Секретар НСЖУ: «Безпека журналістів в Україні — питання політичне»

Середа 25 Жовтня 2017

«Безпека журналістів — питання політичне, – наголосив Віталій Голубєв. – По-перше, тому, що стан дотримання прав журналістів в Україні — це меседж, який іде від нас у Європу, на Захід: поліпшилася ситуація в цій сфері після Революції гідності чи ні. А, по-друге, переконаний, що позитивні зрушення в цій сфері залежать насамперед від ключових політичних фігур — Президента України, міністра внутрішніх справ та Генерального прокурора. Якщо від них піде чіткий сигнал по всій владній і силовій вертикалі про те, що журналістів бити не можна, а їхні кривдники мають сидіти за ґратами — тоді й дрібні чиновники та правоохоронці на місцях відчуватимуть: за перешкоджання журналістам неодмінно буде відповідальність».

Секретар НСЖУ навів приклад, оприлюднений під час недавньої презентації Індексу фізичної безпеки Національної спілки журналістів України. Мова — про журналістку газети «33 канал» з Вінниці Людмилу Поліщук. У квітні на сесії сільської ради села Агрономічного, де мали розглядати земельні питання, вагітну журналістку виштовхували із зали. Напередодні кореспондентка повідомила про свою присутність секретареві сільради. Натомість місцеві жителі її виштовхували й тягли за руки, а потім зачинили двері шваброю. Людмила Поліщук розповіла НСЖУ, що подала заяву в поліцію, було відкрито кримінальне провадження за ст. 171. Кримінального кодексу України. Змінилися три слідчі. «Третій слідчий менш як місяць тому приїхав до мене і сказав, що в цій справі все одно я нічого не доб’юся, а його не пускають у відпустку, поки він справу не закриє. І я добровільно погодилася на закриття справи, бо вже пройшло багато часу», – зізналася журналістка.

Процитувавши розповідь колеги, Віталій Голубєв наголосив: позитивні зрушення у сфері захисту безпеки журналістів будуть тоді, коли слідчого, умовно кажучи, не пускатимуть у відпустку доти, доки він справу не розслідує й не передасть її до суду. Отже, ми знову повертаємося до необхідності чітких політичних сигналів з найвищих владних кабінетів.

«Саме задля постійного законного тиску на посадовців, від яких залежить безпека журналістів, Національна спілка журналістів ініціює проведення відповідних парламентських слухань, а також започаткувала моніторинг випадків перешкоджання діяльності журналістів із застосуванням фізичної сили — Індекс фізичної безпеки журналістів», – наголосив секретар НСЖУ. Матеріали про ці випадки оприлюднюються у ЗМІ й надсилаються до Міністерства внутрішніх справ, Генеральної прокуратури України, Адміністрації Президента України, Верховної Ради України, Офісу Уповноваженого ВР з прав людини, а також передаються до міжнародних медіаорганізацій для координування зусиль у боротьбі з безкарністю. Також НСЖУ та її партнери готові надавати юридичну підтримку постраждалим журналістам у разі потреби. Адже захист журналістів — пріоритет у діяльності наймасовішої журналістської організації України.

«Якщо говорити про те, наскільки чинне законодавство захищає журналістів, то я впевнений: нам потрібно не вкотре переписувати закони, а всіма доступними нам законними способами змушувати тих, від кого це залежить, виконувати закони наявні, – наголосив секретар НСЖУ. – Витрачати зараз гроші на послуги іноземних експертів, які розкажуть нам, які треба внести зміни в закони, щоб журналістів менше били, – це викидати гроші на вітер. Тому що найдосконаліші закони виконуватимуть (або ігноруватимуть) не європейці чи американці, а українські чиновники і силовики. Ось від них і потрібно вимагати поваги до себе».

Конференцію «Протидія погрозам життю та безпеці журналістів. Ефективне розслідування злочинів проти свободи вираження поглядів» організував Офіс Ради Європи в Україні в рамках проекту «Зміцнення свободи медіа та створення системи Суспільного мовлення в Україні» спільно з Комітетом Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики, Міністерством юстиції України та громадською організацією «Інститут масової інформації».

НСЖУ запросила до участі в міжнародній конференції активістів регіональних організацій Спілки, а також працівників ЗМІ з низки областей України – журналістів, які безпосередньо стикалися з питаннями фізичного тиску або перешкоджання їхній законній діяльності (Михайло Ткач, Роман Варшанідзе, Володимир Воловодюк та ін.). Серед учасників конференції були також секретар НСЖУ Сергій Шевченко, заступник голови вінницької обласної організації НСЖУ Марина Тепленко, журналісти з Харкова, Полтави, Дніпропетровської, Одеської областей.

Фото Сергія Шевченка

Про добрі новини і радість бути почутим// НСЖУ, 23.05.2018

Якось прочитала в інтерв’ю журналіста Олександра Савенка таку думку: «Катаклізми, аварії, вбивства – про це найлегше розповідати, а знайти те, що буде показувати нам світло в кінці тунелю, – набагато складніше... Соціальне завдання журналістики – це шукати і знаходити те позитивне і добре, що є в нашому житті». Абсолютно згодна з Олександром, отож і вирішила розповісти про позитив – у тій царині, яку добре знаю і яка дотична до медійної сфери – принаймні наявністю сурдоперекладів у теленовинах.

НСЖУ підтримує захист права журналістів на журналістські розслідування// НСЖУ, 21.05.2018

Щодо резонансного позову Сергія Пашинського до НВ (ТОВ «Видавничий Дім «Медіа-ДК») та журналіста Івана Верстюка.

Укрпошта не виконала своїх обіцянок і підвищує тарифи на доставку газет на Донбасі// НСЖУ, 03.05.2018

Наприкінці 2017 року було повідомлено приємну новину: на засіданні робочої групи НСЖУ, головних редакторів з більшості регіонів і керівників Укрпошти з останньою досягнуто угоди. Та не так сталося, як гадалося... (далі публікація – мовою оригіналу).

Японський проект: новий етап розвитку в Україні// НСЖУ, 25.04.2018

У Києві 24 квітня відбувся семінар «Дякуємо тобі, Україно!», який організував і провів японський «Фонд за безпеку продуктів харчування та життя». У діяльності цієї організації беруть участь як науковці й фахівці-медики, так і творчі особистості, зокрема й журналісти.

Партнери