Держкомтелерадіо лишається рушієм медіареформ (моніторинг за перше півріччя) (частина ІІІ)

Вiвторок 01 Серпня 2017

Початок читайте тут

Співпраця з парламентським комітетом, МІПом та донорами

Держкомтелерадіо й надалі тісно співпрацює з Комітетом з питань свободи слова та інформаційної політики та МІПом, зокрема, щодо інформаційного захисту інтересів держави шляхом відновлення і розширення присутності українських телерадіомовників на тимчасово окупованих територіях, а також реалізації суспільно важливих державницьких інформаційних кампаній у ЗМІ. Представники Держкому входять до постійно діючої Комісії з питань забезпечення стабільного функціонування системи національного телебачення і радіомовлення, а також завжди супроводжують профільні законопроекти на засіданнях Комітету свободи слова та парламенту.

Держкомтелерадіо є бенефіціаром та співпрацює з міжнародними донорами. Зокрема, у рамках реалізації Плану дій Ради Європи для України на 2015–2017 роки Держком виступає бенефіціаром та партнером проекту «Свобода медіа в Україні», який виконується за донорської підтримки Європейської комісії. Партнером проекту є Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення. У рамках цього проекту відбулася розробка законопроекту «Про аудіовізуальні послуги», який нині доопрацьовується в Комітеті з питань свободи слова та інформаційної політики, а також впровадження європейських стандартів у сферу регулювання аудіовізуальних послуг у частині прозорості медіавласності. У 2017 році планується подальше надання з боку Ради Європи підтримки в роботі з удосконалення українського законодавства в сфері медіа та в розробці відповідних підзаконних актів; реформування друкованих комунальних ЗМІ; впровадженні в Україні мовлення громад; розповсюдження європейських практик щодо висвітлення виборчих процесів у медіа.

Держкомтелерадіо є бенефіціаром низки інших проектів міжнародної технічної допомоги, а саме «Українського медійного проекту (У-Медіа)», який реалізується Україні міжнародною організацією «Інтерньюз Нетворк» із 2011 року за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Учасниками проекту з української сторони загалом стали понад 30 громадських організацій, що працюють у сфері мас-медіа. У рамках проекту «У-Медіа» проводяться національний та регіональний медіамоніторинги, круглі столи, тренінги, дискусії, навчання з цифрової та особистої безпеки журналістів, в тому числі з тими, які працюють у небезпечній зоні на сході України, а також відбуваються заходи, спрямовані на підвищення медіаграмотності.

Опікується Держком і проектом «Вдосконалення комунікації між внутрішньо переміщеними особами та громадами, що опинилися під впливом конфлікту», який реалізується з березня 2016 року за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Канади. Проект передбачає створення, а також підвищення якості медіаконтенту, з питань, що стосуються внутрішньо переміщених осіб. Партнерами проекту є понад 20 ЗМІ, в тому числі НСТУ й регіональні філії суспільного мовника, та громадські медійні організації.

Проект «Програма партнерства у галузі мас-медіа в Україні» (UMPP), бенефіціаром якого є Держком та який впроваджує в Україні з 2007 року Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) за фінансової підтримки Державного департаменту США, спрямований на підвищення професійності журналістів та на впровадження новітніх технологій у роботу ЗМІ.

Окрім того, Держком виступатиме бенефіціаром «Проекту розвитку потенціалу суспільного мовника в Україні», який впроваджуватиметься в рамках угоди між урядами України та Японії про технічну співпрацю та грантову допомогу. Проект, донором якого є Японське агентство міжнародного співробітництва «Джайка» (JICA), стосується розбудови спроможності НСТУ. Він передбачає проведення тренінгів для персоналу суспільного мовника щодо використання сучасного телевізійного обладнання та вироблення власного якісного програмного продукту, а також створення на базі суспільного мовника інформаційної структури для висвітлення природних катастроф та надзвичайних ситуацій. Проект нині перебуває на реєстрації в Мінекономрозвитку.

На порядку денному Держкомтелерадіо

Окрім реалізації ухвалених законів, Держком наразі розробляє інші законопроекти та нормативно-правові документи. Зокрема, на виконання Плану дій з реалізації Національної стратегії у сфері прав людини до 2020 року та з метою забезпечення належного доступу до інформації осіб із порушеннями зору Держком за участю громадських організацій підготував законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо здійснення аудіокоментування телепродукту». Законопроектом пропонується встановити частку загального обсягу телевізійного добового мовлення, адаптовану для сприйняття особами з порушеннями зору шляхом аудіокоментування українською мовою, в обсязі не менше 10 %.

Аналогічний законопроект, спрямований на забезпечення належного доступу до інформації осіб із порушеннями слуху, перебуває на розгляді у Верховній Раді.

Держкомтелерадіо підготував два проекти указів Президента України щодо підтримки дітей журналістів, які загинули у зв’язку з виконанням службових обов’язків. Документи перебувають на стадії погодження із зацікавленими органами.

У Комітеті обіцяють найближчим часом подати на розгляд уряду проект постанови Кабміну, який визначатиме механізм перетворення ДП «Українська студія телевізійних фільмів «Укртелефільм» на ПАТ «Укртелефільм».

