Візит українських журналістів до КНР

Вiвторок 11 Липня 2017

Як наголошує керівництво ACJA, «взаєморозуміння і дружба між журналістськими колами й народами двох країн розширилися завдяки взаємним візитам». За цей час десятки керівників редакцій, творчих працівників, активістів журналістських об’єднань мали змогу не лише обмінятися досвідом з іноземними колегами, а й глибше пізнати життя людей як у столицях, так і в різних регіонах обох держав. На багатьох зустрічах за кордоном українські журналісти зазначали, що цей канал обмінів треба й далі розвивати, надто в часи війни (і не лише інформаційної), яку розв’язала РФ проти України. Усіма засобами важливо доносити світові правду про дії агресора і протистояння йому. Отож налагодження ділових контактів, об’єктивні розповіді в іноземних ЗМІ про побачене й почуте – важливі елементи дружніх і перспективних журналістських зв’язків.

КНР, як відомо, найбільша у світі держава за кількістю населення (понад 1,38 млрд), вона має величезний економічний потенціал (друге місце в світі після США за обсягом ВНП), а за територією – майже 9,6 млн кв. км – поступається тільки РФ і Канаді. Політичну вагу й роль КНР на міжнародній арені важко переоцінити, як і користь від взаємовигідного співробітництва з цією країною. У нинішній поїздці до Піднебесної НСЖУ представляли її голова Сергій Томіленко (керівник делегації), секретарі Спілки Сергій Шевченко (МІА «Вектор ньюз», Київ) і Віктор Весілик (власкор парламентського телеканалу «Рада» в Одесі), Олена Макаренко (ІА «Прочерк», Черкаси) та Олександр Хорольський (Інформаційне агентство «Українські новини», Київ). Цей творчий десант добре розумів «свій маневр» на напрямі інформаційної діяльності.

Прямий авіапереліт з Києва розпочався вранці 2 липня й тривав понад дев’ять годин, проте через істотну різницю в часі повітряний лайнер сів у Пекіні вночі – тобто на початку нової доби 3 липня. Там делегацію зустріла вже знайома працівниця ACJA Чженг Цінь (Zheng Jing), яка минулої осені разом зі своїми колегами побувала в Україні.

Пекінські враження

Як і в попередні роки, запропонована китайською стороною насичена програма відвідання Піднебесної була різноманітною і з незмінно високим рівнем організації заходів. Варто окремо відзначити теплий прийом у ACJA і спілкування з Виконавчим секретарем Асоціації Ван Дунмей (Wang Dongmei). На офіційній частині цього заходу була присутня також прес-секретар Посольства України в КНР Олена Шевченко. Ван Дунмей наголосила, що співпраця в інформаційній сфері між Китаєм і Україною є ключовим складником партнерства. У зв’язку з цим є важливим налагодження механізму прямого обміну інформацією між представниками провідних українських і китайських ЗМІ. Китайці висловили готовність до розширення двосторонніх зв’язків з Україною, йшлося, зокрема, про можливість збільшення складу української журналістської делегації. Слід зауважити, що Всекитайська асоціація журналістів об’єднує працівників ЗМІ (а журналістів у Китаї налічується 1 мільйон) і сприяє підвищенню професійної кваліфікації журналістів, захисту їхніх прав, розвитку міжнародних зв’язків (на різному рівні їх налагоджено з колегами з понад 100 країн світу).

Комфортабельний мікроавтобус, наданий Асоціацією для забезпечення транспортних потреб гостей, істотно полегшував пересування мегаполісом, а всі організаційні питання чітко й оперативно вирішував заступник директора департаменту міжнародних зв’язків цієї організації Ма Юань (Ma Yu’an). Крім того, закріплений за делегацією російськомовний перекладач забезпечував можливість вільного спілкування під час численних зустрічей, а також на заходах культурної програми, яка, між іншим, не була надто широкою і органічно вписувалася в суто ділову частину поїздки (запам’яталися відвідання музеїв, пішохідні прогулянки кварталами древнього міста, монастирем буддистів тощо).

