Подii пресцентру

16 травня прес-конференція «Знищення ландшафту Національного музею «Пирогово» і охоронної зони нацпарку «Голосіївський»

Вiвторок 16 Травня 2017

У Національній спілці журналістів 16 травня 2017 року відбулася прес-конференція «Знищення ландшафту Національного музею «Пирогово» і охоронної зони нацпарку «Голосіївський» через житлову забудову - злочин чиновників Київради». Організатор заходу: Всеукраїнська молодіжна громадська організація «Студентське братство» (спільно з партнерами – ГО «Екозагін», ГО «Зелена Платформа» та ін.), яка здійснює проект «Захист і розвиток зелених зон у міських громадах України».

Учасники заходу: Олексій Василюк – заступник голови Національного екологічного центру України, Ігор Луценко - народний депутат України, Бур'янова Марина - голова Українського товариства охорони пам'яток історії та культури, Олена Сердюк – виконавчий директор Українського комітету Міжнародної ради з питань пам'яток і визначних місць (ICOMOS), Андрій Хрутьба – представник НПП «Голосіївський», Михайло Погребиський – ГО «Екозагін» та інші.

Ведуча заходу – Уляна Ковальчук (заступник голови ВМГО «Студентське братство», представник проекту «Захист і розвиток зелених зон у міських громадах України») заявила: «ми починаємо збір підписів під зверненням до Президента України щодо незаконної забудови зон охорони музею в Пирогові і буферних зон Національного природного парку «Голосіївський». Перший підпис поставив Герой України Левко Лук’яненко, щойно його підписали учасники нашої прес-конференції та інші. Уляна сказала: «Хочу наголосити, що забудова у місцевості Пирогово (вул.Заболотного, 29) комунальним підприємством Київради «Спецжитлофонд» може стати небезпечним прецедентом для подальшого знищення інших зелених зон, які є буферами нацпарку «Голосіївський». І це плювок Київради в обличчя тисяч киян, які підписали електронну петицію на ім’я Віталія Кличка проти забудов саме охоронних зон нацпарку «Голосіївський».

Активістка заявила: «Відповідно до статті 66 Конституції України кожен зобов’язаний не заподіювати шкоду культурній спадщині та природі. Відповідно до Земельного кодексу України, Закону «Про охорону культурної спадщини», Закону «Про природо-заповідний фонд України» охоронні зони створюються навколо об’єктів культурної спадщини та об’єктів природно-заповідного фонду.

Уляна Ковальчук продемонструвала висновок № 1416 експертного комплексного культурологічного дослідження зон охорони Національного Музею народної архітектури та побуту України, складеного 2-го березня 2010 року. Вона процитувала, що документ засвідчив, що «довкілля, що оточує музей в Пирогові, має виключне значення для розкриття змісту представленої в експозиції музею етнокультурної спадщини Українського народу і в цьому контексті представляє історико-культурну цінність. На охоронних зонах заборонено діяльність, що шкідливо впливає або може вплинути на додержання режиму використання таких земель.» Активістка наголосила, що «земельна ділянка по вул. Академіка Заболотного, 29, яку Київрада хоче забудувати висотними житловими будинками через своє комунальне підприємство, відповідно до статті 178 Цивільного кодексу України має статус з обмеженою оборотоздатністю», тому «Житловий комплекс стане тим антропогенним фактором, що завдасть величезної шкоди екосистемі Національного природного парку «Голосіївський». Ця територія, яку намагаються забудувати – це, на переконання активістки Студентського братства – «екологічний коридор, по якому тварини із Голосіївського лісу мігрують в інші придатні природні території. Через знищення цього екологічного коридору Голосіївський ліс як складова НПП «Голосіївський» відрізається від інших екосистем і потрапляє в оточення сучасних міських забудов.»

Олексій Василюк (заступник голови Національного екологічного центру України) наголосив, що територію, яку сьогодні намагаються забудувати, планувалося включити до нацпарку «Голосіївський» під час другої черги розширення.

Ігор Луценко - народний депутат України заявив, що він звертається до Генеральної Прокуратури України із заявою про злочин посадовців Київради через спробу нищення ландшафту Пирогова.

Марина Бур'янова (голова Українського товариства охорони пам'яток історії та культури) оприлюднила звернення Товариства щодо неприпустимості знищення ландшафту музею в Пирогові. Вона наголосила: «Національний Музей народної архітектури та побуту України НАН України (Пирогово) розташований в межах Південного історичного ареалу міста (історико-містобудівний опорний план, затверджений рішенням Київської міської ради від 28.03.2002 № 370/1804 у складі генерального плану м. Києва та проекту планування його приміської зони на період до 2020 року). У межах Південного історичного ареалу забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідних органів охорони культурної спадщини. Не дозволяється прокладання транспортних комунікацій, інженерних мереж, які порушують підземні частини будівель, споруд або гідрологічний режим території, влаштування повітряних ліній електромереж, обладнання, благоустрій, які не відповідають вимогам охорони культурної спадщини та збереження традиційного характеру середовища.»

