Переможці творчих конкурсів НСЖУ обмінялися досвідом (І частина)

Понедiлок 21 Серпня 2017

Запорізька обласна організація НСЖУ (голова – Наталія Кузьменко, відповідальний секретар – Валентина Манжура) гостинно прийняла актив Спілки – голову Сергія Томіленка, секретарів Олександра Брижа, Віталія Голубєва та Зою Шарикову, а також переможців і лауреатів цьогорічних творчих конкурсів НСЖУ.

Цьогоріч у відзначенні кращих у професії, за версією НСЖУ, було запроваджено відразу дві новації. По-перше, саме нагородження пройшло не в Києві, а на славетному острові Хортиця на Запоріжжі, на базі найкращої, за підсумками творчого конкурсу, обласної організації НСЖУ. А, по-друге, окрім власне урочистої частини із виступами керівників НСЖУ та нагородженням переможців пам’ятними дипломами й почесними подарунками, наступного дня відбувся «круглий стіл» для обміну досвідом переможців творчих конкурсів. Пройшов він на базі будинку культури міста Оріхів, куди активісти НСЖУ на чолі з головою Спілки Сергієм Томіленком приїхали наступного дня після нагородження, аби висловити одностайну підтримку в.о. редактора місцевої газети «Трудова слава» Світлані Карпенко та всьому редакційному колективові, який потерпає від зволікання місцевої влади з виконанням вимог закону про роздержавлення преси.

«Круглий стіл» провів секретар НСЖУ з навчальної діяльності Віталій Голубєв. На початку він надав слово профільному секретареві Спілки Зої Шариковій, яка, як член журі, поділилась враженнями від аналізу конкурсних робіт:

-​ По-перше, на творчі доробки цьогорічних конкурсантів накладає відбиток ситуація в державі – теми війни та вимушених переселенців є провідними серед матеріалів, які надійшли на розгляд журі. По-друге, приємно відзначити високий професійний рівень представлених робіти. Справжні журналісти пишуть душею і серцем. Вони прагнуть не просто написати про подію, а зробити це так, аби вона «зазвучала». Автори кращих робіт поставили на перше місце в своїх матеріалах людину й писали через призму людського бачення, співпереживання.

«Людяна журналістика» - характерна риса творчого почерку колективу редакції газети «Факты и комментарии», яка цьогоріч відзначатиме 20-річчя від часу заснування. Власкор газети «Факты» у Запорізькій області Ірина Левченко стала однією з переможців творчого конкурсу НСЖУ в номінації «Журналіст року»:

-​ Ніякого секрету успіху в мене немає – я просто спілкуюсь із людьми, запитую їх та уважно вислуховую, ставлячи себе на їхнє місце - ділиться з колегами Ірина Левченко. – Буває, готуючись до зустрічі, пишу три сторінки запитань. Знаєте, мене дивують колеги, які не «копають» глибоко, яких дратує, якщо ми працюємо разом, коли я ставлю додаткові запитання героєві матеріалу… Інколи спілкування з героєм статті займає півтори години, а якщо ситуація суперечлива – потрібно вислухати й другу сторону, і думку експерта. Разом виходить 3-4 години спілкування. А після того часто доводиться ще й багато чого потрібно дочитати в інтернеті, аби проаналізувати ситуацію глибше.

Ірина Левченко зізнається: часто герої матеріалів згодом стають її друзями.

Тісний контакт із тими, про кого пише, - також одна з особливостей творчого почерку «Журналістки року».

-​ Завжди залишаю собі номер телефону свого героя, - розповідає Ірина Левченко. – Позначаю, коли в людини день народження. У мене величезний електронний записник. І часто трапляється, що я повертаюсь до своїх тем і героїв, і людина, контакт якої залишила собі, стає героєм і другого, і третього матеріалу – особливо якщо це людина з активною життєвою позицією. А ще щиро зізнаюсь, що часом плачу, обійнявшись, разом із багатьма своїми героями… І не лише тоді, коли людина опинилась у скруті, а й іноді – від радості за них: приміром, коли в героїні матеріалу народилась довгоочікувана двійня!

Ще один «Журналіст року», за підсумками цьогорічного творчого конкурсу НСЖУ, - журналіст газети «Вісті» з міста Слов’янськ Донецької області Григорій Кульбака. На церемонію нагородження приїхав його батько Олександр Кульбака – активіст Спілки, головний редактор газети «Вісті».