Забігаючи наперед, зазначимо, що огляд історичних пам’яток, запланований на останній день перебування делегації в КНР, увібрав у себе дві екскурсії. Перша – до Забороненого міста в центрі Пекіна (головного палацового комплексу китайських імператорів від XV до початку XX століття), звідки Піднебесною правили 24 імператори династій Мін і Цин. До речі, це перший з китайських об’єктів, занесений 1987 року ЮНЕСКО до списку всесвітньої спадщини людства. Друга екскурсія – до Великого китайського муру, що, як відомо, являє собою низку кам’яних і земляних укріплень, збудованих від сьомого століття до нашої ери з метою захисту Китайської імперії від кочових племен. Обидва туристичні об’єкти щодня відвідує неймовірна кількість людей – навіть у таку липневу спеку (більш як 30 градусів за Цельсієм), якою впродовж усього терміну поїздки «вітала» українців столиця Піднебесної.

У Пекіні представники столичних і регіональних ЗМІ України ознайомилися з роботою Центрального телеканалу (CCTV): іноземних гостей уперше повезли до хмарочосів офісу CCTV й показали, зокрема, редакцію, що веде мовлення російською. Про діяльність цієї редакції розповів заступник її директора Хуан Інань (Huang Yinan). Того ж дня гості зустрілися з викладачами й студентами провідного вишу КНР, що готує медіафахівців – Університету Комунікацій. До слова, в цьому навчальному закладі створено великий за площею і наповнений рідкісними експонатами музей медіа, який розповідає про історію розвитку медійної сфери в Китаї і в світі.

Наступного дня – візит до офісу потужної інформаційної агенції CNS (China News Service), яку представляв на зустрічі її президент Чжан Сіньсінь (Zhang Xinxin). Журналісти з інформаційних агенцій «Українські новини» і «Вектор ньюз» виявили заінтересованість у налагодженні співпраці, яка б давала змогу агенціям здійснювати прямий обмін інформацією. У наступній частині програми – відвідання Китайського міжнародного центру комунікацій, де на зустрічі йшлося, зокрема, про участь працівників інформаційної сфери КНР у пропаганді відомої ініціативи економічної співпраці «Один пояс, один шлях». Українським колегам у міжнародному центрі комунікацій подарували диски з фільмами «Китай у дії» (3-серійний) і «Китай з висоти пташиного польоту» (2-серійний), які створені на замовлення прес-канцелярії Держради КНР. У фокусі уваги першого фільму – «вся підноготна «китайського дива»: разючі переміни в економіці, науці й техніці, а також соціальному розвиткові КНР. Другий документальний спільний проект з американським телеканалом National Geographic та іншими компаніями дає відповідь на запитання, як за невеликий 20-річний період, «на основі збереження традицій, Китай зміг перейти до стрімкого зростання міської інфраструктури й повному оновленню способу життя населення» – зазначено в анотації до фільму.

Провінція Фуцзянь

Пізно увечері – переліт внутрішніми китайськими авіалініями, щоправда, з неочікуваною затримкою на кілька годин в аеропорту через несприятливі погодні умови, до провінції Фуцзянь. Вона лежить у субтропічній східній частині КНР. Цей візит на узбережжя Тайваньської протоки, яка з’єднує два моря – Південнно-Китайське і Східно-Китайське – дав змогу гостям з України істотно розширити свої уявлення про життя й досягнення китайців у різних сферах діяльності – промисловому й сільськогосподарському виробництві, науці тощо. Звісна річ, українці й тут поспілкувалися з колегами з друкованої преси – газети, що видається в місті Фучжоу. А ще – з виробниками продукції нових медіа, теле- і радіопрограм, документальних фільмів.

Відвідання у Фуцзяні державної медійної корпорації, які є і в інших китайських провінціях (приватних телерадіокорпорацій у цій країні немає) підсумувала заінтересована розмова на професійні теми з низкою запитань і відповідей. Господарі показали, де і як виробляють свої програми, наголосили, що корпорація має два телеканали провінційного рівня, готує щотижня понад 100 власних програм і охоплює мовленням 37 мільйонів населення. Цілодобово передаються новини, зокрема й у мовленні на Тайвань, але власних корпунктів за кордоном у корпорації немає. Тематика двох розважальних шоу пов’язана з Шовковим шляхом. Медіакорпорація має частину державної фінансової підтримки для виробництва певних програм. Очільник корпорації Зен Сяньхуей (Zeng Xianghui) повідомив, що робляться також спільні проекти зі ЗМІ таких країн, як Таїланд, Малайзія, Індонезія, зокрема у виробництві фільмів культурологічної спрямованості.

