Держкомтелерадіо лишається рушієм медіареформ (моніторинг за перше півріччя) (частина І)

Вiвторок 01 Серпня 2017

Повноваження Держкомтелерадіо постійно скорочуються, а з ними — й чисельність працівників апарату, яких нині налічується 130 штатних одиниць (ще кілька років тому їх було більше двохсот). Держком, створивши Суспільне мовлення, втратив повноваження у сфері державного телебачення і радіомовлення. Також 2017 року левову частку повноважень у книговидавничій сфері (програма «Українська книга») Держкомтелерадіо передав Міністерству культури, при якому створено Інститут книги і вже навіть обрано на конкурсі керівника. Водночас Комітет отримав деякі нові повноваження, а саме щодо обмеження доступу на український ринок іноземної друкованої продукції антиукраїнського змісту.

Державним бюджетом 2017 року за загальним фондом затверджено видатки на Держком у сумі 24 млн 565,9 тис. грн. Станом на 5 липня 2017 року програму профінансовано стовідсотково в сумі 14 млн 323,4 тис. грн., згідно з лімітами на січень — липень. (Раніше «Детектор медіа» публікував моніторинг роботи Дежкомтелерадіо за друге й перше півріччя 2016 року.)

Парламент і уряд визначили Держкомтелерадіо відповідальним за реалізацію низки ухвалених законів. Із наймасштабніших — Закон України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України», «Про внесення змін до деяких законів України щодо обмеження доступу на український ринок іноземної друкованої продукції антиукраїнського змісту», що набув чинності 1 січня 2017 року, та інші. Саме виконанню цих законів Держком приділяв найбільше уваги в першому півріччі 2017-го, а ще — забезпеченню проведення в Україні Міжнародного пісенного конкурсу «Євробачення».

Реформування друкованих державних і комунальних ЗМІ: не все так, як планувалося

Нагадаємо, закон про реформування друкованих ЗМІ вступив у силу 1 січня 2016 року. Наразі Україна — на екваторі цієї реформи, яка триватиме до кінця 2018-го. Протягом першого року реформи Держкомтелерадіо не вдалося у визначені законом терміни провести перший етап реформування друкованих ЗМІ. Здебільшого через саботаж місцевих органів самоврядування. Однією з причин такого саботажу є посилений інтерес керівників і депутатів рад до майна й приміщень редакцій, а також їхнє небажання втрачати майданчик для власного безкоштовного піару.

Для реалізації закону Держком 2016 року затвердив Порядок формування Зведеного переліку об’єктів реформування. На початок липня 2017-го у Зведеному переліку перебувало 690 комунальних і державних видань, із них 612 — комунальних, 78 — державних. Зведений перелік постійно доповнюється і щомісяця оновлена інформація розміщується на веб-сайті Держкомтелерадіо.

Крім того Комітет затвердив Порядок формування переліку друкованих засобів масової інформації та редакцій, що підлягають реформуванню на першому етапі. Сформований до 1 липня 2016 року Перелік друкованих ЗМІ та редакцій, реформування яких здійснюється на першому етапі, було затверджено постановою Кабінету міністрів України лише 23 листопада, а не до 1 липня 2016 року, як планувалося.

Перелік учасників першого етапу реформування умовно розділений на чотири категорії відповідно до стадії реформування. Держкомтелерадіо постійно моніторить результати реформування. Станом на 1 липня 2017 року 60 друкованих ЗМІ та редакцій — учасників першого етапу — здійснили перереєстрацію друкованих ЗМІ зі збереженням назви, цільового призначення, мови видання, тематичної спрямованості; 127 юридичних осіб перебувають у процесі припинення; 27 реорганізованих комунальних редакцій очікують наразі перереєстрації друкованого ЗМІ; у 36 редакцій — учасниць першого етапу ще не зібрано відповідні документи для подання державному реєстратору.

Наразі, за інформацією з регіонів та безпосередньо від головних редакторів комунальних редакцій, процес реформування вже розпочали й учасники другого етапу реформування.

Торік Держкому не вдалося домогтися державної фінансової підтримки реформованим друкованим ЗМІ місцевої сфери розповсюдження. У держбюджеті України на 2017 рік видатки на державну підтримку реформованим друкованим ЗМІ так і не були передбачені. Держкомтелерадіо надав узгоджені пропозиції Мінфіну до проекту держбюджету на 2017 рік, і запевняє, що відповідні пропозиції в частині передбачення видатків на державну підтримку реформованим друкованим ЗМІ місцевої сфери розповсюдження буде надано Мінфіну при формуванні проекту держбюджету на 2018-й.

Також Держкомтелерадіо долучився до розробки законопроекту № 6560 «Про внесення змін до Закону України “Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації” щодо удосконалення механізму реформування друкованих засобів масової інформації», яким пропонується, серед іншого, встановити відповідальність органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування за неприйняття рішення про реформування та про спосіб реформування; заборону розірвання трудового договору з керівником редакції з ініціативи власника або уповноваженого органу — без згоди трудового колективу. Проект був зареєстрований у парламенті і вже підтриманий Комітетом з питань свободи слова та інформаційної політики.