Також Держкомтелерадіо доручено підготувати проект Стратегії комунікації у сфері європейської інтеграції на 2018–2021 роки, який наразі доопрацьовується із залученням вітчизняних та іноземних експертів. Тож на Держком покладено функції координації інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції України.

Фінансування

Нагадаємо, Держкомтелерадіо залишається найбільшим розпорядником медійних бюджетних коштів. Обсяг фінансування його семи бюджетних програм із загального та спеціального фондів у 2017 році збільшено на 652 млн 861,9 тис. грн. — до 1 млрд 473 млн 518,3 тис. грн.

У 2017 році в державному бюджеті вперше з’явиться бюджетна програма «Фінансова підтримка Національної суспільної телерадіокомпанії України», розпорядником якої буде Держкомтелерадіо. У січні 2017 року створено ПАТ НСТУ замість Національної телекомпанії України та реформованих державних мовників. Новий рядок у бюджеті замінив іншу бюджетну програму Держкомтелерадіо під назвою «Виробництво та трансляція телерадіопрограм для державних потреб», за якою в 2016 році фінансувалася НТКУ разом із приєднаними до неї іншими державними мовниками. У 2016 році на потреби НТКУ (об’єднаної) було виділено 748 млн 266,6 тис. грн.

На фінансування НСТУ в держбюджеті-2017 передбачено більше коштів — 970 млн 797,8 тис. грн. Однак це менше суми, передбаченої законом про суспільне мовлення. Адже закон гарантує, що фінансування НСТУ має становити не менше 0,2 % видатків загального фонду держбюджету за попередній рік. Виходячи з минулорічних видатків загального фонду в розмірі 647,2 млрд грн, у 2017 році НСТУ мала б отримати щонайменше 1 млрд 294 млн грн. У перехідних положеннях закону про держбюджет-2017 зазначено, що Кабмін за підсумками першого півріччя має внести до парламенту пропозиції щодо збільшення видатків на фінансове забезпечення НСТУ. Але, незважаючи на обіцянки прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, ні уряд, ні парламент цього не зробили. Заяви з цього приводу зробили і Наглядова рада ПАТ «НСТУ», і громадські організації. Держкомтелерадіо публічно з цього приводу не робив гучних заяв. А в кулуарах парламенту недвозначно натякали, що це «помста» влади за обрання головою правління ПАТ «НСТУ» Зураба Аласанії та за проекти журналістських розслідувань на телеканалі «UA: Перший».

Держкомтелерадіо треба освоювати нову роль акціонера Суспільного і роз’яснювати народним депутатам та іншим, що Комітет вже не може давати вказівки керівництву філій ПАТ «НСТУ», а тим паче втручатися в редакційну політику, чого часто навіть публічно вимагають від Держкому.

Висновки

Протягом першого півріччя 2017 року Держкомтелерадіо продовжував послідовно реалізовувати медіареформи, співпрацюючи з парламентським комітетом з питань свободи слова та інформаційної політики, Мінінформполітики, Наглядовою радою ПАТ «НСТУ», міжнародними, в тому числі й донорськими та громадськими організаціями. Свої завдання він виконував у достатньому обсязі, докладаючи необхідних зусиль для подолання існуючих перешкод.

Варто відзначити готовність відомства поступатися своїми корпоративними інтересами (повноваженнями і сферами контролю) для реалізації прогресивних змін. Держком не став на заваді створенню Суспільного мовлення і роздержавлення преси, а навпаки, є одним із важливих драйверів перетворень.

 

У Київському метрополітені відкрили виставку Міжнародного конкурсу «Стоп цензурі! Громадяни за вільні країни»// НСЖУ, 15.09.2018

У столиці відкрито виставку, присвячену Дню пам’яті Георгія Гонгадзе і всіх загиблих журналістів за часів незалежної України.

Подорожчання газетного паперу в Україні може призвести до скорочення друкованих ЗМІ// НСЖУ, 10.09.2018

Менш як за півроку ціна на газетний папір в Україні зросла майже вдвічі. Частина експертів наголошує, що такі тенденції триватимуть і далі – напередодні парламентських і президентських виборів, коли попит на газетний папір зросте через масовий друк агітаційної продукції. Та це все в перспективі, а в реальному житті чимало редакцій уже відчувають фінансову скруту й нарощують борги перед друкарнями, отож опинилися під загрозою закриття.

Віктор Чамара: Остання шана// НСЖУ, 07.09.2018

Чим запам’ятався колегам український журналіст Віктор Чамара, який очолював «Укрінформ» з 1999 по 2011 роки

''Правильні''/''неправильні'' журналісти? Хто і чому вирішує?// НСЖУ, 05.09.2018

Журналісти традиційно перебувають на передовій будь-яких подій у державі. І навіть здатні впливати на її розвиток. Саме через це вони стають мішенню для тих сил, які не зацікавлені в чесному й неупередженому висвітленні подій. Останнім часом з'явилися певні негативні сигнали та навіть тенденції, здатні поставити під сумнів наші з вами права на доступ до об'єктивної інформації та захист від брехні чи маніпуляцій.

Партнери