Переможці творчих конкурсів НСЖУ обмінялися досвідом (І частина)

Понедiлок 21 Серпня 2017

Запорізька обласна організація НСЖУ (голова – Наталія Кузьменко, відповідальний секретар – Валентина Манжура) гостинно прийняла актив Спілки – голову Сергія Томіленка, секретарів Олександра Брижа, Віталія Голубєва та Зою Шарикову, а також переможців і лауреатів цьогорічних творчих конкурсів НСЖУ.

Цьогоріч у відзначенні кращих у професії, за версією НСЖУ, було запроваджено відразу дві новації. По-перше, саме нагородження пройшло не в Києві, а на славетному острові Хортиця на Запоріжжі, на базі найкращої, за підсумками творчого конкурсу, обласної організації НСЖУ. А, по-друге, окрім власне урочистої частини із виступами керівників НСЖУ та нагородженням переможців пам’ятними дипломами й почесними подарунками, наступного дня відбувся «круглий стіл» для обміну досвідом переможців творчих конкурсів. Пройшов він на базі будинку культури міста Оріхів, куди активісти НСЖУ на чолі з головою Спілки Сергієм Томіленком приїхали наступного дня після нагородження, аби висловити одностайну підтримку в.о. редактора місцевої газети «Трудова слава» Світлані Карпенко та всьому редакційному колективові, який потерпає від зволікання місцевої влади з виконанням вимог закону про роздержавлення преси.

«Круглий стіл» провів секретар НСЖУ з навчальної діяльності Віталій Голубєв. На початку він надав слово профільному секретареві Спілки Зої Шариковій, яка, як член журі, поділилась враженнями від аналізу конкурсних робіт:

-​ По-перше, на творчі доробки цьогорічних конкурсантів накладає відбиток ситуація в державі – теми війни та вимушених переселенців є провідними серед матеріалів, які надійшли на розгляд журі. По-друге, приємно відзначити високий професійний рівень представлених робіти. Справжні журналісти пишуть душею і серцем. Вони прагнуть не просто написати про подію, а зробити це так, аби вона «зазвучала». Автори кращих робіт поставили на перше місце в своїх матеріалах людину й писали через призму людського бачення, співпереживання.

«Людяна журналістика» - характерна риса творчого почерку колективу редакції газети «Факты и комментарии», яка цьогоріч відзначатиме 20-річчя від часу заснування. Власкор газети «Факты» у Запорізькій області Ірина Левченко стала однією з переможців творчого конкурсу НСЖУ в номінації «Журналіст року»:

-​ Ніякого секрету успіху в мене немає – я просто спілкуюсь із людьми, запитую їх та уважно вислуховую, ставлячи себе на їхнє місце - ділиться з колегами Ірина Левченко. – Буває, готуючись до зустрічі, пишу три сторінки запитань. Знаєте, мене дивують колеги, які не «копають» глибоко, яких дратує, якщо ми працюємо разом, коли я ставлю додаткові запитання героєві матеріалу… Інколи спілкування з героєм статті займає півтори години, а якщо ситуація суперечлива – потрібно вислухати й другу сторону, і думку експерта. Разом виходить 3-4 години спілкування. А після того часто доводиться ще й багато чого потрібно дочитати в інтернеті, аби проаналізувати ситуацію глибше.

Ірина Левченко зізнається: часто герої матеріалів згодом стають її друзями.

Тісний контакт із тими, про кого пише, - також одна з особливостей творчого почерку «Журналістки року».

-​ Завжди залишаю собі номер телефону свого героя, - розповідає Ірина Левченко. – Позначаю, коли в людини день народження. У мене величезний електронний записник. І часто трапляється, що я повертаюсь до своїх тем і героїв, і людина, контакт якої залишила собі, стає героєм і другого, і третього матеріалу – особливо якщо це людина з активною життєвою позицією. А ще щиро зізнаюсь, що часом плачу, обійнявшись, разом із багатьма своїми героями… І не лише тоді, коли людина опинилась у скруті, а й іноді – від радості за них: приміром, коли в героїні матеріалу народилась довгоочікувана двійня!

Ще один «Журналіст року», за підсумками цьогорічного творчого конкурсу НСЖУ, - журналіст газети «Вісті» з міста Слов’янськ Донецької області Григорій Кульбака. На церемонію нагородження приїхав його батько Олександр Кульбака – активіст Спілки, головний редактор газети «Вісті».

