Житомирська обл.; Юрій Скачек, педагог, с. Андрушки, Попільнянського р-ну Житомирської обл.; Ірина Табак, студентка Тернопільського національного педагогічного університету, с. Мовчанівка, Підволочиський р-н, Тернопільська обл.; Олег Андрішко, магістр філології, приватна фірма, коректор, м. Дніпро; Надія Семена, економіст, Київ; Олександр Ювченко, учень 7-го класу, м. Славутич, Київська обл.; Лариса Максименко, вчитель, с. Зуївці, Миргородського р-ну, Полтавської обл.; Віктор Святенюк, с. Радошівка, Шумський р-н,Тернопільська обл.; Любов Яременко, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл.

Інтимна лірика

Ніна Габінська, м. Бориспіль, Київська обл.; Олександра Мудрак, учениця 9-го класу, смт Гусятин, Гусятинський р-н, Тернопільська обл.; Валентина Чепурко, медик, с. Олександрівка, Покровський р-н, Дніпропетровська обл.; Тетяна Логвіна, журналіст, м. Зміїв, Харківська обл.; Ванда Савранська, журналіст, м. Корсунь-Шевченківський, Черкаська обл.;

Пейзажна лірика

Віта Парфенович, економіст, м. Київ; Тетяна Лісненко, вчитель, м. Ромни, Сумська обл.; Людмила Лещенко, освіта, Канів, Черкаська обл.; Тетяна Скляренко, бібліотекар, Канів, Черкаська обл.;

Патріотична лірика

Анастасія Солов’юк, студентка, с. Романівка, Попільнянський р-н, Житомирська обл.; Тетяна Яковлева, вчитель укр. мови та літератури, с. Широкий, Станично-Луганський р-н, Луганська обл.; Любов Руденко, вчитель, смт Корнин, Попільнянський р-н, Житомирська обл.

 

Максим Рильський, директор родинного фонду Максима Рильського «Троянди й виноград», онук поета

"Він не впустив у себе цензора, а це в ті часи було дуже непросто"// НСЖУ, 04.11.2018

Одна зі знакових журналістських епох в Україні асоціюється з ім'ям Дмитра Прилюка. У 1965–1969 і 1972–1982 рр. він очолював факультет журналістики Шевченкового університету.

Злочини проти журналістів: що змінилося за рік// НСЖУ, 02.11.2018

Від січня минулого до початку жовтня цього року Національна спілка журналістів України зафіксувала 143 випадки фізичної агресії проти співробітників медіа, із них 64 припадають на минулі дев’ять місяців.

Рік після побиття журналіста Громадського: слідчі саботують справу, а винних досі не встановили// НСЖУ, 25.10.2018

Прокуратура Києва саботує слідство у справі побиття спецпризначенцями поліції журналіста Громадського Дмитра Реплянчука, заявила адвокатка Людмила Лебідь.

Журналістам варто надіятися лише на себе?// НСЖУ, 22.10.2018

Подібні думки озвучувалися під час зустріч-дискусії за участю голови НСЖУ Сергія Томіленка, яка відбувалася у Рівному. Під час зустрічі обговорювалися теми, які повинні зацікавити не лише фахівців, які працюють у медіа, але й кожного, оскільки вони стосуються суспільного життя загалом.

Партнери