Не менш цікавими, пізнавальними були відвідання інших населених пунктів згаданої провінції, серед яких особливо виділяється багатомільйонний міський округ Цюаньчжоу (Quanzhou), що вважається початковим пунктом історичного Морського Шовкового шляху. Як пише преса, в проект нового Шовкового шляху XXI століття планується вкласти до 2030 року три трильйони доларів США. Китай зацікавлений у тому, щоб збудувати й об’єднати в потужну мережу автошляхи, залізниці, порти, нафтогазові трубопроводи й електростанції на маршрутах, що пов’яжуть Китай із країнами Азійсько-Тихоокеанського регіону, Перської затоки, Центральної Азії, Африки та Європи.

Прелюдією до відвідання повітів Цюаньчжоу стала прогулянка стародавнім історичним Аньпіньським мостом через естуарій широкої річки. У провінції Фуцзянь журналістам покажуть ще багато чого справді цікавого – як тут розвивають мистецтво скульптури й створення картин на камені (заведуть журналістів до спеціалізованої майстерні, познайомлять з художницею), як вирощують чай високо в горах (навіть спеціальною автівкою завезуть крутим серпантином на одну з гір, огорнутих у той час дощовою хмарою). Тут покажуть і приватне підприємство з виробництва чаю, і презентації чайних церемоній, у тому числі на одному з найбільших оптових чайних ринків КНР. А також, уже в інших місцях, продемонструють, як працюють високотехнологічні виробництва, зокрема й у рослинництві, на основі використання новітніх наукових розробок у різних галузях.

Крім того, іноземні гості мали змогу відвідати будинок селянської сім’ї в гірській місцевості, побачити побут звичайних китайців, поспілкуватися з ними, а потім почаювати в приміщенні місцевого органу влади з її представниками – членами Компартії Китаю. Завітала преса й до заводських цехів у міському повіті Наньань (округ Цюаньчжоу). Там працюють робітники на підприємстві, що випускає, приміром, сучасну техніку для будівельної галузі й прибирання вулиць. А в іншому місці на делегацію чекала презентація надсучасних виробів для обладнання кухонь, ванних кімнат тощо. На окремі детальні розповіді заслуговують відвідання підприємств, пов’язаних з обробітком каменю, зі створенням біотехнологій у сільському господарстві – це те, чим справді може пишатися провінція Фуцзянь.

З вагомим багажем вражень, новими ідеями та пам’ятними сувенірами від колег повернулися українські журналісти до Києва вранці 10 липня. А головне, як висловився один з колег, що побував у КНР кілька років тому, – «з ясним розумінням того, що за Великим китайським муром живе й розвивається дружній нам древній і мудрий народ, який уміє втілювати в реальність найсміливіші й амбіційні плани, добиватися поставленої мети, робити мрію реальністю».

Цьогорічний візит до Києва делегації китайських журналістів, за попередніми домовленостями, планується на осінь 2017-го.

Сергій Шевченко, секретар НСЖУ

Пробач нас, Павле Шеремет// НСЖУ, 20.07.2018

Павло Шеремет, український і російський журналіст білоруського походження, був убитий у своїй машині в центрі Києва рівно два роки тому – 20 липня 2016 року. Автомобіль, у якому він їхав на роботу на ранковий ефір радіо «Вести», вибухнув о 7:30 ранку, коли на вулиці було багато містян. Він помер майже відразу. З того моменту почалася зовсім нова епоха в житті української журналістики.

Сергій Томіленко: «При роздержавленні багато залежить від особистих якостей редакторів»// НСЖУ, 10.07.2018

Менш як півроку залишилося до закінчення строку, відведеного на роздержавлення газет Законом України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації». Проте станом на початок липня було перереєстровано лише близько 30 відсотків комунальних видань, які підпадають під дію згаданого закону.

Сергій Сафулько: До влади прийшло якесь дике плем’я…// НСЖУ, 04.07.2018

Уже зараз можна відкрити таємницю, яка й раніше не була секретом. Велика заслуга в беззастережній перемозі «Волинської газети» в справі роздержавлення над уже колишнім головою облдержадміністрації Володимиром Гунчиком належить адвокатській компанії «Конфідент».

Провокації і суперечки: як пройшла конференція ОБСЄ з питань свободи ЗМІ// НСЖУ, 01.07.2018

У вівторок, 26 червня, в Києві пройшла конференція «Посилення свободи і плюралізму засобів масової інформації в Україні під час конфлікту в Україні і навколо неї», яку скликав представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Арлем Дезір. Можливо, в якій-небудь тихій і спокійній країні це був би просто черговий плановий непомітний захід, але тільки не в Україні.

Партнери