-​ Наша газета – друга за віком у регіоні після газети «Донбас», яку очолює секретар Спілки Олександр Михайлович Бриж. «Донбасу» вже виповнилось 100 років, а нам буде восени, - розповідає Олександр Кульбака. – Григорій, як це часто буває у сім’ях журналістів (а в мене і дружина - журналіст) практично виріс на журналістських «планірках», як діти акторів виростають на сцені. Орієнтував Григорія на економічні теми, адже він має економічну освіту, але його зацікавило широке коло тем, зокрема, журналістські розслідування. Підключив його до роботи над сайтом нашої газети – і приємно було спостерігати, як професійна майстерність сина зросла. Що цікаво, він став цікавіше писати і для газети. Значно зріс його інтерес до професії загалом – певно тому, що саме завдяки сайтові Григорій побачив активний зворотній зв'язок із читачем, саме те, що дає відчути інтернет. Знову ж таки, що цікаво: вважається, що в інтернеті не дуже працюють над словом, але син навпаки почав більше приділяти цьому уваги. До слова, якщо говорити про розвиток нашого сайту загалом, то ми стикнулись із тим, що з редакцією стали більше рахуватись керівники району. Адже тепер вони бачать, що аудиторія наших матеріалів зросла – вони вийдуть не лише в газеті, а й на сайті.

У номінації «Краща регіональна (обласна) газета» спеціальну відзнаку «За оригінальну модель газетної справи» отримало колективне підприємство «Редакція газети «Діалог» із міста Кропивницький. Очолює редакцію Анатолій Безтака. Він поділився з колегами власними засобами підвищення передплатного тиражу видань:

-​ Ще на початку тисячоліття ми почали створювати додатки до газети «Діалог». Підштовхнуло нас до цього те, коли газету почало «розпирати» від матеріалів. Приміром, не вміщуються відповіді на всі запитання читачів – з’являється газета «Домашній адвокат». Спеціально для людей поважного віку відкрили додаток «Друг пенсіонера». Для жінок створили газету «Найкраща подруга». І так загалом взяли собі за мету «закрити» своїми виданнями сегменти всіх головних потреб людини. Недарма читачі називають «Діалог» із додатками «Малою енциклопедією життя». А передплату на наші видання можна оформити як окремо на ту чи іншу газету, так і в комплекті – «Діалог» плюс додатки. Раджу колегам, яких цікавить підвищення ефективності роботи на передплатному ринку держави в цілому, а не лише свого регіону, реєструвати свої газети не тільки в загальноукраїнському каталозі, а і в обласних. Ми працюємо таким чином у досить різних регіонах – від географічно близької Черкащини до досить віддаленого Закарпаття. Загальноукраїнський каталог – доволі великий за обсягом, а обласні зазвичай мають небагато сторінок, і там легше привернути до себе увагу. «Мінус» заходу на нові регіональні ринки через обласні каталоги полягає у додаткових витратах коштів, часу і зусиль, адже, приміром, вам доведеться обов’язково відвідати новий для себе регіон особисто – для оформлення відповідних документів. До того ж, не факт, що ресурси, витрачені на завоювання ринку нової області, неодмінно окупляться – можливий такий варіант, що кошти витрачені, а «на виході» - лише додаткові 100 примірників за передплатою. Проте, маємо вдалі приклади, коли вихід на ринку нової області саме через регіональний каталог дає хороший додатковий тираж, який, сумуючись із тиражами, здобутими в інших областях, разом утворює хороший показник. Для досягнення кращих результатів варто використовувати пільгові індекси та рекламу на місцевому радіо і ТБ того регіону, куди заходите.

Продовження читайте тут 

Десять способів прискорити роботу над матеріалом (частина 1)// НСЖУ, 19.06.2018

Навушники, шаблони, диктофон у смартфоні, тимчасова відмова від інтернету й уявлення образу майбутньої статті — це лише частина прийомів, які допоможуть підвищити продуктивність журналістської праці, коли на Вас тиснуть дедлайн із редактором, а роботи — більше ніж часу.

Десять способів прискорити роботу над матеріалом (частина 2)// НСЖУ, 19.06.2018

Упевнений, принаймні декілька з наведених нижче прийомів допоможуть Вам підвищити ефективність роботи над своїми матеріалами. За умови, що Ви спробуєте декілька способів, якщо не всі, й виберете той, який найкраще працює саме у Вашому випадку.

Ретро: як «шанували» незалежну пресу в часи минулі// НСЖУ, 15.06.2018

В Україні одну з перших резонансних фізичних розправ над журналістом було скоєно 25 років тому – в Запорізькій області...

37700 гривень зібрано на унікальному благодійному журналістському аукціоні «Рука підтримки», який пройшов на Запоріжжі// НСЖУ, 14.06.2018

Цього року відзначення професійного свята – Дня журналіста – стало для запорізьких медійників, образно кажучи, довготривалим. Спочатку за традицією пройшли урочистості в Запорізькій обласній раді та обласній держадміністрації, де керівники області відзначили кращих у професії. Принагідно зазначимо, що серед нагороджених Почесною грамотою обласної ради була й журналістська організація.

Партнери