Суспільне мовлення в Україні: Держком підрізав гілку, на якій сидів

Реформа Суспільного мовлення в першому півріччі 2017 року виявилася результативнішою, ніж друкованих ЗМІ. Держкомтелерадіо повівся шляхетно, не саботувавши реформу, а мирно віддавши свої повноваження з управління державними телерадіокомпаніями, які, по суті, зникли. Перше півріччя 2017 року ввійде в історію як таке, коли було юридично створено суспільне мовлення, а саме припинено юрособу Національної телекомпанії України (об'єднаної) і зареєстровано Публічне акціонерне товариство «Національна суспільна телерадіокомпанія». Таким чином Держком реалізував важливе завдання для інформаційної сфери країни — реформував державних телерадіомовників, перетворивши їх на суспільного мовника.

Водночас розпорядженням від 16 січня 2017 року «Про визначення органу, що здійснює функції з управлінням майном ПАТ “НСТУ”» Кабінет міністрів визначив Держкомітет телебачення і радіомовлення органом, що здійснюватиме управлінням майном ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України».

Напередодні реєстрації Суспільного наказом голови Держкомтелерадіо від 18 січня 2017 року затверджені положення про Наглядову раду та правління ПАТ «НСТУ». Все це дало змогу запрацювати одному з керівних органів ПАТ «НСТУ» — Наглядовій раді, яка спромоглася дуже швидко оголосити конкурс на посаду голови правління, ухваливши для цього всі необхідні документи.

10 квітня на конкурсній основі Наглядова рада НСТУ обрала головою правління Суспільного мовлення Зураба Аласанію. У конкурсі також взяв участь голова Держкомтелерадіо Олег Наливайко, який у багатьох асоціювався з нинішньою владою, і деякі політики і громадські діячі вважали, що він не зможе кардинально реформувати державне мовлення на суспільне. Незважаючи на це, Олег Наливайко набрав однакову з Зурабом Аласанією кількість голосів у першому турі, а в другому поступився кількома голосами (10/7).

4 травня 2017 року Наглядова рада підписала контракт із головою правління НСТУ Зурабом Аласанією, який вступив у силу 13 травня. А 15 травня наглядова рада НСТУ шляхом таємного голосування обрала шістьох членів правління НСТУ, запропонованих головою правління Зурабом Аласанією.

Держкомтелерадіо як акціонеру залишилося здійснити останній крок для завершення реформи, а саме корпоратизувати і приєднати до юридичної особи ПАТ «НСТУ» державне підприємство «Українська студія телевізійних фільмів “Укртелефільм”», яке, відповідно до закону, має входити до суспільного мовника. Із приєднанням «Укртелефільму», як відомо, були проблеми через судову тяганину щодо майна та великі борги із виплати зарплат. Комітет розробив проект постанови Кабінету міністрів «Питання перетворення державного підприємства “Українська студія телевізійних фільмів “Укртелефільм” у ПАТ “Укртелефільм”», якою визначено механізм та дорожню карту перетворення. Міністерство фінансів, Державна аудиторська служба, Фонд державного майна, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку погодили проект постанови без зауважень. Міністерство соціальної політики, Пенсійний фонд, Міністерство юстиції погодили проект постанови із зауваженнями. Після доопрацювання проекту постанови його буде подано на розгляд уряду. Таким чином Держком управлятиме «Укртелефільмом» до приєднання до ПАТ «НСТУ», а нещодавно, у червні цього року, призначив нового керівника підприємства — Віктора Підлісного.

Продовження читайте тут

 

Як вижити після роздержавлення та збільшити тиражі газети// НСЖУ, 13.02.2018

Як традиційно проблемну для всіх друкованих ЗМІ співпрацю з «Укрпоштою» перетворити на надійне партнерство – ці та інші питання було порушено під час тренінгу для регіональних ЗМІ «Ефективне висвітлення питань гендерної рівності у медіа», що проходив 8–10 лютого.

Визволені з катівень бойовиків в’язні розповіли про ціну свободи слова в ОРДЛО// НСЖУ, 06.02.2018

Перша секретар Національного союзу журналістів України Ліна Кущ вважає, що на окупованих територіях небезпека загрожує не лише журналістам, а й їхнім джерелам інформації.

Ліна Кущ: «Щодня – зустрічі й дзвінки від журналістів-переселенців»// НСЖУ, 29.01.2018

«З 2014 по 2017 роки в полоні побували 28 журналістів. За нашими оцінками, на кожний відомий випадок доводиться 4–5 тих, про кого не говорять публічно. А це більш як сотня людей. Особисто я знаю деяких колег, що побували в полоні, але не афішують цей відрізок у своїй біографії», – розповіла «Донецким новостям» Ліна Кущ.

“Case against Shabunin” Gets “Evil Innovation” Nomination in the Matter of Investigating Crimes against Journalists// НСЖУ, 27.01.2018

As we know, the investigation has re-qualified the case of Vitaliy Shabunin, Head of the Board of the Anti-corruption Action Centre. Now he is suspected of “Threat or violence against a journalist” (part 2 of article 345-1 of the Criminal Code of Ukraine). If he is found guilty, he will face up to 5 years of imprisonment.

Партнери