Олена Сердюк – виконавчий директор Українського комітету Міжнародної ради з питань пам'яток і визначних місць (ICOMOS) заявила, що Національний Музей народної архітектури та побуту України НАН України» (Пирогово) є унікальним комплексом пам'яток дерев’яної народної архітектури (ХVI-XX ст.), розташованим просто неба на території історичного ландшафту. В історичній місцевості Пирогово, що бере свою назву від однойменного села під Києвом, музей почали створювати в другій половині 60-их років ХХ століття. Згідно з дослідженнями науковців, саме в цьому місці знаходилися церква та печери. Фахівець наголосила, що довкілля музею, сформоване діяльністю численних поколінь, багате на пам’ятки археології доби палеоліту, трипільської, зарубинецької та давньоруської доби і зберігає виразний історичний ландшафт.

Андрій Хрутьба – представник НПП «Голосіївський» розповів, що Київрада намагається забудувати й інші охоронні зони нацпарку.

Михайло Погребиський (голова ГО «Екозагін») заявив: "Зона майбутньої забудови - це охоронна зона музею народної архітектури та побуту України.
"Навіть в офіційному документі – в детальному плані території – ця зона позначається як охоронна зона пам'яток. Тим не менше - парадокс - в цьому ж документі ми бачимо цілий комплекс багатоповерхівок, які тут буде збудовано". 
Михайло вважає: "Підніметься хвиля протесту проти цієї забудови, в процес включаться відомі діячі культури та науки. Під зверненням до Президента України вже є підпис Героя України Левка Лук'яненка. Цей процес буде тільки набирати обертів". "Ще не дочекавшись відповідного дозволу Київської міської ради на забудову, там уже, декілька днів назад, почалися роботи. Був завезений кран, техніка, і привезені якісь там бетонні конструкції". 
Голова ГО «Екозагін заявив»: "Директор музею пан Юрій Бойко мав би проявити державницьку позицію, але він, фактично, погодив цю забудову. Він не знає, що це має будуватись в охоронних зонах? Знає прекрасно. В нас виникає питання щодо, власне, компетенції директора музею, і чи на своєму місці він знаходиться". 

Михайло Погребиський оприлюднив лист забудовника – комунального підприємства Київради «Спецжитлофонд» на ім’я Генерального директора музею Юрія Бойка від 20 березня 2017 року щодо погодження будівництва житлового масиву. Також Погребиський зачитав відповідь директора музею, який не лише не заперечив проти будівництва попри очевидне руйнування історичного ландшафту, а ще й написав «в разі реалізації даного проекту просимо Вас облаштувати на території музею відкриті автостоянки для учасників свят, фестивалів, виставок», а також попросив забудовника «використовувати українські архітектурні традиції» при будівництві житлових будинків.

Проект «Захист і розвиток зелених зон у міських громадах України» реалізовується Всеукраїнською молодіжною громадською організацією "Студентське братство" у співпраці з Національним екологічним центром України у рамках програми Climate Forum East II за підтримки Європейського Союзу, Австрійської агенції з розвитку та Австрійського Червоного Хреста. Зміст цього заходу є винятковою відповідальністю ВМГО "Студентське братство" і не може розцінюватися як такий, що відображає позицію НЕЦУ, Європейського Союзу, Австрійської агенції з розвитку та Австрійського Червоного Хреста.

 

Подii пресцентру

1 березня – дискусія щодо фізичної безпеки журналістів у Києві// НСЖУ, 25.02.2019

Національна спілка журналістів України 1 березня 2019 року проводить у Києві публічну дискусію з питань фізичної безпеки працівників преси. Під час дискусії планується обговорити випадки фізичних атак на представників ЗМІ в столиці, які трапилися за останні кілька років.

22 лютого – презентація фотовиставки «Журналісти на Євромайдані. П’ять років по тому»// НСЖУ, 21.02.2019

22 лютого – презентація фотовиставки «Журналісти на Євромайдані. П’ять років по тому».

14 лютого 2019 року о 12:00 презентація книжки «Веремій В’ячеслав. Правда життя журналіста»// НСЖУ, 07.02.2019

14 лютого 2019 року о 12:00 у прес-центрі Національної спілки журналістів України (вул. Хрещатик, 27-а, 2-й поверх) відбудеться презентація книжки «Веремій В’ячеслав. Правда життя журналіста», вшанування пам’яті Героя України В’ячеслава Веремія та обговорення проблем захисту й безпеки журналістів.

25 вересня – прес-конференція в НСЖУ «Уряд має стати на захист преси України!»// НСЖУ, 24.09.2018

Вимоги до Кабінету Міністрів щодо реалізації державної політики підтримки друкованих ЗМІ обговорюватимуться 25 вересня в Національній спілці журналістів України. Уряд закликають до належного впливу на діяльність національного оператора ПАТ «Укрпошта» та впровадження заходів щодо стабілізації цін на газетний папір.

Партнери