-​ Наша газета – друга за віком у регіоні після газети «Донбас», яку очолює секретар Спілки Олександр Михайлович Бриж. «Донбасу» вже виповнилось 100 років, а нам буде восени, - розповідає Олександр Кульбака. – Григорій, як це часто буває у сім’ях журналістів (а в мене і дружина - журналіст) практично виріс на журналістських «планірках», як діти акторів виростають на сцені. Орієнтував Григорія на економічні теми, адже він має економічну освіту, але його зацікавило широке коло тем, зокрема, журналістські розслідування. Підключив його до роботи над сайтом нашої газети – і приємно було спостерігати, як професійна майстерність сина зросла. Що цікаво, він став цікавіше писати і для газети. Значно зріс його інтерес до професії загалом – певно тому, що саме завдяки сайтові Григорій побачив активний зворотній зв'язок із читачем, саме те, що дає відчути інтернет. Знову ж таки, що цікаво: вважається, що в інтернеті не дуже працюють над словом, але син навпаки почав більше приділяти цьому уваги. До слова, якщо говорити про розвиток нашого сайту загалом, то ми стикнулись із тим, що з редакцією стали більше рахуватись керівники району. Адже тепер вони бачать, що аудиторія наших матеріалів зросла – вони вийдуть не лише в газеті, а й на сайті.

У номінації «Краща регіональна (обласна) газета» спеціальну відзнаку «За оригінальну модель газетної справи» отримало колективне підприємство «Редакція газети «Діалог» із міста Кропивницький. Очолює редакцію Анатолій Безтака. Він поділився з колегами власними засобами підвищення передплатного тиражу видань:

-​ Ще на початку тисячоліття ми почали створювати додатки до газети «Діалог». Підштовхнуло нас до цього те, коли газету почало «розпирати» від матеріалів. Приміром, не вміщуються відповіді на всі запитання читачів – з’являється газета «Домашній адвокат». Спеціально для людей поважного віку відкрили додаток «Друг пенсіонера». Для жінок створили газету «Найкраща подруга». І так загалом взяли собі за мету «закрити» своїми виданнями сегменти всіх головних потреб людини. Недарма читачі називають «Діалог» із додатками «Малою енциклопедією життя». А передплату на наші видання можна оформити як окремо на ту чи іншу газету, так і в комплекті – «Діалог» плюс додатки. Раджу колегам, яких цікавить підвищення ефективності роботи на передплатному ринку держави в цілому, а не лише свого регіону, реєструвати свої газети не тільки в загальноукраїнському каталозі, а і в обласних. Ми працюємо таким чином у досить різних регіонах – від географічно близької Черкащини до досить віддаленого Закарпаття. Загальноукраїнський каталог – доволі великий за обсягом, а обласні зазвичай мають небагато сторінок, і там легше привернути до себе увагу. «Мінус» заходу на нові регіональні ринки через обласні каталоги полягає у додаткових витратах коштів, часу і зусиль, адже, приміром, вам доведеться обов’язково відвідати новий для себе регіон особисто – для оформлення відповідних документів. До того ж, не факт, що ресурси, витрачені на завоювання ринку нової області, неодмінно окупляться – можливий такий варіант, що кошти витрачені, а «на виході» - лише додаткові 100 примірників за передплатою. Проте, маємо вдалі приклади, коли вихід на ринку нової області саме через регіональний каталог дає хороший додатковий тираж, який, сумуючись із тиражами, здобутими в інших областях, разом утворює хороший показник. Для досягнення кращих результатів варто використовувати пільгові індекси та рекламу на місцевому радіо і ТБ того регіону, куди заходите.

Продовження читайте тут 

Як вижити після роздержавлення та збільшити тиражі газети// НСЖУ, 13.02.2018

Як традиційно проблемну для всіх друкованих ЗМІ співпрацю з «Укрпоштою» перетворити на надійне партнерство – ці та інші питання було порушено під час тренінгу для регіональних ЗМІ «Ефективне висвітлення питань гендерної рівності у медіа», що проходив 8–10 лютого.

Визволені з катівень бойовиків в’язні розповіли про ціну свободи слова в ОРДЛО// НСЖУ, 06.02.2018

Перша секретар Національного союзу журналістів України Ліна Кущ вважає, що на окупованих територіях небезпека загрожує не лише журналістам, а й їхнім джерелам інформації.

Ліна Кущ: «Щодня – зустрічі й дзвінки від журналістів-переселенців»// НСЖУ, 29.01.2018

«З 2014 по 2017 роки в полоні побували 28 журналістів. За нашими оцінками, на кожний відомий випадок доводиться 4–5 тих, про кого не говорять публічно. А це більш як сотня людей. Особисто я знаю деяких колег, що побували в полоні, але не афішують цей відрізок у своїй біографії», – розповіла «Донецким новостям» Ліна Кущ.

“Case against Shabunin” Gets “Evil Innovation” Nomination in the Matter of Investigating Crimes against Journalists// НСЖУ, 27.01.2018

As we know, the investigation has re-qualified the case of Vitaliy Shabunin, Head of the Board of the Anti-corruption Action Centre. Now he is suspected of “Threat or violence against a journalist” (part 2 of article 345-1 of the Criminal Code of Ukraine). If he is found guilty, he will face up to 5 years of imprisonment.

Партнери